Rolety dzień noc – poznaj kilka faktów, które sprawią, że umieścisz je w swoich oknach!

Czemu warto zamontować rolety okienne w domu? W większości domów na okna można znaleźć firanki, zasłony i pewien typ rolet. A czy zastanawialiście się czemu akurat ten konkretny rodzaj został wybrany? Czy była to chwilowa moda, a może przemyślana decyzja projektanta wnętrz? Poznaj najciekawsze funkcje, jakie spełnią roleta dzień noc i inne!

Funkcje rolet

Rolety zaciemniające

Główną i podstawową funkcją, jaką powinna spełniać każda roleta jest możliwość kontrolowania ilości światła, które wpada do pomieszczenia. Dzięki innowacyjnemu pomysłowi, jakim charakteryzuje się roleta dzień noc, możemy dowolnie decydować o ilości światła, które wpuszczamy oraz o stopniu jego rozproszenia.

W aktualnych czasach z ulic dociera do nas bardzo duża ilość sztucznego światła, które rozregulowuje naturalne ludzkie procesy fizjologiczne. Światło niebieskie zmniejsza ilość wydzielanej melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za uczucie senności. Więc, jeśli nie zadbamy o odpowiednią izolację świetlną z czasem możemy mieć problemy z zasypianiem.

Jeśli maksymalnie zmniejszymy ilość bodźców, które do nas docierają, mamy większe szanse na zdrowy sen, dający wypoczynek.

Możliwość zaciemnienia jest również pożądana, jeśli dana osoba pracuje w trybie zmianowym. Dzięki temu, niezależnie od pory dnia możemy stworzyć optymalne warunki dla odpoczynku. Taka sama sytuacja jest korzystna dla rodziców małych dzieci, którym ciężko jest zasnąć przez docierające do nich ciekawe bodźce. Ograniczając ilość światła w pokoju, stwarzamy idealne warunki dla snu maluszka.

Niektórzy uważają, że rolety dzień i noc nie dadzą idealnego zaciemnienia przez ich pasiastą budowę. Jednak, jeśli wybierzemy produkt od odpowiedniego producenta nie musimy martwić się ewentualnymi lukami lub szparami w ustawieniu.

Rolety zasłaniające

Rolety dzień noc mogą być bardzo korzystne, jeśli zależy nam na prywatności. Ze względu na specyficzną budowę, która zrobiona jest z naprzemiennie ułożonych dwukolorowych poziomych pasów możemy być ukryci, a zarazem pozwolić na to, aby do pokoju będzie docierało słońce.

Stałym elementem jest jasny pasek, najczęściej w odcieniach bieli lub kremu. Co do drugiego koloru mamy bardzo dużą dowolność. U odpowiedniego producenta możemy znaleźć wszystkie interesujące kolory, od krzykliwie żółtych, przez pastelowe róże, aż po klasyczną czerń.

Roleta dzień i noc może być przez nas wykorzystywana w zależności od potrzeb, jako zasłona w pełni kryjąca lub tylko do rozproszenia światła. W każdej z sytuacji możemy inaczej ułożyć poziome pasy, tak aby rozwiązanie idealnie spełniało nasze wymagania.

Ochrona przed szkodliwym działaniem UV

Ważną kwestią, ale często pomijaną przy wyborze rolet jest możliwość ochrony przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych. Pomimo spędzania czasu w pomieszczeniach zamkniętych, przez okna dociera do nas promieniowanie ultrafioletowe. Szukając rozwiązania, które pozwoli nam na wpuszczenie dużej ilości światła do pokoju, ale stworzy barierę ochronną między naszą skórą a słońcem, najlepszym wyborem będzie roleta dzień noc. Jasny szary albo delikatne odcienie beżu sprawią, że pokój dalej będzie jasny, ale domownicy nie będą musieli martwić się nadmiernym promieniowaniem.

Nie wierzcie, że słońce ma, aż tak mocny wpływ zdrowie i wygląd naszej skóry? Wystarczy wpisać w wyszukiwarce efekty widoczne na przykładzie kierowców tira. Jedna część twarzy zawodowych kierowców jest wystawiona na stałe oddziaływanie słońca, co niestety z biegiem lat jest bardzo widoczne. Może jednak warto przemyśleć instalację rolet w sypialni lub biurze?

Stworzenie intymności

Każdy z nas w swoim domu pragnie odpocząć, być sobą i nie przejmować się niczyim spojrzeniem. Niestety większość z nas mieszka w małych odległościach od siebie. Nawet szczęściarze posiadający domy, w większości przypadków mieszkają blisko sąsiadów, więc nie mogą w pełni cieszyć się prywatnością.

Idealnym rozwiązaniem takiej sytuacji jest instalacja odpowiednich rolet. Z lekcji fizyki wiemy, że gdy na zewnątrz jest ciemno, a my znajdujemy się w oświetlonym pokoju doskonale nas widać. My natomiast, nie mamy pojęcia czy ktoś nas obserwuje – dlatego właśnie poleca się zainstalować pewne rozwiązanie, które pozwoli nam odseparować się od niechcianych spojrzeń przechodniów.

