Co musisz wziąć pod uwagę, wybierając osłony okienne do wnętrz?

Rolety okienne stały się w ostatnich latach bardzo popularnym rozwiązaniem. Na rynku możemy znaleźć ich wiele rodzajów. Z jednej strony, taki dostatek powinien nam pomóc, przecież na pewno znajdziemy odpowiedni model dostosowany do naszych potrzeb. Z drugiej natomiast, coraz to nowsze pomysły na zasłonięcie okna sprawia, że nie wiemy co wybrać. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wybieraniu odpowiednich rolet dla Twojego wnętrza!

Funkcjonalność

Rolety zaciemniające

Tutaj ważnym pytaniem jest, czy mają to być rolety zaciemniające. Ich głównym zadaniem jest, jak sama nazwa wskazuje zaciemnienie pokoju. Są idealnym rozwiązaniem w sypialni, ponieważ świetnie walczą z problemem zanieczyszczenia świetlnego. Dochodzące z zewnątrz światło źle wpływa na wydzielanie hormonu odpowiedzialnego za uczucie senności – melatoniny. Zbyt długie korzystanie z komputerów i telefonów połączone z jasnym pomieszczeniem, w którym śpimy sprawia, że budząc się dalej nie jesteśmy wypoczęci. Jeśli wybierzemy wystarczająco ciemny kolor i odpowiedni rodzaj rolety, możemy uzyskać naprawdę zadowalający efekt i przespać całą noc.

A jeżeli chcesz poznać wady i zalety rolet zaciemniających to zapraszamy do lektury artykułu: Rolety dzień noc i rolety zaciemniające – poznaj ich wady i zalety.

Rolety dzień noc

Roleta dzień noc będzie bardziej odpowiednia, jeśli z danej przestrzeni chcemy korzystać częściej. Dzięki nietypowej konstrukcji składającej się z naprzemiennych poziomych pasów, w zależności od potrzeb możemy uzyskać zróżnicowane efekty.

Jeśli roleta dzień i noc będzie wykorzystywana w pokoju dziennym lub kuchni, będziemy mieć z niej bardzo dużo pożytku, ponieważ w zależności od padającego światła dostosujemy jego ilość do aktualnych potrzeb. W ciągu dnia ustawimy rolety, tak aby było jasno, ale żeby światło było rozproszone. Takie ustawienie jest dla nas najzdrowsze.

A w nocy lub w trakcie oglądania filmu, dzięki zasłoniętym rolet nie ani wzrok ciekawskich, ani odbijające się światło w ekranie nie będą miały do nas dojścia.

Tak samo w pokoju dziecięcym, w którym w zależności od zmieniającej się pory dnia, drastycznie zmienia się ilość mile widzianego światła. Rolety dzień noc – białe lub transparentne w jednej części i kolorowe w drugiej, świetnie będą się komponowały w pokojach dla najmłodszych. Dzięki ich nietypowej funkcjonalności, w ciągu dnia możemy cieszyć się duża ilością światła. Wieczorami, kiedy dzieci powinny się już kłaść, ale rozprasza ich świecące do późna słońce, możemy odpowiednio wykorzystać rolety i przyciemnić cały pokój.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to połączenie zwykłej rolety z zasłoną. Złożony materiał tekstylny układany jest kaskadami, dzięki czemu wygląda jak element ozdobny wnętrza. Dzięki dużej dowolności, jeśli chodzi o kolor i gramaturę materiału możemy uzyskać różne efekty. Dla efektu zaciemnienia można zdecydować się na grube i ciemne tkaniny lub, jeśli zadaniem rolety jest jedynie bycie dekoracją – jasne, prawie transparentne tkaniny.

Rolety zewnętrzne

Ten rodzaj rolet jest instalowany w przeciwieństwie do pozostałych przykładów na zewnątrz domu. Są one jednym z najlepszych rozwiązań, ponieważ tworzą świetną izolację termiczną, potrafią odciąć jakikolwiek dopływ światła oraz mogą być używane jako narzędzie antywłamaniowe.

Mówiąc o instalacji rolet zewnętrznych musimy być przygotowani na spory remont, ponieważ system, chociaż nie jest bardzo skomplikowany wymaga prawidłowej instalacji przez odpowiednią firmę.

Kolor

Dobór odpowiedniego koloru powinien zależeć od dwóch podstawowych kwestii:

  • funkcja, jaką roleta ma spełniać,
  • pokój, w którym zostanie zawieszona.

Czemu właśnie nad tym warto się pochylić przy wyborze rolety?

