Zimowe noce zazwyczaj wiążą się z niskimi temperaturami, które sprawiają, że przyjemność spędzania czasu w łóżku może być wyzwaniem. Jednym z kluczowych elementów, który wpływa na komfortowy sen w chłodniejszych miesiącach, jest odpowiednia ciepła kołdra na zimę. Wybór idealnego modelu to decyzja, która może znacząco wpłynąć na jakość wypoczynku i ogólną wygodę. Odkryjmy więc razem tajniki wyboru ciepłego okrycia, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających śpiochów!
Ciepła kołdra na zimę i jej wypełnienie – kluczowy aspekt
Aby mieć pewność, że w Twojej sypialni zagości ciepła kołdra na zimę, musisz w pierwszej kolejności wybrać odpowiedni materiał wypełnieniowy. W tym przypadku masz dwa podstawowe rozwiązania. Możesz zdecydować się na materiały naturalne, a więc puch czy pierze, a także na modele syntetyczne. Obydwa warianty z pewnością zadbają o Twój wysoki komfort termiczny. Aby jednak być w pełni zadowolonym z zakupów, warto określić, na czym jeszcze Ci zależy.
Stawiając na puch i pierze możesz liczyć na doskonałą izolacją cieplną. Pozyskuje się je bowiem z upierzenia kaczek oraz gęsi, które skutecznie chroni te zwierzęta przed czynnikami atmosferycznymi. Piórka mają zdolność do szybkiego dopasowania się do aktualnych warunków.
Te materiały są cenione także za ich zdolność do utrzymania ciepła, jednocześnie pozwalając na swobodny przepływ powietrza i regulując temperaturę snu. Do tego kołdry z puchu i pierza są lekkie, miękkie oraz elastyczne, co przyczynia się do komfortowego wypoczynku.
Warto jednak zauważyć, że mogą być nieodpowiednie dla alergików, a ich cena bywa wyższa niż kołder z alternatywnymi wypełnieniami, takimi jak włókna syntetyczne.
A skoro mowa o włóknach syntetycznych, warto od razu wspomnieć o zimowych kołdrach poliestrowych. Najczęściej w ich wnętrz znajdziesz włókna poliestrowe Hollow. Te włókna podlegają procesowi termicznego skręcania, mają spiralny kształt i wysoką elastyczność. Dają doskonałą izolację cieplną oraz puszystość, umożliwiając jednocześnie skórze oddychać podczas snu. Dodatkowo skutecznie przeciwdziałają osadzaniu się kurzu, a właściwości antyalergiczne stanowią ich ogromną zaletę.
Co ciekawe, wiele osób uważa, że włókna poliestrowe Hollow idealnie naśladują naturalny puch. Jeśli więc ze względów zdrowotnych nie możesz pozwolić sobie na wypełnienie z poszycia ptasich piór, taka opcja będzie dla Ciebie prawdziwym strzałem w dziesiątkę.
Oczywiście zarówno modele zimowe z wypełnieniem naturalnym, jak i syntetycznym, czekają na Ciebie na https://www.karo.waw.pl/category/koldry-zimowe. Tam z pewnością znajdziesz model, który utuli Cię do snu swoim przyjemnym ciepłem i zadba o wysoki komfort termiczny przez całą noc!
Waga kołdry i ilość wypełnienia – parametr, który ma znaczenie
Aby ciepłe kołdry na zimę były naprawdę ciepłe, liczy się nie tylko to, co znajdziesz w ich wnętrzu. Równie ważne, a nawet i ważniejsze jest to, ile wypełnienia zostało w nich zastosowane. Im będzie go więcej, tym oczywiście na wyższy komfort termiczny podczas snu możesz liczyć. Zawsze sprawdź więc określenie producenta, na jaki sezon dedykowany jest dany model.
W przypadku kołder ze wsadem naturalnym szukaj modeli ważących nawet do 2–3 kg, a przy syntetycznych – tych do ok. 2 kg. Oczywiście waga będzie poniekąd zależna również od rozmiaru, jednak warto o tym pamiętać.
Niekiedy na metce czy w informacjach od producenta znajdziesz też oznaczenie “TOG” oraz “GSM”. Pierwszy wskaźnik to miara przenikalności termicznej tekstyliów, a drugi – określenie gramatury. Na zimę idealnie sprawdza się TOG powyżej 2.0, jednak w Polsce z określeniem tym spotkasz się dość rzadko.