Roleta dzień noc sprawdza się w takiej sytuacji doskonale, ponieważ możemy decydować, jak bardzo chcemy się zasłonić. Jeśli opuścimy ją do samego dołu, ale ustawimy pasy tak, aby jasne były widoczne, widać będzie jedynie nasze cienie. Inną opcja jest całkowite odizolowanie nas od świata. Wtedy ustawiamy pasy, tak aby przeważające były ciemniejsze fragmenty, sytuacja ta jest analogiczna do klasycznych rolet.

Szukasz więcej pomysłów na aranżację wnętrza? Zobacz, jak stworzyć piękną sypialnię w artykule Sypialnia w nowoczesnym stylu – sprawdź jak ją urządzić!

Regulacja termiczna

Ta kwestia jest często pomijana, gdy zastanawiamy się nad montażem rolet Głównie skupiamy się na efekcie przyciemnienia lub prywatności. A powinno się w nich widzieć kolejną zaletę – możliwości termoizolacyjne. Ta cecha jest szczególnie ważna, gdy na zewnątrz panują tropikalne temperatury.

W lecie chcemy cieszyć się długimi godzinami słońca, ale nie znaczy to, że chcemy, aby w domu było równie gorąco. Jak można usatysfakcjonować obie potrzeby? Właśnie dzięki roletom dzień noc. Przez to, że mamy możliwość regulacji światła, możemy cieszyć się rozproszonym letnim słońcem, a zarazem roleta będzie tworzyła „tarczę” termiczną.

Takie zastosowanie rolet, jest szczególnie dobre, jeśli próbujemy stworzyć warunki idealne dla roślin. Promienie słoneczne padające wprost na liście roślin mogą je szybko poparzyć. Z drugiej strony natomiast, nasi zieloni przyjaciele potrzebują słońca, aby rosnąć – a takie wymagania mogą być spełnione tylko przez wyjątkowe rolety.

Łatwa instalacja

Każdy kto przeżył w domu jakikolwiek remont, wie z jaką ilością sprzątania się to wiąże. Przez to, że montowanie kojarzyło się z niepotrzebnym bałaganem i zamieszaniem w domu powstały rozwiązania, które nie wymagają użycia dodatkowych narzędzi. Roletę można zamontować bezinwazyjnie do okna lub z przywierceniem do ściany.

W pierwszej sytuacji wymagane są jedynie elementy, które zostały dołączone w zestawie. Roletę zawiesza się na oknie i przykleja w odpowiednich miejscach dla estetycznego wyglądu.

Drugą opcją jest wywiercenie odpowiednich otworów w ścianie, jednak jest to bardziej czasochłonne rozwiązanie. W dodatku, przez to że roleta wisi nad oknem mogą być problemy z równoczesnym otwarcie okna i opuszczeniem jej.

Modne rozwiązanie

We wnętrzach oprócz bardzo ważnej praktyczności liczy się również styl i wygląd. Gdyby było inaczej, czy jeździlibyśmy do tej pory do antycznych świątyni lub barokowych zamków?

Pomysłowe ułożenie kolorowych pasów sprawia, że rolety mogą być częścią dekoracji, zarówno w nowoczesnych aranżacjach, jak i w pokojach dziecięcych.

Duża ilość kolorów sprawia, że rolety są same w sobie ozdobą, w miejscach, gdzie najbardziej liczą się efektowne rozwiązania.

Proste w czyszczeniu

Każdy dom wygląda dużo lepiej, jeśli się o niego dba. Nikt nie lubi poplamionych poduszek czy kurzu na żyrandolach. Ta zasada dotyczy również rolet, na których osiada często pył i kurz. Ten problem dotyczy najbardziej dużych miast, w których ze względu na położenie w niecce lub wysokie stężenia smogu okolice okien brudzą się jeszcze szybciej niż można by się tego spodziewać.

Wybierając rozwiązanie mające zdobić nasze okno, ale za razem nam spełniać praktyczne funkcje dobrze jest wybrać rolety okienne, które można w łatwy sposób wyczyścić.

Rolety dzień noc najczęściej czyścic się na sucho. Można do tego użyć zwykłej ściereczki, szczotki z włosiem lub odkurzacza na najmniejszej mocy i o odpowiedniej końcówce.

Jeśli to nie wystarcza, można wykorzystać zwilżoną ściereczkę z detergentem, ale należy uważać, aby środek chemiczny nie pozostawił jakichkolwiek plam. Najlepiej jest wypróbować go na niewidocznym miejscu. Gdy po wyschnięciu rolety nie będzie śladu ani po plamie, ani po detergencie, możemy zabierać się za czyszczenie całości!

Proces dbania o rolety jest dużo łatwiejszy niż w przypadku firan lub zasłon. Niewymagane, a wręcz niedozwolone jest tutaj czasochłonne pranie, prasowanie czy krochmalenie.

Warto jest podkreślić, że rolety są robione z delikatnych materiałów, dlatego nie powinno się ich szorować, ponieważ możemy je łatwo rozerwać!

Czy potrzebujesz więcej powodów, które udowodnią Ci, że warto zamontować w domu odpowiednie rolety? Wejdź na https://www.gorlice.info.pl/ i dowiedź się więcej!