Szczoteczka elektryczna czy zwykła – którą wybrać?

Zdrowy, piękny i biały uśmiech jest marzeniem każdego. Jednakże, aby taki był, należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Obowiązkowe jest szczotkowanie zębów po porannym śniadaniu oraz przed pójściem spać. Jeśli chcemy, aby nasz uśmiech olśniewał, powinniśmy jednak myć zęby po każdym posiłku. Ciekawostką jest to, że nie wolno szczotkować ich tuż po jedzeniu. Dlaczego? Otóż w tym czasie na szkliwo oddziałują kwasy. Dodatkowe użycie pasty mogłoby narazić zarówno trzonowce, kły, jak i siekacze na uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu powinniśmy poczekać ze szczotkowaniem zębów ok. 15-30 minut od zakończenia spożywania posiłku. Jeśli jednak przeszkadza nam nieprzyjemny smak powstały w ustach, możemy je przepłukać wodą. Kiedy i czym należy szczotkować szkliwo? Jaka szczoteczka będzie lepsza? Podpowiadamy!

Jak szczotkować zęby zwykłą szczoteczką?

Bardzo wiele osób korzysta na co dzień ze zwykłej szczoteczki do zębów. Zazwyczaj myjemy szkliwo, wykonując szybkie ruchy od prawej do lewej i odwrotnie. Jednakże nie jest to poprawny sposób dbania o higienę jamy ustnej. Otóż, poprawne szczotkowanie zębów powinno przebiegać przy wykonywaniu ruchów od dziąsła w górę lub w dół, co pozwoli wymieść resztki pokarmowe. Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne oczyszczenie trzonowców oraz wewnętrzną część szkliwa. Osoby, które cierpią na nadwrażliwość dziąseł powinny zwrócić uwagę na twardość, jaką ma ich szczoteczka. Curaprox to firma, w której asortymencie znajduje się mnóstwo tego typu produktów o różnych twardościach, tak więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Dlaczego warto szczotkować zęby szczoteczką elektryczną?

W wielu reklamach transmitowanych w telewizji możemy usłyszeć pochlebne opinie na temat szczoteczek elektrycznych. Również znaczna część stomatologów uważa, że ze względu na specyfikę tego typu produktów, usuwają one znacznie precyzyjniej resztki pokarmowe. Szczoteczki elektryczne posiadają ruchomą głowicę, która pozwala na łatwiejszy dostęp do trudno dostępnych miejsc, np. wewnętrznej części zębów siódmych. Mając na względzie zasady użytkowania, stosuje się ją podobnie jak zwyczajną szczoteczkę. Każda hurtownia stomatologiczna lub większy market posiadają w swojej ofercie elektryczne szczoteczki różnych producentów. Tylko od nas zależy, gdzie ją kupimy i jaką markę wybierzemy.

Co może się stać, jeśli nie będziemy dokładnie szczotkować zębów?

Pospieszne i niedokładne szczotkowanie szkliwa może skutkować osadzaniem się kamienia nazębnego. Wbrew pozorom jest to nieszkodliwe, jednakże towarzyszące mu bakterie mogą mieć destrukcyjny wpływ na stan naszych zębów. Zaniedbania związane z higieną jamy ustnej mogą skutkować powstawaniem próchnicy oraz różnego rodzaju stanów zapalnych zęba. Wówczas nie pozostaje nic innego poza udaniem się na wizytę do gabinetu stomatologicznego. Lekarz, chcąc wyleczyć zęba, zaaplikuje do jego wnętrza lek Dexadent. Preparat ten posiada właściwości przeciwzapalne oraz bakteriobójcze, dlatego też doskonale przygotowuje zęba do przeprowadzenia leczenia kanałowego.