Usuwanie ósemek do aparatu – w jakich sytuacjach jest konieczne i jak wygląda?

Coraz bardziej powszechnym problemem u wielu ludzi jest występowanie wady zgryzu. Mnóstwo osób przez to wstydzi się swojego uśmiechu. Starają się oni pokazywać radość, nie odsłaniając zębów. Może to być bardzo problematyczne, zwłaszcza podczas spotkań ze znajomymi, uczestniczenia w nocach kabaretowych czy też oglądania przezabawnych komedii, kiedy to najczęściej nie jesteśmy w stanie kontrolować rodzaju śmiechu. Jeśli wada zgryzu dokucza nam każdego dnia, powinniśmy umówić się na wizytę u ortodonty – warto wybrać specjalistę, którego gabinet zaopatruje najlepszy sklep dentystyczny. Co prawda od pierwszej wizyty w gabinecie, do założenia aparatu z pewnością minie kilka miesięcy, jednak gra jest zdecydowanie warta świeczki.

Lekarz ortodonta podczas wstępnej wizyty obejrzy nasz zgryz oraz zapozna się ze stanem naszego uzębienia. Jeśli zauważy choroby poszczególnych zębów, z pewnością zaleci ich wyleczenie. Może się także okazać, że skieruje nas do chirurga stomatologicznego, który przeprowadzi usuwanie ósemek do aparatu. Tego ostatniego zabiegu każdy pacjent obawia się najbardziej. Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą pozbycia się zębów mądrości, sprawdźmy, w jakich sytuacjach ich usunięcie będzie koniecznością!

Leczenie ortodontyczne – kiedy się na nie zdecydować?

Nie każdy z nas wie, że pierwsza konsultacja dotycząca prawidłowości zgryzu, powinna mieć miejsce jeszcze w dzieciństwie, a dokładniej około drugiego roku życia. Najczęściej przeprowadza ją lekarz pediatra, do którego chodzimy na wizyty. To właśnie on ocenia, czy zgryz dziecka jest prawidłowy, czy też wręcz przeciwnie. Jeśli jednak specjalista nie ma żadnych zastrzeżeń, dotyczących wady zgryzu, na kolejną konsultację należy się udać około szóstego roku życia, jednakże już do lekarza ortodonty.

Zapewne zastanawiacie się, jak przebiega pierwsza wizyta dziecka u ortodonty. Otóż, lekarz podczas odwiedzin malucha w gabinecie, dokładnie bada jamę ustną pociechy.

Podczas takiego przeglądu może zauważyć powstawanie ewentualnych nieprawidłowości. Jeśli wada zgryzu zostanie zidentyfikowana, ortodonta powinien zaproponować metodę leczenia, która jest najwłaściwsza dla wieku dziecka. W podanym wyżej wieku, raczej nie stosuje się aparatów stałych, a jedynie te ruchome, które mogą być noszone jedynie przez kilka godzin w ciągu dnia, a następnie wyjmowane (np. do jedzenia).

Następna wizyta u lekarza ortodonty powinna mieć miejsce około 11 lub 13 roku życia dziecka. Wówczas najczęściej u dziecka występują już zęby stałe i określenie wady zgryzu staje się znacznie łatwiejszym zadaniem. Leczenie rozpoczęte w tym wieku z pewnością będzie trwało znacznie krócej, a efekty, jakie uzyskamy decydując się na nie, będą o niebo lepsze. Oczywiście leczenie ortodontyczne można rozpocząć niezależnie od wieku. Coraz więcej dorosłych osób w przedziale wiekowym między 20 a nawet 45 rokiem życia, decyduje się na prostowanie zębów. Warto jednak wiedzieć, że leczenie wady zgryzu w tym wieku, bardzo często trwa znacznie dłużej, a po jego zakończeniu, konieczne jest regularne zakładanie aparatu retencyjnego.

Wskazania i przeciwwskazania dotyczące korekcji wady zgryzu przy pomocy aparatu ortodontycznego

Oczywiście najważniejszym wskazaniem do noszenia aparatu ortodontycznego jest zdiagnozowanie przez ortodontę wady zgryzu. Mogą one posiadać różne postaci. Do najczęściej występujących możemy zaliczyć: tyłozgryz, przodozgryz, zgryz głęboki, zgryz otwarty, obecność zatrzymanego zęba, szpary międzyzębowe oraz stłoczenie zębów. Warto wiedzieć, że według najnowszych badań, występowanie wady zgryzu jest uwarunkowane genetycznie. Co za tym idzie, jeśli u rodzica występowała kiedykolwiek wada zgryzu, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że także dziecko będzie się borykało z tym problemem.

Kolejnym poważnym wskazaniem do noszenia aparatu ortodontycznego jest paradontoza. Poprzez słabą kondycję zębów, mogą one ulegać wykrzywieniu. Jak rozpoznać, czy nasze zęby są w dobrej kondycji? Przede wszystkim zęby, które tkwią stabilnie w dziąśle oraz nie ulegają ukruszeniu, z pewnością są w świetnym stanie. Jeśli natomiast zauważymy, że się chwieją, to pierwszy sygnał po jakim powinniśmy udać się do dentysty a później do ortodonty.

