Tiul – co to za materiał i jak się z nim obchodzić?

Szyjąc lekkie kobiece ubrania najczęściej wybieranymi materiałami są tiule. Idealnie nadają się one do nadania zwykłym spódnicom większej objętości i ciekawszego stylu. Najczęściej widzimy tiul na eleganckich kreacjach, a czy można go stylizować na co dzień? Czym jest tiul i jak powinniśmy o niego dbać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie poniżej!

Moda na tiul – gdzie go zobaczymy?

Tiul biały jest najczęściej wykorzystywany w szyciu sukni i spódnic na wyjątkowe okazje. Zapewne pierwszymi myślami, jakie przychodzą Wam do głowy, gdy słyszycie o tym materiale są suknie ślubne lub sukienki komunijne. I rzeczywiście, biały jest najpopularniejszym wyborem jeśli mowa o tych okazjach, ale nie powinniśmy patrzeć na niego tylko w ten sposób! Osoby chcące uzyskać bardziej rockowy czy młodzieżowy wygląd znajdą popielaty, bordowy, szmaragdowy czy klasyczny czarny tiul.

Czym jest tiul?

Tiul to ozdobny materiał wykonywany z bawełny, jedwabiu, poliestru oraz innych tkanin. Jego ozdobność głównie wynika z ażurowej budowy. Ten rodzaj zdobienia polega na wycinaniu materiale w ozdobnych wzorów, podobnych do tych, które możemy zobaczyć także w architekturze. Przeglądając oferty sklepów możemy zobaczyć różne rodzaje oczek. Najpopularniejsze są plastry miody oraz kształty geometryczne.

Dodatkowym atutem tiulu jest jego lekkość. Producenci proponują bardzo szeroką skalę gramatury materiału – możemy znaleźć tkaniny, które zaczynają się od kilku gramów na metr kwadratowy, aż do kilkudziesięciu. Jak widzicie, macie dużą ilość możliwości wykorzystania tego materiału. Dzięki olbrzymiej ofercie efekty, które możemy osiągnąć, są prawie nieskończone.

Kolejną ważną cechą tiulu jest możliwość uszycia go w dowolnej formie. Tiul nadaje się idealnie do marszczenia i nadbudowywania. To jeden z niewielu materiałów, który pozwala nam na osiągniecie tak różnych efektów końcowych.

Porady jak zacząć swoją przygodę z krawiectwem znajdziecie na portalu – https://wnetrzadlaciebie.com/.

Jak wykorzystać tiul?

Tak jak wspomniałam wcześniej, tiul może być wykorzystywany do uszycia bardzo różnych kreacji. Jeśli chcemy, możemy go zmarszczyć i otrzymać gęstą pięknie kaskadującą spódnicę. Szyjąc z tiulem pamiętajcie o doborze odpowiednich ściegów i igieł, ponieważ źle dopasowane rozwiązanie może uszkodzić materiał.

Inny efekt, który jest możliwy dzięki wykorzystaniu tiulu to pięknie opadająca spódnica. Jeśli chcecie, aby materiał nie opadał wzdłuż Waszego ciała i marzy się wam spektakularna szeroka spódnica – tiul będzie idealnym materiałem. Nakładając na siebie kolejne warstwy tiulu możemy sprawić, że spódnica będzie dużo szersza. Innym rozwiązaniem, które pomoże osiągnąć taki efekt jest uszycie sukni, która będzie miała wbudowane koło. Jednak, jeśli przemyślicie sobie tą kwestię od razu zauważycie przewagę opisywanej przez nas tkaniny. Suknie balowe wykonywane na kole są cięższe, trudniejsze w noszeniu i często droższe. Co więcej tiul pomimo, że buduje spódnicę z kilku warstw będzie zachowywał swoją lekkość i delikatność.

Tiul – co można z niego uszyć?

Skoro już poznaliście kilka właściwości tiulu dobrym rozwiązaniem będzie poznanie kilku propozycji pomysłów krawieckich, których uszycie będzie wymagało wykorzystania tiulu.

Suknie ślubne i welony

Cała branża ślubna korzysta z różnych rozwiązań, które można osiągnąć wykorzystując tiul. Ozdoby, bukiety czy w naszym przypadku stroje ślubne są bardzo często wykonywane z tiulu.

Większość kobiet myśląc o dniu swojego ślubu wyobraża go sobie jako najpiękniejszy dzień w życiu. To czas, kiedy może zostać prawdziwą księżniczką na jeden dzień, a która z nas o tym nie marzyła, będąc jeszcze dzieckiem? Większość sukien typu princessa jest wykonywana z tiulu, który pięknie spada na dół, tworząc wokół ciała duża otoczkę z materiału. Możne też oczywiście wybrać skromniejsze stroje, gdzie tiul będzie materiałem, który ma nadać objętości innej, bardziej lejącej się tkaninie.

