Chirurg stomatologiczny – w jakich przypadkach należy się do niego zgłosić?

Większość z nas na samą myśl o wizycie u dentysty odczuwa obawę związaną z leczeniem zębów. W niektórych przypadkach lekarz może nawet zalecić ekstrakcję trzonowców, np. ósemek, które wciąż znajdują się w dziąśle, bądź niemożliwych do uratowania siódemek lub szóstek. Wówczas stomatolog nie podejmie się usunięcia wskazanych przez siebie zębów.

Najczęściej otrzymamy od niego skierowanie: chirurgia stomatologiczna na NFZ. To specjalista przeprowadzi zabieg ekstrakcji zęba. Kiedy możemy otrzymać od dentysty zalecenie o konieczności ekstrakcji zęba? Czy należy się obawiać zabiegu , który wykona chirurg stomatologiczny? Sprawdź!

Chirurgia stomatologiczna na NFZ – kto może nas na nią skierować?

Najczęstszymi pacjentami zgłaszającymi się do gabinetu chirurga stomatologicznego są osoby, które chcą się pozbyć zębów mądrości. Zazwyczaj zalecenia dotyczące konieczności usunięcia tych trzonowców wydaje ortodonta, przygotowujący pacjenta do rozpoczęcia leczenia wady zgryzu przy pomocy aparatu ortodontycznego.

Zdarza się jednak, że stomatolog przeprowadzający leczenie endodontyczne jednego z trzonowców uznaje, że konieczne jest chirurgiczne usunięcie ósemek lub innego zęba. I w związku z tym wypisuje skierowanie na tego typu zabieg. W niektórych przypadkach także specjaliści w dziedzinie protetyki i implantologii mogą zalecić pozbycie się zęba trzonowego.

Kiedy udać się do chirurga stomatologicznego?

Wizyta u chirurga stomatologa powinna być zalecona przez innego lekarza zajmującego się leczeniem zębów bądź wady zgryzu. Bardzo często pacjenci są kierowani do chirurga w celu usunięcia zębów mądrości. Może jednak zdarzyć się i tak, że stomatolog będzie chciał także skonsultować z chirurgiem występujące w jamie ustnej pacjenta niepokojące objawy. Może do nich należeć niegojący się ropień czy powstające stany zapalne w obrębie szczęki widoczne na zdjęciu RTG.

Pacjent może także otrzymać skierowanie do chirurga stomatologicznego w momencie, gdy odczuwa ból, którego nie może zdiagnozować dentysta. W sytuacji, gdy zaobserwujemy zmiany powstające w jamie ustnej oraz na twarzy, przypominające guzki lub przebarwienia, powinniśmy zgłosić się do chirurga. Takie przypadłości mogą być objawami różnych chorób.

Czym właściwie zajmuje się chirurg stomatologiczny?

Gdy czeka nas wizyta u chirurga stomatologa, w jego gabinecie nie powinniśmy odczuwać obawy. Najczęściej odczuwamy po prostu lęk przed tym, czego nie znamy. Warto więc wiedzieć, że wszelkie czynności, jakie wykonuje chirurg, poprzedzone są zaaplikowaniem odpowiedniego znieczulenia, które pozwoli pacjentowi czuć się komfortowo.

Większość z nas sądzi, że chirurg stomatologiczny zajmuje się tylko usuwaniem zębów, jednakże nie jest to do końca prawdą. Do zadań chirurga stomatologicznego bardzo często należy także tworzenie implantów, które  zostają umieszczone w jamie ustnej w celu wypełnienia ubytku po usuniętym zębie. Lekarz ten zajmuje się także leczeniem suchego zębodołu. Po ekstrakcji zęba może pojawić się tam skrzep powodujący powstanie stanu zapalnego.