Stylizacje do pracy z T-shirtem, polo i koszulą. Producenci, fasony i najlepsze inspiracje

W większości prac obowiązują pewne zasady co do ubioru. Często nawet nawet nie zdajemy sobie sprawy, że ubieramy się wedle z góry określonych reguł, ponieważ sami decydujemy, że niektóre z naszych ubrań wypada nosić na plażę, a inne do pracy. Jak więc stworzyć odpowiednie stylizacje do pracy?

Czym się sugerować?

W wybieraniu stroju należy skupić się na pracy, którą wykonujemy, nie w każdej pracy t-shirty z nadrukiem będą odpowiednim strojem. Co nie znaczy, że nie warto się zaopatrzyć w jednokolorowe koszulki popularnych marek, jak Gildan czy Fruit of the Loom.

Praca fizyczna

W tym przypadku wybór jest dość ograniczony – większość zawodów wymaga od pracowników konkretnego stroju:

W zależności od konkretnej firmy, przedstawiony powyżej zestaw jest gwarantowany przez pracodawcę lub pracownik musi przyjść z własnym wyposażeniem.

Jeśli mamy do czynienia z pierwszą sytuacją, nie powinniśmy mieć żadnego problemu przy wyborze, co najwyżej trzeba będzie dopasować odpowiednio rozmiar.

W drugiej natomiast trzeba zwrócić uwagę na szczegóły wykonywanej przez nas pracy. Jeśli będziemy pracować w warunkach z dużą ilością kurzu lepiej jest wybierać jasne koszulki, tak aby pył nie był za bardzo widoczny na ubraniach.

Jednak w tej sytuacji dużo ważniejsze niż styl jest bezpieczeństwo pracownika. Gumowe, twarde podeszwy, stalowe noski, wygodne spodnie z odblaskowymi elementami oraz przewiewna koszulka liczą się tutaj najbardziej.

Jeśli dane ubrania spełnią wyżej przedstawione warunki można sobie pozwolić na wybór rozwiązań, które bardziej odpowiadają naszym preferencjom.

Brak określonego stroju

Niektóre miejsca pracy pozwalają na dowolny strój, co nie oznacza, że mamy ubierać się niechlujne – strojem reprezentujemy siebie i firmę. Oczywiście nie musimy w takiej sytuacji cały czas ubierać się w garnitury czy buty na obcasie, ale warto zadbać o kilka elementów, które świadczą, o tym, że dbamy o siebie.

Biura

Najczęściej obowiązujący dress code w biurach jest podobny do sytuacji, gdzie nie ma z góry określonych zasad ubioru. Pozwala się na luźny strój, ale raczej unika się:

Nawet w lato taki strój nie jest mile widziany. Na szczęście aktualnie większość biur jest klimatyzowana, więc zakładając zwykłą koszulkę możemy ją zakryć eleganckim kardiganem lub luźną marynarką, co w ciągu sekundy sprawi, że nasz strój będzie dużo bardziej elegancki.

Oczywiście dużą rolę odgrywa polityka firmy. Gdy na co dzień wymagany jest bardziej oficjalny strój wprowadza się tak zwane „luźne piątki” – w te dni możemy czuć się bardziej swobodnie i założyć dżinsy lub wygodniejsze buty.

A teraz to, czego Panie nie lubią najbardziej – rajstopy. Niestety w większość biur wymagane jest noszenie odpowiedniego okrycia nóg dla utrzymania biznesowych relacji w pracy. Proszę się nie martwić, że dotyczy to jedynie kobiet! Mężczyźni również muszą nosić długie spodnie, tak aby nie odsłaniać swoich kończyn. Alternatywą dla nich będzie ubranie spodni lub pończoch, a tak zwane „rajtki w spray’u” nie zdadzą egzaminu. Jak wspomniałam wcześniej zasada dress code’u mówi, że nie należy pokazywać nagiej skóry – a ten spray nie jest okryciem, a jedynie sposobem na szybszą opaleniznę.

Miejsce w hierarchii firmy

Osoby zajmujące wysokie stanowiska często muszą ubierać się stosownie do wykonywanej pracy. W tej sytuacji ubiór dyrektora lub managera w sposób szczególny reprezentuje firmę, ponieważ to właśnie oni prowadzą większość spotkań i negocjacji.

Ich pozycja nie pozwala na byle jaki wygląd – stylizacje do pracy muszą być dokładnie przemyślane.