O wiele częściej będziesz mieć do czynienia z gramaturą wyrażoną w jednostce GSM lub g/m2. Tutaj szukaj modeli mających wartość ok. 400 g/m2 lub tych o ogólnej gramaturze wypełnienia od 1000 do 1800 g. Zauważ, że w drugim z przypadków gramatura dotyczy całości materiału, a nie tego, ile gramów wypełnienia składa się na 1 m2.
Wiem, że to trochę zawiłe. Jednak przeglądając oferty producentów, szybko zorientujesz się, że wszelkie oznaczenia są bardzo czytelne i zrozumiałe nawet dla laika.
Rozmiar okrycia – ciepłe kołdry na zimę okrywające całe ciało
Czym jeszcze musi cechować się dobra ciepła kołdra na zimę? Odpowiednimi wymiarami. W wyborze rozmiaru kołdry warto kierować się kilkoma istotnymi czynnikami.
Optymalne wymiary okrycia powinny obejmować całe łóżko, zapewniając dostateczne zakrycie i komfort podczas snu. Zbyt mała kołdra może sprawić, że osoba śpiąca będzie odczuwać chłód, zwłaszcza w tych najmroźniejszych dniach. Z kolei zbyt duża może prowadzić do nadmiernego nagrzewania się, co również może zakłócać sen.
Istotne jest więc dopasowanie rozmiaru kołdry do wymiarów łóżka, ale również uwzględnienie osobistych preferencji dotyczących stopnia okrycia ciała. Zaleca się, aby model na łóżko jednoosobowe był o ok. 20 cm szerszy niż materac, a ten na podwójne – o 40-60 cm. Wtedy masz gwarancję wysokiego komfortu użytkowania.
Kołdry zimowe 160×200 polecane są więc na łóżko pojedyncze o szerokości do 140×200 lub na podwójne do 100-120×200. Co ciekawe, możesz też wykorzystać je w dwóch sztukach, śpiąc z drugą połówką na naprawdę dużym materacu małżeńskim, jednak pod osobnymi okryciami.
Staraj się przy tym sięgać głównie po standardowe rozmiary dostępne na polskim rynku. Łatwiej będzie Ci wtedy dopasować do swojego okrycia pościel, która również ma ogromne znaczenie dla ogólnego komfortu.
Rodzaj kołdry, czyli nie tylko modele zimowe
Co ciekawe, bardzo ciepła kołdra na zimę nie musi być wyłącznie modelem stricte zimowym. Równie dobrą opcją są propozycje 4 pory roku. Co to takiego? To okrycia składające się z dwóch elementów. Pierwszy z nich to lekka kołdra na zimę, a drugi – pośredni model na wiosnę i jesień. Obydwa te okrycia możesz ze sobą połączyć za pomocą zatrzasków, zyskując model idealny na zimę.
Tym samym pamiętaj, że taka kołdra również sprawdzi się w okresie największych chłodów. Do tego nie będziesz musiała osobno kupować wariantu na lato oraz wiosnę i jesień. Jeśli masz mało miejsca do przechowywania lub po prostu lubisz takie praktyczne propozycje, model 4 pory roku zdecydowanie jest dla Ciebie!
Łatwość pielęgnacji – coś, co zimą może mieć kluczowe znaczenie
Na koniec warto jeszcze upewnić się, że nowa ciepła kołdra na zimę będzie łatwa w utrzymaniu w czystości i idealnym stanie. To ważny czynnik wpływający na wygodę użytkowania i utrzymanie higieny. Kołdry, które można m.in. prać w pralce, są praktyczne i umożliwiają utrzymanie świeżości oraz czystości. Warto zwrócić uwagę na etykietę producenta, aby dowiedzieć się, czy kołdrę można w ten sposób czyścić i czy istnieją szczególne zalecenia dotyczące prania.
Dodatkowo właściwości antyalergiczne mogą wpływać na łatwość pielęgnacji, zapewniając dłuższy okres użytkowania bez odświeżania tekstyliów. Wybór takiego okrycia może znacząco ułatwić codzienną pielęgnację pościeli i przyczynić się do utrzymania zdrowego oraz higienicznego środowiska snu.
Jak zatem widzisz, jeśli zależy Ci na tym, aby w Twojej sypialni zagościła bardzo ciepła kołdra na zimę, musisz zwrócić uwagę na wyżej wymienione czynniki. Wtedy będziesz mieć pewność, że wybierasz dla siebie to, co najlepsze!