Jakie witaminy w ciąży należy przyjmować, a z którymi lepiej uważać?

Ciąża to dla każdej kobiety niezwykle wyjątkowy czas. W tym okresie w naszym organizmie zachodzą bardzo duże zmiany. Dodatkowo dziecko cały czas się rozwija, dlatego potrzebuje wszystkiego, co najlepsze. Z tego powodu bardzo ważne jest to, aby odpowiednio się odżywiać oraz suplementować. W tym artykule zastanowimy się zatem, jakie brać witaminy w ciąży i czy na któreś z nich należy szczególnie uważać. Powiemy także, jak to jest z tym kwasem foliowym. Sprawdź!

Witaminy podczas ciąży i w trakcie jej planowania – dlaczego są tak ważne?

Tak jak już wspominaliśmy, w czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzą bardzo duże zmiany. Ze względu na rozwijające się w łonie nowe życie, wzrasta nasze zapotrzebowanie na niektóre witaminy, minerały oraz substancje odżywcze. Są one niezbędne do prawidłowego wzrostu płodu oraz naszego dobrego samopoczucia. Najlepiej oczywiście postawić w tym okresie, a także w trakcie planowania ciąży, na zdrową i pełnowartościową dietę. Niestety nawet wręcz idealnie opracowany jadłospis nie będzie w stanie pokryć całego zapotrzebowania. Należy zatem rozpocząć doustną suplementację. 

Kupując gotowe suplementy diety czy wyroby lecznicze, koniecznie upewnijmy się jednak, że są one dedykowane dla kobiet w ciąży. Muszą być bowiem całkowicie bezpieczne dla nas i płodu. Jeśli zastanawiamy się, jakie witaminy w początku ciąży wybrać i nie jesteśmy w 100-procentach pewne, zawsze skonsultujmy się z lekarzem lub farmaceutą. Musimy przecież zadbać aż o dwa życia!

Jakie witaminy przy planowaniu ciąży zażywać?

Planowanie ciąży to bardzo ważny etap, który zawsze należy brać pod uwagę. Jeszcze przed poczęciem dziecka, trzeba przecież odpowiednio się przygotować na nowe wyzwanie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że naszemu maluszkowi nie będzie niczego brakowało. W pierwszej kolejności konieczne będą oczywiście szczegółowe badania, które wskażą, czy nie potrzebujemy odpowiedniego leczenia. Dodatkowo na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę warto rozpocząć suplementację. Jakie witaminy i minerały należy wtedy przyjmować? Przede wszystkim witaminę D, która bierze udział w transkrypcji genów i reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową. Koniecznie dostarczajmy do organizmu także witaminy z grupy B, a w szczególności B6 i B12. To właśnie one odpowiadają za prawidłowy rozwój układu nerwowego. W diecie ciężarnej zalecana jest zatem chociażby witamina B12 500 mg. Niezwykle ważny będzie także jod oraz magnez. 

Jakie witaminy w ciąży suplementować?

Wiemy już, że witaminy w czasie ciąży, a także podczas jej planowania, odgrywają bardzo dużą rolę. Unikniemy dzięki nim poważnych komplikacji oraz sprawimy, że płód będzie rozwijał się prawidłowo. Teraz najwyższy czas zatem na zadanie sobie pytania, jakie witaminy brać w czasie ciąży. Nie możemy przecież sięgnąć po pierwsze lepsze suplementy. Dodatkowo warto wiedzieć, że wszelkie suplementy należy kupić w odpowiednim miejscu. Najlepiej wybrać zatem sklep ze zdrową żywnością. Kraków czy Warszawa to miasta, w którym z pewnością zajdziemy takie miejsce!

jakie witaminy brać w czasie ciąży - poradnik
Będąc w ciąży, należy zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, a także doustną suplementację

