Rolety dzień noc w domku jednorodzinnym – fakty i mity dotyczące ich wyboru

Wiele dorosłych osób marzy o posiadaniu własnego domku jednorodzinnego. Zwykle pragną one własnej, przestronnej przestrzeni, by móc czuć się swobodnie i komfortowo. Przed kupieniem nieruchomości większość ludzi nie zastanawia się jednak nad tym, że poczucie prywatności mogą im odbierać ciekawscy sąsiedzi. Taki problem jest dostrzegalny zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, w których wszyscy wiedzą wszystko o wszystkich. Pojawienie się nowych sąsiadów staje się więc zawsze niezwykle interesującym wydarzeniem. Chcąc zapewnić sobie odrobinę prywatności na własnej posesji, możemy posadzić przy ogrodzeniu tuje lub cyprysy, które z czasem utworzą żywopłot. Jeśli jednak zależy nam na natychmiastowym zapewnieniu sobie intymności, możemy zamontować w przeszkleniach rolety okienne. Dzięki takiej osłonie, jak np. roleta dzień noc, możemy zaciemnić szyby w całości bądź częściowo,  w dowolnym momencie, bez względu na to, czy za oknem jest jasno, czy zapadł już zmrok. A to sprawi, że ciekawscy sąsiedzi nie będą mogli nas podglądać. Zastanawiacie się, czy aby na pewno roleta dzień i noc to dobry wybór do przeszkleń w domku jednorodzinnym? Poznajcie kilka faktów i mitów, które pomogą wam podjąć decyzję związaną z wyborem osłon okiennych.

Rolety dzień i noc w oknach – poznaj najistotniejsze fakty dotyczące tych osłon

Chcąc zapewnić sobie odrobinę prywatności w domku jednorodzinnym, powinniśmy umieścić przy szybach osłony okienne. Obecnie możemy wybierać spośród naprawdę wielu rodzajów przysłon. Coraz częściej jednak odchodzi się od tradycyjnych zasłon materiałowych, które są zastępowane poprzez rolety zaciemniające, rzymskie, dzień i noc oraz plisy czy żaluzje. Dawniej w ofercie sklepów zajmujących się sprzedażą rolet mogliśmy znaleźć wyłącznie te tekstylne, które pozwalały całkowicie ograniczyć docieranie promieni słonecznych do wnętrz. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się rolety dzień i noc. Dlaczego tak się dzieje? Oprócz tradycyjnej funkcji, jaką jest osłonięcie okna, posiadają także wiele zalet, które są niezwykle cenione przez konsumentów. Poznajmy zatem fakty dotyczące tego typu osłon.

Chcesz wiedzieć, jakie są najpopularniejsze dodatki, dzięki którym wnętrze zmieni się nie do poznania? Przeczytaj nasz artykuł!

Fakt nr 1 – roleta dzień noc pozwala zaciemnić pomieszczenie całkowicie lub częściowo

Nie każdy lubi przebywać w całkowicie zaciemnionych pomieszczeniach. Osoby starsze lub mające problemy ze wzrokiem (ale nie tylko one) nie czują się komfortowo w sytuacji, gdy dostęp naturalnego światła dziennego do pomieszczeń jest całkowicie ograniczony. Jeśli zatem szukamy rozwiązania, które pomoże nam zaciemnić okna tylko częściowo, powinniśmy zdecydować się na rolety dzień i noc. Są one stworzone z szerokich pasów o różnej przepuszczalności światła, ułożonych naprzemiennie. Wyglądem przypominają zebrę. Jednak dzięki temu, że obok zaciemniającego pasa znajduje się ten transparentny, istnieje możliwość regulowania ilości promieni słonecznych przedostających się do wnętrza domku.

Fakt nr 2 – roleta dzień i noc uczyni okna piękniejszymi

Bardzo często stylowe zaaranżowanie wnęki okiennej stanowi nie lada wyzwanie. Każdy właściciel domku jednorodzinnego pragnie, aby pomieszczenia, które zamieszkuje prezentowały się oryginalnie oraz szykownie. Zazwyczaj najwięcej kłopotu sprawia zaaranżowanie wnęki okiennej. Umieszczając przy przeszkleniach rolety dzień noc, problem ten rozwiązuje się sam. Takie osłony same w sobie posiadają dekoracyjny charakter, umieszczenie dodatkowych elementów ozdobnych wydaje się więc być zbędne. Jeśli jednak mamy takie życzenie, możemy wokół okien, w których znajdują się rolety dzień noc, zawiesić girlandę składającą się z kul LED lub z zewnętrznej strony otoczyć wnękę okienną ciekawie prezentującymi się zasłonami.

Szukasz większej ilości wnętrzarskich porad? Zajrzyj na wnetrzadlaciebie.com!

