Co zrobić ze starymi ubraniami? Recykling odzieży

Każdego roku wyrzucamy bardzo dużą ilość starych ubrań. Niektóre z nich są już bardzo zużyte i wyraźnie widać na nich ślady użytkowania. Inne natomiast nie były przez nas założone ani razu, więc wyglądają jak nowe. Na szczęście nie wszystkie z nich trzeba wyrzucić. Istnieje bowiem coś takiego jak recykling odzieży, dzięki któremu ubrania mogą zyskać drugie życie.

Kilka sposobów na recykling odzieży

Sposób nr 1 – sprzedaż

Ubrania, które wyglądają jak nowe, można bezproblemowo sprzedać np. za pośrednictwem Internetu. Wiele kobiet szuka bowiem w sieci tzw. modowych perełek, czyli oryginalnej odzieży, której nie sposób znaleźć w stacjonarnych sieciówkach. Aby sprzedać kilka rzeczy ze swojej szafy, wystarczy założyć konto np. na vinted.pl lub zainteresować się Marketplace na Facebooku. Następnie warto wykonać dokładne i szczegółowe zdjęcia ubrań, krótko opisać ich stan, podać rozmiar i wymiary oraz wyznaczoną przez nas cenę. Dzięki takim działaniom odzież zyska nowego właściciela, a my większą ilość miejsca w szafie oraz nieco pieniędzy.

Sposób nr 2 – przerobienie

W sieci możemy znaleźć również dużą ilość filmików, w których zaprezentowane są sposoby na to, jak szybko i łatwo przerobić swoją starą odzież. Inspirując się nimi, całkowicie odmienimy wygląd odzieży, która już nam się znudziła. Przykładowo dżinsową kurtkę możemy ozdobić naszywkami, koronką czy skrawkami innego materiału, a klasyczne spodnie przerobić na modne dżinsy z dziurami. Możliwości jest naprawdę dużo, dlatego warto czasem poeksperymentować i zabawić się w projektantkę mody oraz krawcową.

Możesz dać nowe życie koszulkom, jeśli nadrukujesz na nich ciekawy napis. Przeczytaj artykuł Historia koszulek z nadrukiem – czemu tak bardzo do nas przemawiają? i dowiedz się więcej!

Sposób nr 3 – nowe zastosowanie

Przerabiając ubrania nie musimy ograniczać się jedynie do tego, by nadać im nowy wygląd. Możemy bowiem również całkowicie zmienić ich zastosowanie oraz przeznaczenie. Stara futrzana kamizelka sprawdzi się idealnie jako puszysty dywanik bądź osłonka na krzesło. Z kurtki można natomiast wykonać dużą torbę na zakupy. Niektóre przeróbki mogą być nieco skomplikowane, dlatego warto wtedy skorzystać z usług profesjonalnej krawcowej lub poprosić o pomoc kogoś znajomego.

Sposób nr 4 – wymiana

Ciekawym sposobem na recykling odzieży jest również jej wymiana. Nie chodzi tu jednak o zakup nowych ubrań, a ich rotację między różnymi osobami. Przede wszystkim warto zacząć od zamiany kilku rzeczy np. z koleżanką. Dzięki temu każda będzie mogła cieszyć się nowymi ciuszkami, bez konieczności wydawania pieniędzy. Można również znaleźć w sieci osoby, które są chętne na takie właśnie działanie. Należy jednak pamiętać, by oferować ubrania, które są w dobrym stanie. Nikt nie będzie przecież chciał zamienić pięknej koszulki na podziurawiony t-shirt.

Sposób nr 5 – oddanie potrzebującym

Gdy nie chcemy bawić się w sprzedaż, zamianę czy przeróbki odzieży, warto po prostu oddać ją potrzebującym. Osobom w ciężkiej sytuacji materialnej z pewnością przydadzą się, szczególnie w okresie zimowym, ciepłe swetry, ocieplane kurtki czy buty wyścielone futerkiem. Przygotowując ubrania do oddania, warto zrobić dokładną selekcję, czyli sprawdzić, czy każde z nich można jeszcze nosić. Obuwie najlepiej jest włożyć parami do mniejszych worków bądź związać obydwa buty sznurówkami. Dzięki temu nie zgubią się one pośród innych rzeczy. Takie podarki można wrzucić do specjalnych kontenerów, dać je osobiście komuś potrzebującemu lub zanieść na zbiórki organizowane np. przez pobliską parafię.