Trymestr 1

Pierwszy trymestr ciąży to okres od poczęcia do 12 tygodnia. Jak się można domyślić, to właśnie wtedy należy o siebie wyjątkowo dbać. Na samym początku istnieje bowiem duże ryzyko poronienia czy nieprawidłowego rozwoju płodu. Jakie witaminy zażywać w czasie ciąży, a dokładniej w pierwszym trymestrze? Przede wszystkim będzie to wspomniana już wcześniej witamina B12. Ciąża to także czas, kiedy zwiększa się nasze zapotrzebowanie na kwas foliowy, czyli witaminę B9, zapobiegający powstaniu wad wrodzonych. Warto zatem sięgnąć np. po suplement Jarrow B Complex bogaty właśnie w te witaminy. Do tego nie zapominajmy o minerałach, takich jak jod, żelazo czy cynk. Do 12 tygodnia ciąży konieczne będzie również w większości przypadków suplementowanie witaminy C. Jej obecność w organizmie sprawia, że jesteśmy mniej narażone na krwawienia czy pękanie naczynek. Dodatkowo o wiele łatwiej przyswajane są wtedy różne pierwiastki czy minerały, np. żelazo. 

Trymestr 2

Wróćmy do naszego pytania, jakie witaminy w ciąży? 2 trymestr to czas, kiedy należy zwiększyć dawkę witaminy B6. Zapewnia ona bowiem prawidłowe wchłanianie kwasu foliowego oraz magnezu. Dodatkowo zapobiega nadmiernym skurczom mięśni oraz reguluje poziom prolaktyny, estrogenu i progesteronu. W tym okresie bardzo ważna będzie również wit. D. Ciąża może bowiem nieco obniżyć naszą odporność. Witamina D ma zatem za zadanie ją podnieść, a także uchronić nas przed bardzo niebezpieczną cukrzycą ciążową oraz nadciśnieniem tętniczym. 

Najnowsze badania pokazują również, że podczas ciąży każda kobieta powinna zadbać o odpowiednią ilość witaminy B4. Związek ten wpływa pozytywnie na rozwój mózgu naszego maluszka oraz odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie łożyska.  

Trymestr 3

Nadszedł czas na trzeci trymestr, czyli ostatnie tygodnie ciąży. Oczywiście myślimy wtedy już głównie o porodzie i przywitaniu swojego dziecka na świecie. Po raz kolejny zadbajmy jednak o suplementację witamin. Skupmy się wtedy głównie na witaminie D, E, C i witaminach z grupy B. Większość z tych związków została już dokładnie omówiona. Nie wspominaliśmy jednak jeszcze szerzej o witaminie E. Spieszymy zatem już z wyjaśnieniami. Ten składnik naszej diety ma za zadanie przede wszystkim zapobiec przedwczesnemu pęknięciu błon płodowych oraz porodowi. Jeśli natomiast chodzi o pozostałe wymienione substancje, warto bliżej poznać zależność, jaką jest ciąża a witamina C. Ta z kolei jest niezbędna do syntezy kolagenu, i tak samo jak E, zapobiega pęknięciu błon w nieodpowiednim czasie. Kolagen pomaga również zachować elastyczność skóry, a tym samym uniknąć problemów z rozstępami. Jeśli te i tak pojawiły się w trakcie ciąży, zapraszamy do lektury naszego artykułu https://lubie.com.pl/jak-skutecznie-i-szybko-usunac-blizny-oraz-rozstepy/!

Za duża dawka witaminy C w ciąży – czy to niebezpieczne?

Witamina C w ciąży jest niezwykle ważna. Czy można ją jednak przedawkować i jeśli tak, to jakie będą tego skutki? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Trwają bowiem dopiero badania naukowe, które mogłyby powiedzieć nam coś więcej na ten temat. Mimo to zaleca się, aby kobieta w ciąży przyjmowała min. 80 mg witaminy C dziennie, jednak nie więcej niż 3000 mg. Musimy bowiem pamiętać, że zarówno jej nadmiar, jak i niedobór, może nieść za sobą pewne konsekwencje. 

witamina c - ile potrzebujemy jej w czasie ciąży
Witamina C jest niezwykle ważna dla naszego organizmu, nie tylko w trakcie ciąży. Zawsze należy jednak uważać, by nie spożywać jej za dużo!

Kwas foliowy a ciąża – o czym warto wiedzieć?

