Rodzaje kątnic – jak wybrać odpowiednie narzędzie do pracy?

Gabinety dentystyczne muszą być zaopatrzone w odpowiednie przyrządy, które ułatwią specjalistom wykonywanie swojej pracy. Jak wiecie, zęby są tkanką twardą, więc do pracy nad nimi wykorzystuje się kątnice, turbiny i prostnice. Każda z nich to pewniej rodzaj wiertarek dentystycznych – jak więc wybrać odpowiedni rodzaj i model, aby móc skorzystać z ich pełnych możliwości?

Czym są wiertarki stomatologiczne?

Na samym wstępie warto zrozumieć, do czego służy kątnica stomatologiczna. NSK, KaVo i wiele innych tajemniczych skrótów widniejących zaraz obok kątnicy to nic innego niż nazwa producenta danego urządzenia – to nie to oznaczenie mówi nam o konkretnym zastosowaniu. Po pierwsze wśród wiertarek mamy – kątnice, turbiny i prostnice. Każda z nich służy do pracy na tkankach twardych, ale bezpośrednią pracę wykonuje wiertło stomatologiczne. Najlepiej jest zaopatrzyć gabinet w zestawy, które będą ze sobą kompatybilne. W ten sposób będziemy mogli skorzystać z wielu rodzajów wierteł. Wystarczy sprawdzić najpopularniejszą średnicę instrumentu obrotowego i znaleźć urządzenie, które będzie z nimi działało.

Napędem dla kątnic i turbin będzie mikrosilnik, dlatego często w opisach produktów możecie znaleźć już połączone frazy „kątnice NSK na mikrosilnik”. Inaczej jest w przypadku turbiny, która napędzana jest sprężonym powietrzem. Te dwa sposoby zasilania sprawiły, że możemy podzielić wiertarki na:

Wiertarki szybkoobrotowe mają ten mankament, że podczas ich używania często wytwarza się ciepło. Aby zniwelować szkodliwe działanie, jakie ma wysoka temperatura, ochładza się zarówno narzędzie, jak i tkanki. W przypadku kątnic, a szczególnie prostownic to zjawisko jest dużo mniej zauważalne.

Podział kątnic

Teraz spójrzmy na jeszcze węższą kategoryzację wiertarek stomatologicznych. Wśród samych kątnic możemy wymienić 4 osobne rodzaje – ze względu na szybkość obrotów oraz czas przyspieszenia i redukcji. Odpowiednie kolorowe oznaczenia ułatwiają dobór danej wiertarki, ponieważ w zależności od zabiegu wymaga się innych parametrów.

Możemy wymienić kątnice typu:

Wybór odpowiedniej wiertarki jest istotny, ponieważ do różnych schorzeń trzeba będzie wykorzystać urządzenie o innych predyspozycjach. Wśród problemów jamy ustnej, które są rozwiązywane poprzez skorzystanie z kątnicy możemy wymienić:

Inne rodzaje wiertarek będą częściej wykorzystywane w ortodoncji czy przy zakładaniu protez.

A żeby nie widywać się z dentystą tak często, wystarczy podjąć kilka prostych działań. Poznaj je w artykule – Higiena jamy ustnej – jak prawidłowo szczotkować zęby?„.

Wybór odpowiedniej marki

Dla wszystkich zrozumiałe powinno być to, że oprócz bogatego wyposażenia, które sprawi, że będziemy mogli obsłużyć pacjentów z różnymi problemami, musimy pamiętać o jakości. Wybierając konkretne rozwiązania należy skłaniać się ku markom, które mogą poszczycić się zaufaniem wśród klientów i nowoczesnymi rozwiązaniami. Tak samo istotne jest kupowanie sprzętu z pewnych źródeł. Zachowanie ostrożności i uwagi podczas wyposażania gabinetu może nam zaoszczędzić sporę sumę pieniędzy oraz ewentualnych problemów.

Pierwszym krokiem będzie wybranie odpowiednich marek kątnic. Te bardziej popularne to na pewno japońskie lub niemieckie przedsiębiorstwa. Jednak w trakcie wybierania warto dowiedzieć się, czy wprowadzają najnowsze technologie, aby ulepszyć proces działania. Na przykład można już znaleźć ofertę kątnicy bezprzewodowej, która pracuje na 6 różnych programach. Takie możliwości bardzo ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków.

Gwarancja

Kupując u danego dostawcy sprawdźcie takie dane jak czas dostawy, działania posprzedażowe oraz obowiązującą gwarancję. Specjalistyczny sprzęt wymaga równie specjalistycznej ochrony. Oznacza to, że w sytuacjach, gdy narzędzia będzie wydawać dziwny dźwięk, nie będzie chciało się włączyć lub będą występowały inne problemy w trakcie korzystania, należy je odesłać do producenta lub autoryzowanego serwisu.

Samodzielne próby naprawy są złym rozwiązaniem, ponieważ po pierwsze nie będziemy nigdy w 100% pewni, że problem został rozwiązany. Kolejną sprawą jest fakt, że działając na własną rękę możemy wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Często w umowach sprzedaży producenci zaznaczają, że jedynie oni i autoryzowane salony mogą dokonywać napraw. Jeśli nie będziemy przestrzegać tych zasad możemy spotkać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, czyli odmową naprawy.

Jak odpowiednio dbać o kątnice?

Pierwszą i najprostszą zasadą jest zapoznanie się z załączoną do kątnicy instrukcją. W niej znajdziemy poprawy sposób dezynfekcji każdej części. Opisane tam powinno być zarówno czyszczenie mechaniczne, jak i to wykonywane specjalną maszyną do sterylizacji. Oprócz tego znajdziemy tam wskazówki dotyczące odpowiedniej konserwacji, przechowywania i inne specyficzne dla naszego urządzenia właściwości.

Podsumowanie

Wybierając wyposażenie do gabinetu stomatologicznego, musimy być przygotowani, że koszty mogą być naprawdę wysokie. Cena jednej kątnicy może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Natomiast wybierając odpowiednie rozwiązania ta inwestycja powinna się szybko zwrócić. Oczywistym jest, że najważniejszym elementem udanej wizyty u dentysty jest doświadczony lekarz. Jednak dobór odpowiednich narzędzi też może pozytywnie wpłynąć na odbiór całej wizyty. Starajmy się kupować przyrządy, które będą pracowały cicho i nie będą wibrowały, tak aby nie stresować niepotrzebnie pacjentów.

Po więcej bieżących informacji wejdź na – https://www.gorlice.info.pl/.