Jeśli Wasza suknia ślubna będzie prosta i skromna lub w stylu boho, raczej nie będziecie w niej widziały tiulu, jednak jeden element jest (prawie) zawsze wykonany z tiulu. A mowa tutaj o welonie. Ma to swoje uzasadnienie we właściwościach tiulu. Po pierwszego jego ażurowa budowa oraz delikatny materiał sprawia, że panna młoda będzie mogła wszystko widzieć i jej twarz również będzie widoczna. Kolejną cechą przemawiającą za tym, że w welonach wykorzystuje się tiul jest jego giętkość i plastyczność. Dobrze wykonany welon nie będzie zmieniał swojego położenie i będzie delikatnie odsunięty od twarzy. To sprawi, że makijaż ślubny będzie nietknięty – welon się nie pobrudzi, a z makijażu będzie można cieszyć się całą noc.

A skoro już o ślubie mowa, zajrzyjcie także do artykułu „Ślub i wesele – mini poradnik urodowy dla przyszłej Panny Młodej!

Pettiskirt

Ta spódnica swoi wyglądem przypomina klasyczny strój baletnic – tutu. Jednak po przyjrzeniu się i porównaniu obu rodzajów zauważymy olbrzymie różnice. Zarówno w wyglądzie, jak i metodzie wykonania. W jej wykonaniu chodzi o wielorazowe marszczenie kilku rodzajów pasków. Na początku marszczy się materiał podstawowy po całej szerokości w 3 miejscach. Później doszywa się wcześniej pomarszczone kilkucentymetrowe paski tiulu. Efekt, który otrzymamy, to bardzo puszysta pomarszczona spódnica. Niektórzy mogą porównać ten efekt do noszenia na sobie chmury kłębiastej.

Spódnice tutu

Typowe dla baletu spódnice tutu najczęściej wykonywane są z tiulu. Ich konstrukcja polega na budowaniu dużej objętości poprzez układany na siebie materiał. Patrząc na spódnice tego typu widzicie, że są one bardzo rozłożyste. Dzieje się tak, ponieważ sprężysty tiul nie przylega do ciała i każda nowa warstwa jest coraz wyżej. To główna różnica, która odróżnia spódnice tutu od pettiskirt.

tiule
Źródło: https://miekkie.com/tiul-miekki-drukowany-floral-romantic-pink.html

Dowolne elementy ozdobne

Mamy tutaj bardzo szeroką kategorię, ale w ten sposób najlepiej będzie pokazać, że tiul jest materiałem, który przyda się każdemu. Jeśli mamy spódnicę, która nie wpisuje się w nasze aktualne gusta możemy ją łatwo przerobić, wykorzystując tiul. Co ciekawe, możemy zdecydować się na doszycie tiulu od strony zewnętrznej lub wewnętrznej. Kiedy mamy zwykłą spódnicę mini i chcemy nadać jej bardziej eleganckiego wyglądu, wystarczy doszyć tiulową otoczkę lub materiał z tyłu spódnicy, aby stworzyć asymetryczną stylizację. Co więcej, w ofercie dużej ilości producentów możemy znaleźć tiule z haftem, aplikacjami lub brokatem – taka przeróbka sprawi, że stara spódnica zyska drugie życie.

Innym wykorzystaniem tiulu może być ozdobne pakowanie prezentów. Wrzucenie do siatki kilku kawałków materiału, które zostały nam z wcześniejszych projektów sprawi, że nie będziemy musieli kupować specjalnej bibuły wypełniającej – zabieg efektowny, a zarazem zgodny z zasadą less waste.

Tiul można też wykorzystać w tworzeniu ozdób do domu. Wybierając pomarańcze lub czerwienie oraz suszone owoce i warzywa stworzymy pięknie jesienne bukiety, które otoczymy materiałem.

Jak dbać o tiul?

To pytanie zadaje sobie każdy z nas przed pierwszym praniem – czy mogę to wrzucić do pralki? Dowiedz się, jak poprawnie dbać o tiule!

Krok pierwszy

Przed podjęciem, jakichkolwiek prób czyszczenia zapoznajcie się dokładnie z instrukcją zamieszczoną na metce. Producenci zawsze tłumaczą, jak powinno się obchodzić z konkretną częścią garderoby, aby mogła ona nam długo służyć!

Krok drugi

Tutaj niestety nie będzie dobrej wiadomości, ponieważ należy się troszczyć o tiul. Generalnie jest on bardzo delikatnym materiałem, więc najlepiej prać go ręcznie w delikatnym płynie lub proszku do prania. Zbyt agresywne ruchy mogą sprawić, że tiul się zaciągnie, dlatego nie powinniśmy go wykręcać lub prać z innymi rzeczami, bo wszystkie suwaki, zamki czy inne ostre elementy mogą uszkodzić tkaninę.

Prasowanie nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Aby nie musieć tego robić, od razu po praniu powinniśmy zająć się strojem. Jeśli odpowiednio go powiesimy możemy uniknąć wykorzystania żelazka. Gdy nie ma innego wyjścia, pamiętajcie, że dużo zależy od właściwości konkretnego materiału. Dostosujcie ustawienia żelazka tak, aby dopowiadały konkretnie Waszym potrzebom!

Podsumowanie

Tiul jest pięknym materiałem, który może być wykorzystany w wielu kreacjach. Ze względu na swoje właściwości możemy nadawać im objętości, która wygląda pięknie i lekko. Ze względu na swoją delikatność należy o niego dobrze dbać, ponieważ łatwo się niszczy. Jeśli od dawna zastanawiacie się, czy nie uszyć kreacji z wykorzystaniem tiulu, chyba już wiecie, że warto?