Oprócz wskazań do leczenia ortodontycznego istnieją także pewne przeciwwskazania, uniemożliwiające rozpoczęcie korekcji wady zgryzu. Wśród nich koniecznie należy uwzględnić występowanie wszelkich chorób, które mają znaczący wpływ na obniżenie odporności organizmu. Pojawienie się rozmaitych stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, także będzie dyskwalifikowało nas z możliwości rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Dodatkowo występowanie chorób miazgi zęba, dziąseł czy też przyzębia, także sprawi, że założenie aparatu korygującego wadę zgryzu stanie się niemożliwe.

Zęby ósme – jakie mają znaczenie dla leczenia ortodontycznego?

Większość z nas zadaje sobie pytanie dotyczące tego, dlaczego pojawiają się zęby ósme oraz czy są one nam do czegoś potrzebne. Warto wiedzieć, że tzw. zęby mądrości, zazwyczaj pojawiają się w naszej jamie ustnej znacznie później niż wszystkie inne stałe zęby. Obecnie zęby ósme nie są nam tak bardzo potrzebne jak niegdyś naszym przodkom. Służyły one do przeżuwania pokarmów takich jak surowo mięso. Obecnie raczej nie spożywamy tego typu posiłków. Dieta, którą stosujemy uległa znacznej zmianie na przestrzeni wieków.

Zęby mądrości najczęściej zaczynają wyrastać między 17 a 26 rokiem życia. To właśnie wtedy możemy odczuwać dyskomfort związany z ich uzewnętrznianiem się. Nie u każdego występują zęby ósme. Jeśli jednak jesteśmy tymi szczęśliwcami, którzy je posiadają, powinniśmy wiedzieć, że ulegają one znacznie szybszemu zepsuciu się niż inne zęby znajdujące się w naszym zgryzie. Dodatkowo pojawienie się zębów mądrości może negatywnie wpłynąć na prawidłowość naszego zgryzu – dlatego tak popularnym zabiegiem jest usuwanie ósemek do aparatu. Najczęściej nie mieszczą się one w łukach zębowych, więc w momencie, gdy będą chciały wydostać się z dziąseł, mogą naruszyć strukturę naszego zgryzu.

Usuwanie ósemek do aparatu – kto może wydać zalecenie do ekstrakcji?

Jeśli chcemy rozpocząć leczenie ortodontyczne, to właśnie lekarz ortodonta powinien podjąć decyzję dotyczącą ewentualnego usunięcia zębów mądrości. Swoją decyzję powinien poprzeć przedstawionym planem leczenia oraz wizualizacją zgryzu, jaki osiągniemy po zakończeniu korekcji wady zgryzu. Istnieje możliwość, że wybrany przez nas ortodonta zarekomenduje nam określonego chirurga, który podejmie się ekstrakcji naszego zęba, wspomagając się środkiem znieczulającym, takim jak np. Lignocainum, który bardzo często wykorzystywany jest w chirurgii.

Usuwanie ósemek do aparatu – w jakich sytuacjach należy się ich pozbyć?

Najczęściej zębów mądrości należy się pozbyć jeszcze przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Usuwanie ósemek do aparatu jest przeprowadzane przez chirurga stomatologicznego, który najpierw zadba o nasz komfort aplikując w dziąsło znieczulenie, w postaci np. preparatu o nazwie Ubistesin. Ortodonci bardzo często zalecają usunięcie zębów mądrości z uwagi na to, że zazwyczaj są one popsute i mogą wywoływać trudne do wyleczenia stany zapalne powstające w obrębie jamy ustnej. Niejednokrotnie pojawienie się zębów ósmych, negatywnie wpływa na układ zębów w zgryzie wykrzywiając je na różne strony.

Usuwanie ósemek do aparatu krok po kroku – jak wygląda taki zabieg?

Najczęściej obawiamy się tego, czego nie znamy. Wyobrażamy sobie rozmaite scenariusze przebiegu chirurgicznej ekstrakcji zęba. Wiele osób uznaje ten zabieg (zaraz obok leczenia kanałowego) za najgorszy i najbardziej się go boi, ale zmienia zdanie od razu po zabiegu, gdy okazuje się, że nie był on taki straszny!

W rzeczywistości usuwanie ósemek do aparatu rozpoczyna się od zaaplikowania w dziąsło pacjenta silnego środka znieczulającego, takiego jak np. Citocartin 100. Następnie odczekujemy chwilę, tak aby preparat mógł zacząć działać. Znieczulenie jest zazwyczaj tak silne, że nie odczuwamy niemalże niczego. Na twarz pacjenta zostaje położona specjalna płachta, która posiada jedynie otwór na usta. Podczas zabiegu możemy jedynie odczuwać dyskomfort związany z naciskiem chirurga na szczękę, jednakże z pewnością nie będziemy czuć bólu.

Usuwanie ósemek do aparatu trwa zazwyczaj od kilku minut do nawet godziny. Jest to uzależnione od usytuowania zęba poddawanego ekstrakcji w dziąśle oraz dostępu do niego – w zaawansowanych przypadkach stomatolog musi usuwać zęba stopniowo, aby nie uszkodzić nerwu. Jest to szczególnie ważne w przypadku dolnych ósemek, których korzeń przebiega blisko nerwu. Po ekstrakcji zęba lekarz zakłada szwy na poranione dziąsło i zaleca, by danego dnia spożywać lekkie i raczej płynne posiłki. Dziąsło goi się około 2 tygodni. Po upływie tego czasu, powinniśmy udać się do chirurga w celu zdjęcia szwów.