Dodatki w postaci torebki, paska czy portfela powinny być wykonane z jednakowej skóry. Lepiej jest wybrać czarny kolor, ponieważ z brązem do tej pory wiąże się dużo kontrowersji. Często mówi się, że brązu należy unikać po 18 lub tak jak mówi brytyjskie powiedzenie – „no brown in town„, co po polsku oznacza (w wolnym tłumaczeniu) w mieście nie nosimy brązu.

Panie powinny ograniczyć ilość biżuterii – to ich działania i kompetencje zarządcze powinny błyszczeć. Można stosować się zasady, że jeśli zastanawia nas czy zostawić dany elementy, powinniśmy go automatycznie ściągnąć. Minimalizm jest teraz bardzo aktualnym trendem, więc tutaj też możemy stosować się do jego zasad.

Co ciekawe, jeśli Panie decydują się na ubiór garnituru najbardziej elegancką wersją będzie marynarka ze spódnicą lub sukienką. A ubranie pasujących spodni do żakietu często jest widziane, jako „luźny” strój w bardzo ortodoksyjnych środowiskach bankowości.

W lato Panowie są dalej zobowiązani do noszenia garnituru, ale by dzień w pracy mijał komfortowo powinni oni stawiać na naturalne i oddychające materiały w jaśniejszych barwach.

Obowiązkowy uniform

Tutaj powinno się bardziej zadbać o sposób, w jaki leży na nas dana część garderoby. Jeśli wiemy, że będziemy pracować w danym miejscu dłużej możemy pewnie wprowadzić pewne poprawki krawieckie, jeśli dany strój na nas pasuje albo źle leży.

Nosząc obowiązkowy uniform jedyną opcja na wyrażenie siebie jest skorzystanie z odpowiednich dodatków. Może to być biżuteria lub dodatki skórzane, ale nie powinniśmy przesadzać w jej doborze.

Jakie podstawowe rzeczy każdy powinien znaleźć w szafie?

Biały podkoszulek

Stylizacje do pracy oparte na białych t-shirtach nie są zawsze mile widziane, ale każdy powinien się zaopatrzyć w przynajmniej jeden egzemplarz tej części garderoby. Można go wykorzystywać w bardzo wielu sytuacjach.

Jak sama nazwa wskazuje, ubranie go pod koszulę może wydłużyć jej świeżość. A gdy założymy go do lnianego garnituru możemy cieszyć się eleganckim rozwiązaniem na lato.

Czarne spodnie

Czy istnieje coś bardziej podstawowego? Materiałowe czarne spodnie nadają się na każdą okazję. Podczas spotkania biznesowego czy też na piątkowe wyjście, możemy spokojnie założyć ten dół, ponieważ całość zależy od tego, jak wystylizujemy pozostałe części ubioru.

Eleganckie skórzane buty

W żadnej garderobie nie powinno również zabraknąć porządnych skórzanych butów. Będą one pasować do każdej okazji, mniej lub bardziej formalnej, więc można je będzie wykorzystywać również w życiu prywatnym.

Przy wyborze butów skórzanych warto zwrócić szczególną uwagę na ich jakość oraz wygodę. Wybierzmy klasyczny model, który nie wyjdzie z mody, tak aby inwestycja zwracała się latami.

Przeczytaj artykuł „Jak prawidłowo czyścić obuwie oraz galanterię i akcesoria?„, aby perfekcyjnie zadbać o wygląd dodatków!

Dobrze dopasowany garnitur

Niezależnie od płci w szafie powinien znaleźć się elegancki garnitur, który będzie można ubrać na bardziej formalne spotkania. Taki komplet powinno się przymierzać raz na jakiś czas, aby mieć pewność, że nie będzie wymagał ekspresowych poprawek krawieckich.

Więcej pomysłów na odpowiedni strój do pracy znajdziesz na http://www.sukceskobiety.pl/

Biała lub błękitna koszula

To jeden z tych elementów garderoby, który niezależnie od okazji będzie nam pasował. W zależności od specyfiki materiału możemy mieć lekką i zwiewna koszulę lub dopasowaną i nadającą kształt. Pomimo, że w naszych głowach utarło się przeświadczenie, że koszula jest elegancka możemy do niej dobrać jeansy i sneakersy – co stworzy codzienny outfit lub jeśli wybierzemy mokasyny i ciemne spodnie – mamy strój idealny do biura.

Skąd brać inspiracje?

Tak, jak pisałam wcześniej, najłatwiej jest zacząć od skompletowania podstawowych elementów. Dalej możemy pomyśleć nad strojami, które są wymagane przez nasze miejsca pracy – to jedna z większych wskazówek.

Później inspiracji można szukać w czasopismach, na blogach związanych z modą czy też na aplikacjach, gdzie pokazuje się swoje stylizacje (Pinterest i Instagram).