Fakt nr 3 – roleta dzień i noc świetnie dopasowuje się do wnętrz urządzonych w rozmaitych stylach

Właściciele domków jednorodzinnych zazwyczaj pragną urządzić wnętrza posiadłości zgodnie z zasadami stylu, który najbardziej odpowiada ich gustom. Wówczas wszystkie elementy wystroju wnętrz, powinny idealnie ze sobą współgrać. Dlatego też wiele osób zastanawia się nad tym, jakie osłony okienne umieścić w przeszkleniach, aby były modne i pasowały do całej aranżacji. Odpowiedź jest prosta: najlepiej sprawdzi się roleta dzień noc. Jasny szary, grafitowy, biały czy czarny to kolory bardzo uniwersalne, które z powodzeniem dopasują się do większości wnętrz. Rolety dzień noc z uwagi na swój nietuzinkowy charakter znakomicie podkreślą wystrój pomieszczeń urządzonych w niemalże każdym stylu wnętrzarskim.

Fakt nr 4 – rolety dzień noc łatwo utrzymać w czystości

Mnóstwo osób rezygnuje z umieszczenia w przeszkleniach osłon okiennych w obawie o problemy z utrzymaniem ich w czystości. Zwłaszcza jeśli mieszkamy z alergikami, niewskazane jest posiadanie przedmiotów trudnych do oczyszczenia. Warto jednak wiedzieć, że rolety dzień i noc wcale nie są trudne w pielęgnacji i konserwacji. Wystarczy jedynie przetrzeć je wilgotną ściereczką, by pozbyć się zalegającego na nich kurzu. Jeśli jednak zabrudzenia są nieco trudniejsze do usunięcia, możemy oczyścić je ściereczką z dodatkiem delikatnego detergentu, takiego jak płyn do naczyń. Wówczas wszelkie zanieczyszczenia powinny zniknąć z materiału rolety w mgnieniu oka.

Fakt nr 5 – rolety dzień i noc można nabyć w różnych rozmiarach

Zazwyczaj okna w domkach jednorodzinnych nie posiadają jednakowych wymiarów. Najczęściej w salonie znajdują się przeszklenia o znacznej powierzchni, przez które do pokoju dziennego przedostaje się dużo promieni słonecznych. W kuchni zazwyczaj umieszczone są krótkie, ale szerokie okna, natomiast w łazience wąskie i stosunkowo niewielkie. Z tego względu duża część osób posiadających domki jednorodzinne zastanawia się, czym osłonić przeszklenia o tak różnorodnych wymiarach? Temu zadaniu świetnie sprostają rolety dzień noc. Ze względu na to, że cieszą się dość dużą popularnością, dostępne są w wielu rozmiarach, dlatego też z pewnością znajdziemy ten odpowiadający naszym potrzebom. Dodatkowo, jeśli okaże się, że żaden rozmiar nie jest wystarczający do zasłonięcia naszych okien, możemy zamówić roletę, którą fachowcy dostosują do wielkości naszego przeszklenia.

Rolety dzień noc – jakie mity można o nich usłyszeć?

Oprócz faktów, które już poznaliśmy, wokół rolet dzień i noc krążą także pewne mity, które sprawiają, że większość ludzi waha się przed zakupieniem tego typu osłon okiennych. Pomimo licznych zalet, jakie posiadają rolety dzień noc, wciąż powstaje pewna obawa związana z użytkowaniem ich na co dzień. Zapewne każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na świecie nie ma idealnych produktów. To, co jedni będą uznawali za wadę, inni będą postrzegali jako jedną z najważniejszych zalet. Dlatego też nie warto sugerować się opiniami innych osób, które często postrzegają pewne przedmioty w sposób subiektywny. Jakie zatem mity sprawiają, że mnóstwo właścicieli domków jednorodzinnych waha się przed kupieniem rolet dzień i noc?

Mit nr 1 – czyszczenie rolet dzień i noc tylko przy pomocy specjalnych preparatów

Duża część populacji obawia się kupienia rolet dzień i noc z uwagi na pogłoski krążące wokół tego produktu. Głoszą one, że pasy tych osłon okiennych powinny być czyszczone przy pomocy drogich preparatów dedykowanych usuwaniu zabrudzeń z takiego materiału. Jest to jednak nieprawda. Owszem, są pewne zasady związane z używaniem detergentów, ale nie dotyczą one kupowania drogich preparatów. Należy jedynie pamiętać, aby oczyszczać rolety dzień i noc, używając delikatnych środków, takich jak np. płyn do naczyń, który z pewnością znajduje się w każdej kuchni.

Mit nr 2 – przy pomocy rolety dzień noc można zaciemnić pomieszczenie w stu procentach

Osoby, które pragną zaciemnić pomieszczenie w stu procentach, powinny zastanowić się kilka razy, zanim zdecydują się na kupienie i zamontowanie rolety dzień i noc. Taka osłona bowiem może nie spełnić ich oczekiwań. Oczywiście, jeśli wybierzemy roletę wykonaną z ciemnego materiału, efekt może być zadowalający, jednakże decydując się na nieco jaśniejsze kolory tkanin, nawet przy szczelnym ustawieniu pasów nieprzepuszczających światła pomieszczenie nie zostanie w pełni zaciemnione.

Podsumowanie

Jak więc widać, rolety dzień i noc mają znacznie więcej zalet niż wad. Zdecydowanie warto zamontować je w przeszkleniach domku jednorodzinnego. Zapewnią doskonałe poczucie prywatności i komfortu, a utrzymanie ich w nienagannym stanie wcale nie będzie wymagało posiadania dodatkowych, drogich środków czyszczących.