Rośliny doniczkowe zwisające – poznaj trendy na 2022 rok!

Rośliny doniczkowe zwisające posiadają subtelny i efektowny wygląd, który wprowadza świeży charakter do wnętrza. Są idealnym wyborem, jeśli musisz ograniczyć dostęp do roślin swoim dzieciom lub zwierzakom. Dodatkowo zwisające kwiaty doniczkowe to zazwyczaj doskonałe rośliny dla początkujących, którzy dopiero uczą się dbania o nie i stawiają pierwsze kroki w tym satysfakcjonującym hobby!

Chcesz dowiedzieć się, jakie rośliny zwisające zielone będą modne w tym roku? W tym artykule podpowiadam, na które gatunki warto zwrócić uwagę, aby wprowadzić do swojego mieszkania akcent w postaci delikatnych kaskad pnączy i liści. Zainspiruj się!

Ceropegia woodii

String of hearts odznacza się delikatnym fioletowo-różowym zabarwieniem na spodzie liści.

Inną nazwą ceropegii woodii jest string of hearts, czyli sznur serc. Roślina posiada niewielkich rozmiarów listki, które znajdują się na cieniutkich łodygach. Liście (zgodnie z nazwą) mają kształt serc. Ich zewnętrzna część nie jest całkowicie zielona, a delikatnie pokryta bielą.

Ta zwisająca roślina do do domu rośnie dość szybko. Należy uważać, aby jej nie przelać, dlatego polecam wstrzymać się z podlewaniem, aż zewnętrzna warstwa ziemi będzie sucha. Ceropegia woodii świetnie wygląda, gdy jest gęsta, dlatego można ją regularnie przycinać, a uzyskane w ten sposób sadzonki ukorzeniać w wodzie i dosadzać do rośliny.

Monstera monkey mask

Monstera monkey mask doskonale prezentuje się zarówno w wersji zwisającej, jak i podpierana np. na kokosowym paliku. Inne rośliny zwisające domowe tego typu? Rozważ także syngonium!

Bardzo możliwe, że kojarzysz monsterę monkey mask (młodszą siostrę montery deliciosy o pokaźnych rozmiarach), która często prowadzona jest na podporze. Pnie się po niej do góry, często osiągając całkiem sporą wysokość. Jednak niekoniecznie potrzebuje ona podpory, gdyż znakomicie prezentuje się także jako roślina zwisająca!

Jeśli preferujesz stawianie roślin na półkach czy wieszanie w modnych kwietnikach, wprowadzających dodatkowy ozdobny element do wnętrza, zrezygnuj z podpórki i daj monsterze rosnąc w dół, a nie do góry. Jej wygląd z pewnością przypadnie Ci do gustu!

Epipremnum aureum n’joy

Epipremnum aureum n’joy wyróżnia się nieregularnymi białymi wybarwieniami na liściach.

Epipremnum jest z nami od lat. Nie należy się tego dziwić – wiele osób uznaje te rośliny zwisające do domu za niezniszczalne. Nie wymagają wyjątkowej dbałości, a do tego łatwo je rozmnażać i coraz bardziej zagęszczać, przez co tworzą pokaźnych rozmiarów kaskady liści w kształcie serc.

Od niedawna coraz coraz chętniej wybierana jest odmiana aureum n’joy. W przeciwieństwie do klasycznego epipremnum złocistego, posiada ona bardziej wyraźne białe wybarwienia na liściach. Są one nieregularne, dzięki czemu każdy liść będzie w stanie zaskoczyć Cię nowym i odróżniającym się wyglądem.

Scindapsus pictus

Delikatnie srebrzyste plamki na liściach w kształcie serca? To właśnie przedstawiciel kategorii wiszące rośliny do domu – scindapsus pictus!

Opisując modne w 2022 roku rośliny doniczkowe wiszące, nie mogę nie wspomnieć o wyjątkowym scindapsus pictus. To roślina, która po prostu zachwyca swoim wyglądem, przez co jej popularność może stale rosnąć. Posiada to, co wiele osób hodujących rośliny lubi najbardziej, czyli zdobione liście.

Jej liście mają ciemnozielony kolor i znajdują się na nich delikatne, nieregularnie rozmieszczone plamki w subtelnym odcieniu srebra. To nietypowe, pstre ubarwienie prezentuje się doskonale w makramowych kwietnikach!

Trzykrotka

Jedną z cech zwisających roślin jest to, że bardzo łatwo je rozmnożyć i zagęścić lub stworzyć w ten sposób całkowicie nową sadzonkę. Pobrane szczepki możesz ukorzeniać w wodzie.

Jeśli interesują Cię zwisające kwiaty domowe, które nie zrujnują Twojego portfela, rozważ zakup trzykrotki. To roślina, która ponownie zaczyna cieszyć się dużą popularnością. Posiada liście o przepięknym ubarwieniu. W jakich kolorach? Wszystko zależy od tego, na jaką odmianę się zdecydujesz (a jest ich naprawdę całkiem sporo!). Roślina nie jest wymagająca, dlatego świetnie sprawdza się dla początkujących, a do tego szybko rośnie, więc będzie okazem przynoszącym dużą satysfakcję w krótkim czasie.

Starzec Rowleya

Starzec Rowleya wyróżnia się ciekawym wyglądem – im jest gęstszy i posiada dłuższe pędy, tym atrakcyjniej będzie się prezentował!

Jakie wiszące rośliny doniczkowe cieszą się popularnością od lat? Z pewnością należy do nich starzec Rowleya! Ta roślina wyróżnia się liśćmi w postaci delikatnych kulek, które rosną gęsto, bardzo blisko siebie. Jeśli lubisz doniczkowe rośliny zwisające o nietypowym, oryginalnym wyglądzie, starzec Rowleya może okazać się strzałem w dziesiątkę! Pamiętaj tylko, aby go nie przelewać, gdyż może zgnić i nie będzie się dało do odratować.