Jak nitkować zęby? Najważniejsze wskazówki

Prawie każdy z nas myśli, że dobrze wie, w jaki sposób dbać o swoje zęby. Mało kto każdego dnia wykonuje jednak nitkowanie zębów. Powszechnie uważa się bowiem, że jest to ciężkie i pracochłonne zadanie. W praktyce jest całkowicie inaczej. Wystarczy tylko znać odpowiednią technikę. Jaką? Jak nitkować zęby, by móc cieszyć się nieskazitelnym uśmiechem? Sprawdź!

Nitkowanie zębów – w jakim celu?

Na samym początku szybko wytłumaczymy, po co w ogóle nitkować zęby. Taka czynność pozwoli Ci usunąć resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc – takich, do których dotarcie klasyczną szczoteczką jest wręcz niemożliwe. W ten sposób unikniesz rozwoju płytki nazębnej, kamienia oraz przebarwień

To z kolei uchroni Cię przed zapaleniem dziąseł, krwawieniem, nieświeżym oddechem czy recesją dziąseł, czyli potocznie mówiąc ich zanikaniu. Takich problemów możesz uniknąć, poświęcając jedynie dwa razy dziennie ok. 5 min na dokładne nitkowanie. Zaleca się bowiem, by czynność tę powtarzać po porannym oraz wieczornym szczotkowaniu zębów. Nitkowanie może być dla naszego uśmiechu równie ważne, co bonding zębów. Chyba warto, prawda?

Jak nitkować zęby? 5 najważniejszych kroków

Wiesz już, jak ważne jest czyszczenie zębów za pomocą nici dentystycznej. Jak prawidłowo wykonać taką czynność? Wystarczy, że będziesz podążał krok po kroku za naszymi wskazówkami.

Krok 1 – odetnij ok. 50 cm kawałek nici dentystycznej. Obydwa jej końce owiń o palce wskazujące. Zrób to w taki sposób, by między nimi został ci ok. 5-8 cm kawałek nici.

Krok 2 – delikatnie wprowadź nić dentystyczną między dwa zęby. Zrób to ostrożnie, tak aby nie uszkodzić dziąsła. Może bowiem pojawić się wtedy krwawienie, które uniemożliwi dalsze nitkowanie.

Krok 3 – teraz przesuń nić w górę i w dół, opierając ją na zębie. Dzięki temu usuniesz całe pozostałości jedzenia oraz zalegającą płytkę nazębną.

Krok 4 – na koniec delikatnie wsuń nić pod dziąsło i przeprowadź ją ku dołowi. Pamiętaj, że każdego zęba musisz w ten sposób wyczyścić z obydwu jego stron.

Krok 5 – przejdź do kolejnego zęba, wymieniając nić na nową i powtarzając wyżej wymienione kroki.

Jak widzisz, nitkowanie zębów jest bardzo proste. Wystarczy stosować się do zaleceń i pamiętać o pięciu najważniejszych krokach.

Jak nitkować zęby z aparatem ortodontycznym?

Nitkowanie zębów jest niezwykle ważne w przypadku osób, które noszą stały aparat ortodontyczny. Jak się można domyślić, czynność ta będzie wtedy nieco trudniejsza. Wszystko jest jednak możliwe. Jak zatem nitkować zęby, nosząc aparat stały?

Cały proces będzie wyglądał niemalże tak samo. Należy jednak w takiej sytuacji kupić specjalną nić dentystyczną, której to jeden z końców jest lekko usztywniony. Pozwoli to wsunąć czyścik między zamki oraz drut. Gdy nić zostanie umiejscowiona pod aparatem, należy już postępować w dokładnie taki sam sposób, jak opisywaliśmy wcześniej.

Czy są jakieś godne polecenia zamienniki nici dentystycznych?

Nici dentystyczne dostępne są w wielu różnych wersjach. Możesz zdecydować się na wariant klasyczny, usztywniany, woskowany, smakowy czy wzbogacony o fluor bądź środek wybielający. Nie da się z góry powiedzieć, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Musisz przetestować przynajmniej kilka wariantów, by znaleźć swojego faworyta.

Niektórym nitkowanie zębów przy pomocy nici dentystycznej będzie sprawiało dużą trudność. Wtedy warto spróbować również innych produktów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Będzie to przede wszystkim flosser, czyli kawałek nici zaczepiony o specjalną wykałaczkę. Godne polecenia są również jednorazowe szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych oraz irygatory

Najważniejsze, by znaleźć najlepszy dla siebie sposób, umożliwiający dokładne oczyszczenie trudno dostępnych przestrzeni między zębami.

Nić dentystyczna – to musisz wiedzieć!

Nić dentystyczna pomaga w usunięciu resztek pokarmowych i bakterii gnieżdżących się w przestrzeniach międzyzębowych, do których nie docierają włókna szczoteczki. Wbrew pozorom i reklamom producentów nawet najlepsze modele elektryczne czyszczą jedynie 3/5 powierzchni zębów.

Istnieje wiele rodzajów nici dentystycznych. Dokonując zakupu, kieruj się przede wszystkim własną anatomią. Jeżeli Twoje zęby leżą ciasno w łuku zębowym, wybierz jak najcieńszą nić. Zaleca się ją też osobom z łatwo krwawiącymi i podrażnionymi dziąsłami. Z kolei do większych przestrzeni międzyzębowych wybierz grubą, rozszerzającą się jak gąbka przy kontakcie ze śliną.

Nitkowanie zębów u dzieci

Pamiętaj, że czasami najmłodsi nie zawsze zrozumieją, jak prawidłowo czyścić zęby nicią dentystyczną, mogąc się poranić. Dlatego dzieci poniżej nastoletniego wieku nie zawsze muszą jej używać.