Ubranka do chrztu – czy da się je wykorzystać ponownie na inne okazje?

Przygotowując dziecko do chrztu, przeważnie kupujemy dużą ilość akcesoriów oraz ubranek. Często jednak wykorzystuje się je tylko podczas tej jednej bardzo ważnej uroczystości. W większości przypadków cała wyprawka ląduje więc po mszy na dnie szafy, gdzie spędza kilka kolejnych lat. Garniturki czy sukienki do chrztu da się jednak wykorzystać ponownie. W jakich sytuacjach możemy więc po nie sięgnąć?

Śluby i wesela

Ubranka z chrztu można wykorzystać ponownie, jeśli w najbliższym czasie zaplanowane jest wesele znajomych bądź członków naszej rodziny. Sukienki dla dziewczynek na specjalne okazje czy garniturki dla chłopców wyglądają bardzo uroczo, jednak są stosunkowo drogie, biorąc pod uwagę to, że ponownie dziecko założy je jedynie raz. Jeśli więc chrzest święty odbył się jedynie kilka dni czy tygodni przed inną ważną uroczystością, warto sprawdzić, czy dziecko nie wyrosło z zestawu, w który było ubrane. Gdy elegancka odzież nie jest za mała, można spokojnie wykorzystać ją właśnie na okazje takie jak ślub czy wesele. Pociecha z pewnością będzie odpowiednio wyglądać i czuć się komfortowo, a piękna koszula czy płaszczyk do chrztu zyskają drugie życie.

Rodzinne święta

Tak samo jak na ślub czy wesele, ubranka z chrztu można wykorzystać również podczas rodzinnych świąt. Wszyscy zakładają wtedy eleganckie stroje, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by dziecko również wyglądało tak samo pięknie. Większość zestawów jest skrojona tak, by pociechy czuły się komfortowo i miały dużą swobodę ruchu oraz by ich przewijanie nie sprawiało nam większych trudności. Nie musimy więc obawiać się, czy odświętne ubranko jest dobrym pomysłem. Należy jedynie dołożyć wszelkich starań, by dziecko się nie przegrzało bądź nie wyziębiło.

Sesje zdjęciowe

Wielu rodziców, tuż po narodzinach dziecka, decyduje się na rodzinne sesje zdjęciowe. Piękne fotografie stają się bowiem wspaniałą pamiątką na lata oraz cudownym dodatkiem do prezentu dla dziadków czy chrzestnych. Warto więc zaplanować sesję tuż po chrzcie. Dzięki temu nie będziemy musieli długo zastanawiać się nad tym, w co ubrać na nią naszą pociechę. Białe bądź pastelowe ubranka sprawiają, że dziecko wychodzi na zdjęciach bardzo uroczo, a my nie musimy wydawać dużej ilości pieniędzy na nową odzież. Przed wykonaniem fotografii, warto jednak zastanowić się nad zakupem kilku małych dodatków bądź akcesoriów, które sprawią, że zdjęcia będą jeszcze piękniejsze.

Inne sposoby na wykorzystanie ubranek

Ubranka do chrztu da się wykorzystać również na wiele innych sposobów. Wszystko zależy jednak od ich rodzaju. Można bowiem starać się na co dzień korzystać np. tylko z kilku elementów, które tworzyły cały komplet. Jeśli jednak nie mamy pomysłu, co zrobić z odzieżą, warto rozejrzeć się, czy gdzieś w najbliższej okolicy nie mieszka rodzina, która potrzebuje naszego wsparcia. Niektórzy rodzice chcą bowiem, by ich dziecko wyglądało pięknie na chrzcie, jednak nie mogą pozwolić sobie na zakup odpowiedniego ubranka. Dając im komplet czy sukienkę w prezencie, z pewnością się ucieszą i będą wdzięczni za pomoc. Innym sposobem na wykorzystanie odzieży jest stworzenie pamiątkowego pudełka dla naszej pociechy, w którym będziemy umieszczać właśnie takie wyjątkowe przedmioty. Przeglądanie ich po kilku latach z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem. Jeśli natomiast mamy zdolności krawieckie, warto zastanowić się, jak nieco przerobić takie ubranko. Niektóre mamy czy babcie wykazują się dużą kreatywnością i z kompletów do chrztu robią naprawdę ciekawe i oryginalne rzeczy.

Czujesz niedosyt wiedzy? Przeczytaj również – „Jak ubrać dziewczynkę na wyjątkowe okazje? Pomysły na stroje na chrzest i wesele