Kuchnia i łazienka

Kuchnia i łazienka to pokoje użytkowe – sprzątanie, pranie i gotowe. Wszystkie te czynności powodują, że wytwarza się dużo pary wodnej i zapachów. Nie poleca się zatem rolet rzymskich czy zasłon, które wykonane z tkanin szybko chłonących zapachy. Z drugiej strony są to pomieszczenia, w których potrzebna jest duża ilość światła, a nie trzeba martwić się o odpowiednie zaciemnienie pokoju. W dodatku są to pokoje z masą różnych urządzeń, gdzie zazwyczaj brakuje miejsca na dodatkowe ozdoby, a ciekawe rozwiązanie łączące dwa kolory może być ozdobą samą w sobie.

Pokoje dziecięce, salon i gabinet

Wszystkie z wymienionych pokoi potrzebują możliwości dużego dostosowania ilości wpadającego światła. W ciągu dnia potrzebujemy większej ilości światła, spędzamy tam wspólnie czas, bawimy się i czytamy. Jednak, jeśli zajdzie taka potrzebna – pora dziecka na sen, obejrzenie filmu czy konieczność wyświetlenia prezentacji, musimy mieć możliwość szybkiego dostosowania się pokoju do naszych potrzeb.

Najlepiej sprawdzą się tutaj rolety dzień noc lub rolety rzymskie duo – ich nietypowa konstrukcja sprawia, że w ciągu dnia możemy cieszyć się pełnym słońcem, rozproszyć światła lub stworzyć przyjemne, ciemne warunki do odpoczynku.

Sypialnia

To pokój, w którym spędzamy (lub powinniśmy spędzać) około 8 godzin, z całego dnia. To nasze miejsce, nasza świątynia – tutaj przychodzimy wypocząć po całym ciężkim dniu. Należy, więc zadbać o odpowiednie warunki. W sypialni najważniejsze jest, abyśmy mogli spokojnie przespać całą noc. Dlatego przy aranżacji tego pokoju wybierzmy rolety zaciemniające, takie które prawie całkowicie będą ograniczały dostęp światła.


Styl wnętrza

Nie do każdego wnętrza pasuje każdy typ rolet. Oczywiście nie będzie problemem znalezienie idealnego rozwiązania, ale czasem będzie trzeba szukać dłużej, niż się spodziewaliśmy.

Jeśli mamy wrażenie, że do naszego wnętrza nie można znaleźć odpowiednio psujące rolety możemy postawić na kolory ziemi, nie rzucające się w oczy beże, brązy w szarości, tak aby roleta spełniała jedynie funkcję praktyczną.

Dla bardzie odważnych, można wybrać ciekawe i żywe kolory, które rozświetlą każdy pokój. W nowocześnie urządzonych wnętrzach świetnie komponują się rolety dzień i noc, które przez swój geometryczny wzór, mogą być ciekawym dodatkiem.

Dla osób, które preferują wnętrza delikatniejsze, cieplejsze świetnie będzie pasować roleta rzymskie – odpowiednio zmarszczona może pełnić zadanie zasłon.

Rozmiar

Przed zakupem konkretnej rolety powinno się dobrze zmierzyć okna. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych wymian towaru i sprawi, że raz założona rolet będzie wisieć w pokoju latami.

Roletę wewnętrzną można zamocować do okna lub ściany. W zależności od miejsca instalacji potrzebne będzie zmierzenie innych parametrów. Najczęściej wysokość mierzy się od skrzydła okna, i jeśli montujemy roletę nad oknem, do tej wysokości dodajemy kilka centymetrów. Druga zasada mówi o szerokości i tutaj pojawia się pytanie, czy chcemy, aby roleta była zamocowana w szynach?

Jeśli nie, to mierząc szerokość, sprawdzamy wymiary szyby okiennej i później dodajemy do niej kilka centymetrów, tak żeby cała szyba była zasłonięta, ale nie uniemożliwiała swobodnego korzystania z klamki.

Jeśli zależy nam na szynie, co jest przydatne w oknach dachowych. Inaczej, roleta zwisałaby nieestetycznie z okna, więc trzeba dokładnie sprawdzić wymiary, tak żeby roleta idealnie mieściła się w szynach.

Mnogość rozmiarów pozwala nam na wybór najlepszego rozwiązania do naszego okna. Na stronach producentów rozmiary zaczynają się od 80 cm szerokości, a kończą na 180 cm – każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Znalezienie odpowiednio długiej rolety nie powinno być problem, ponieważ najczęściej na stronach internetowych widzimy wysokości ok. 2 metrowe. Pomimo, że nasze okna może nie są tak duże, taki rozmiar będzie pasował – aktualnie rolety wyposażone są w mechanizmy umożliwiające, które umożliwią im rozwinięcie się tylko do odpowiedniej długości.

Co więcej większość producentów pozwala na indywidualizację zamówień co sprawi, że roleta będzie idealnie pasowała do waszego wnętrza!