Fakty i mity na temat makaronu – w co wierzyć?

Włoskie makarony to jeden z ulubionych produktów spożywczych w naszym kraju. Z ich pomocą jesteśmy w stanie wyczarować przepyszne dania, które urzekają całą naszą rodzinę. Osoby, którym zależy na potrawach rodem ze słonecznej Italii, najczęściej wybierają znanych włoskich producentów, takich jak Morelli czy La Veneziana. Sklep internetowy, w którym zakupimy tego typu produkt, można znaleźć w dosłownie kilka sekund. Przed nabyciem makaronu, warto jednak poznać najpopularniejsze fakty oraz mity na jego temat. 

Fakty na temat makaronu

W sieci znajdziemy wiele informacji na temat makaronu. Niektóre z nich są jednak nie zawsze do końca prawdziwe. W które z nich warto zatem wierzyć?

Fakt nr 1: Włosi znają aż 300 rodzajów makaronów

W polskich sklepach najczęściej znajdziemy ok. 10-15 różnych rodzajów makaronu. Najpopularniejsze z nich to oczywiście spaghetti, lasagne, kokardki, świderki, rurki czy nitki. Warto jednak wiedzieć, że w ojczyźnie pasty znajdziemy makaron aż w 300 odmiennych wersjach. Włosi są bowiem wielkimi fanami tego produktu, dlatego też powstało właśnie tyle jego odmian. Udając się do italijskiego sklepu, możemy zatem natrafić na ogromne półki, na których ułożonych zostało multum różnych rodzajów makaronu. 

Fakt nr 2: Makaron lubi dużą ilość wody

Podczas gotowania makaronu, należy zwracać szczególną uwagę na ilość wody. Aby pasta się nie sklejała, powinniśmy pamiętać, by każde 100 g produktu wrzucać do ok. 1 litra wrzątku. Dzięki temu makaron będzie mógł się swobodnie gotować, a dodatkowo zminimalizujemy w ten sposób ryzyko jego niedogotowania bądź przegotowania. 

Fakt nr 3: Makaron najlepiej smakuje w wersji al dente

Prawdziwy włoski makaron zawsze przyrządzany jest w sposób al dente. Staje się dzięki temu jędrny i nabiera wyjątkowego smaku. Gotując pastę, stosujmy się więc do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu. W ten sposób każde nasze danie będzie wyjątkowe.

Porada: jak sprawdzić, czy makaron jest ugotowany w sposób al dente? Wystarczy oczywiście go spróbować bądź przekroić (w środku powinna znajdować się nieco ciemniejsza otoczka niż na zewnątrz). W sieci znajdziemy jednak podpowiedź, że dobrze ugotowana pasta powinna przykleić się do ściany czy lodówki. Lepiej jednak nie wierzyć w taką wersję i nie rzucać makaronem po całej kuchni. 

Fakt nr 4: Makaronu nie można przelewać zimną wodą

W polskich domach bardzo często ugotowany makaron przelewa się dużą ilością zimnej wody. Faktem jest jednak to, że nie powinniśmy postępować w ten sposób. Pasta musi bowiem posiadać “otoczkę”, która wytwarza się podczas gotowania. Dzięki temu jest smaczna i zdecydowanie bardziej zdrowa. Przelewając gotowy produkt, niestety pozbawiamy go części substancji odżywczych. 

Fakt nr 5: Makaron posiada wiele składników odżywczych

Odpowiednio przygotowany makaron jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Spożywając go, możemy zatem uzupełnić niedobory witaminy B1, B6 oraz PP. Korzyści, jakie niesie za sobą ich regularna suplementacja to m.in. wspomaganie układu trawienia oraz przyspieszenie metabolizmu. 

Mity na temat makaronu

Mitów na temat makaronu jest zapewne niemalże tyle samo, ile jego rodzajów. Nie będziemy oczywiście obalać każdego z nich, jednak skupimy się na pięciu najpopularniejszych nieprawdziwych informacjach krążących po sieci.  

Mit nr 1: makaron jest tuczący

Powszechnie uważa się, że osoby będące na diecie odchudzającej, powinny całkowicie wykluczyć ze swojego jadłospisu makaron. Niestety jest to błędne przekonanie. Pasta posiada bowiem bardzo niski indeks glikemiczny, dlatego po jej spożyciu możemy czuć się syci i najedzeni. Nie jest to jednak nic złego. Dzięki temu w naszej krwi nie podnosi się gwałtownie poziom cukru. Odchudzając się, warto zatem spożywać makaron, oczywiście w niewielkich ilościach. Walcząc o szczupłą sylwetkę, należy jedynie pamiętać, że waga zacznie spadać wtedy, gdy będziemy na deficycie kalorycznym. Każdy makaronowy posiłek należy zatem uwzględnić w swoim w swojej dziennej dawce kalorii i spożywać bez większych obaw o naszą masę ciała. 

Mit nr 2: makaron należy ugotować z odrobiną oleju

Większość z nas dodaje do gotującego się makaronu odrobinę oleju. Zabieg ten ma w teorii zapobiegać sklejaniu pasty. Pamiętajmy jednak, że tłuszcz dolany do wody będzie jedynie unosił się na jej powierzchni. Oznacza to zatem, że tak naprawdę nic nam to nie da. O wiele lepiej po prostu gotować makaron w dużej ilości wody, od czasu do czasu go mieszając. Niezwykle istotny będzie oczywiście czas przygotowywania – im dłuższy, tym większe ryzyko sklejania się pasty. 

Mit nr 3: makaron jest lekarstwem na kaca

W sieci krąży mit mówiący o tym, że makaron jest lekarstwem na kaca. Jak miałoby to jednak działać? Po spożyciu alkoholu, wedle tej teorii, powinniśmy zjeść danie z pastą w roli głównej, by uzupełnić składniki odżywcze i szybciej usunąć z organizmu wypite trunki. Niestety, jest to nieprawda. Nie da się bowiem poprzez jakiekolwiek jedzenie zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu głowy czy innych uciążliwych dolegliwości. Jedynym lekarstwem jest po prostu umiar i zdrowy rozsądek. 

Mit nr 4: makaron należy spożywać jedynie w towarzystwie białego wytrawnego wina

Spożywając makaronowe dania bardzo często sięgamy po białe wino wytrawne. Jego ciekawy smak ma bowiem wzbogacić całą naszą potrawę. Warto jednak pamiętać, by rodzaj trunku dobrać do konkretnych składników, nie tylko samej pasty. Makaron z lekkim sosem warto spożyć właśnie z wytrawnym białym winem, jednak gdy w daniu znajdziemy mięso, o wiele lepiej sięgnąć po trunek czerwony bądź różowy. Dodatkowo należy oczywiście podążać za swoimi upodobaniami. Nie zmuszajmy się do trunku, którego nie lubimy, tylko dlatego, że tak trzeba. 

Mit nr 5: im więcej jajek w makaronie, tym lepiej

Na koniec mamy dla was jeden z najczęściej powtarzanych mitów, a mianowicie “im więcej jajek w makaronie, tym lepiej”. Oczywiście jest to błędne przekonanie. Brak tego składnika bądź jego mała ilość wcale nie obniża jakości pasty. Żółtka dodają jej jedynie koloru oraz wpływają na walory smakowe. Makaron należy zatem dobrać do swoich preferencji – jednym bardziej przypadnie do gustu pasta bezjajeczna, inni natomiast zakochają się w wielojajecznych produktach. Nie ma jednak żadnej zasady, która miałaby mówić, który z ich będzie dla nas najlepszy.