Rozmiar prześcieradła – jak dobrać na łóżko? 

Dobór odpowiedniego rozmiaru prześcieradła do łóżka jest kluczowy dla komfortu snu i estetyki sypialni. Źle dopasowane może się marszczyć, przesuwać, a nawet całkowicie zsuwać się z materaca. 

Jak wybrać odpowiedni rozmiar prześcieradła? Oto kilka najważniejszych porad, które pomogą Ci dobrać idealny model do Twojego łóżka.

Rozmiar prześcieradła – o czym pamiętać przed zakupem? 

1 Dokładnie zmierz materac 

Pierwszym i najważniejszym krokiem podczas wyboru odpowiedniego prześcieradła jest zmierzenie długości, szerokości i grubości materaca. Wszystko po to, aby wybrać prześcieradło o odpowiednich wymiarach. 

Weź miarkę i precyzyjnie dokonaj wszystkich niezbędnych pomiarów. Pamiętaj, że materiał musi zakrywać nie tylko powierzchnię płaską materaca, ale także jego boki. 

2 Wybierz rodzaj prześcieradła 

Jeśli wykonałeś już wszystkie potrzebne pomiary, teraz czas na wybór rodzaju prześcieradła. Na rynku znajdziesz opcję z gumką i bez niej. To, który produkt wybierzesz, zależy od Twoich preferencji. Jak dobrać odpowiedni rozmiar do łóżka? 

Prześcieradło z gumką 

Ma wszytą gumkę wokół krawędzi, co pozwala na łatwe i pewne założenie na łóżko. Ważne jest, aby dokładnie dobrać rozmiar prześcieradła do rozmiaru materaca. Standardowe łóżko dla dwóch osób ma wymiary 160×200. Jeśli grubość materaca nie przekracza 20 cm, to spokojnie możesz zakupić prześcieradło o takich samych wymiarach. Idealnie rozłoży się na powierzchni do spania i zapewni komfort w nocy. Takie produkty znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/category/przescieradla-frotte-z-gumka-160×200 i bez problemu założysz na swoje łóżko. 

W przypadku wyższego materaca lepiej postawić na większy rozmiar prześcieradła. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że cała powierzchnia zostanie dokładnie zakryta. 

Podczas wyboru odpowiedniego produktu, zwrócić uwagę na gumkę – powinna być rozciągliwa. Tylko w ten sposób zapewnisz precyzyjne dopasowanie do materaca. Dodatkowo postaw na modele z elastycznego materiału. W ten sposób nawet jeśli prześcieradło będzie trochę mniejsze, będziesz mógł je naciągnąć na łóżko. 

Unikaj zbyt dużych rozmiarów. Tkanina luźno leżąca na materacu będzie się zwijać i spadać podczas snu. Tego na pewno chcesz uniknąć. 

Prześcieradło bez gumki 

Wybierając prześcieradło bez gumki, możesz zdecydować się na jedną z kilku dostępnych opcji. Wybór zależy od Twoich preferencji. Przedstawione rodzaje zaprezentuję Ci na podstawie standardowych wymiarów prześcieradła dla dwóch osób (160×200). 

  • prześcieradło w rozmiarze materaca – zapewni estetykę na powierzchni łóżko. Postaw na tę opcję, jeśli zależy Ci na praktycznym rozwiązaniu do swojego wnętrza. 
  • prześcieradło z zakładką – w tym przypadku zdecyduj się na model o takim samym rozmiarze, jak łóżko. Dodana kilkucentymetrowa zakładka sprawi, że swobodnie będziesz mógł włożyć prześcieradło pod materac. Dzięki temu nie będzie się przesuwać ani ściągać, co zapewni wyższy komfort podczas spania. 
  • prześcieradło o większym rozmiarze – jeśli nie możesz znaleźć modelu z zakładką, postaw na większy rozmiar. Dodatkowy materiał bez problemu będziesz mógł włożyć pod materac. Unikniesz przesuwania tkaniny podczas spania. 

3 Pogubiłeś się? Sprawdź etykietę od producenta 

Zawsze sprawdzaj etykiety i opisy produktów, które zawierają informacje o kompatybilności prześcieradła z różnymi rozmiarami materaców. Producenci często podają zakresy rozmiarów, dla których prześcieradło będzie odpowiednie. W ten sposób dobierzesz model idealnie do swojego łóżka. 

4 Pamiętaj o dopasowaniu do wnętrza i pościeli 

Rozmiar prześcieradła to nie wszystko. Podczas wyboru zwróć także uwagę na kolor lub motyw, który widnieje na materiale. Dopasuj model do estetyki wnętrza i stylu. W ten sposób stworzysz spójną i piękną aranżację wraz z pościelą.  

To już wszystko w tym artykule. Rozmiar prześcieradła jest naprawdę istotny, ponieważ tylko w ten sposób zapewnisz sobie komfortowy sen. Dlatego przed zakupem dokładnie zmierz materac i wybierz model, który będzie pasował wymiarowo, kolorystycznie i stylistycznie do Twojego wnętrza.