Teraz weźmiemy pod lupę kwas foliowy. Ciąża to bowiem okres, kiedy należy przyjmować go w zwiększonych dawkach. Jego niedobór może bowiem prowadzić do zakrzepicy, poronienia czy pojawienia się wad u naszego dziecka. Jakich? Przede wszystkim związanych z układem nerwowym, moczowym oraz sercowo-naczyniowym. W dalszej części artykułu skupimy się zatem właśnie na kwasie foliowym, czyli witaminie B9. 

Kwas foliowy – planowanie ciąży 

Kwas foliowy należy zacząć przyjmować jeszcze przed zajściem w ciążę. Pierwsze tygodnie to bowiem faza największego rozwoju płodu. Aby dziecko było zdrowe, musi mieć zatem już w chwili poczęcia odpowiednie “pożywienie”. Z tego powodu zaleca się, aby każda kobieta aktywna seksualnie profilaktycznie przyjmowała codziennie ok. 0,4 mg kwasu foliowego. Jeśli natomiast planujemy w ciągu najbliższych miesięcy zajście w ciążę, należy nieco zwiększyć jego dawkę. Taką świadomą suplementację warto zacząć na 4-8 tygodni przed rozpoczęciem starań o dziecko. 

Kwas foliowy w ciąży – jaki?

Podczas planowania dziecka oraz w trakcie ciąży, należy sięgać wyłącznie po bezpieczne suplementy rekomendowane dla kobiet w stanie błogosławionym. Udając się po witaminę B9 do apteki, z pewnością wrócimy jednak z idealnym produktem. Farmaceuta zawsze wskaże nam przecież najlepsze możliwe rozwiązanie. Warto jednak wiedzieć, że kwas foliowy znajdziemy również w żywności. Jego bogatym źródłem są przede wszystkim ciemnozielone oraz pomarańczowe warzywa, takie jak kapusta, szparagi, sałata, marchew czy brukselka. 

kwas foliowy w ciąży - dawkowanie
Kwas foliowy znajdziemy przede wszystkim w warzywach, które powinny być podstawą diety kobiety ciężarnej

Kwas foliowy w ciąży – dawka

Zalecana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dawka kwasu foliowego dla kobiet ciężarnych i planujących ciążę to wspomniane już wcześniej ok. 0,4 mg dziennie. Zapotrzebowanie na ten składnik może być jednak niekiedy większe. Lekarze rekomendują bowiem wyższe dawki, jeśli przyszła mama np.: 

  • zmaga się z padaczką, otyłością czy innymi chorobami,
  • paliła papierosy,
  • urodziła wcześniej dziecko z wadą ośrodkowego układu nerwowego,
  • jest w ciąży bliźniaczej.

Są to jednak tylko niektóre przypadki. O to, ile kwasu foliowego należy spożywać, należy oczywiście zapytać swojego lekarza prowadzącego ciążę. 

Kwas foliowy w ciąży – do kiedy zażywać?

Kwas foliowy zaleca się najczęściej spożywać do końca 12 tygodnia ciąży. Dzięki temu możemy mieć pewność, że w naszym organizmie będzie jego odpowiednia ilość. Po raz kolejny to jednak lekarz zadecyduje, jak będzie w naszym przypadku. 

Kwas foliowy w ciąży – czy można przedawkować?

Kwas foliowy przyjmowany w odpowiednich ilościach jest całkowicie bezpieczny i sprawia, że nasze dziecko może się prawidłowo rozwijać. Tak jak wszystkie inne składniki czy suplementy diety, nie należy przekraczać jego spożycia w ilości większej niż rekomendowana. Dlaczego? Nadmiar kwasu foliowego może bowiem maskować pewien rodzaj niedokrwistości. Co ciekawe, zdarza się również, że witamina B9 zwiększa lub obniża działanie innych przyjmowanych leków. Cały czas bądźmy zatem pod opieką lekarza specjalisty. 

Czy będąc w ciąży, należy uważać na jakieś witaminy i suplementy? 

Będąc w ciąży, nie musimy wystrzegać się konkretnych witamin. Musimy jednak dbać o to, by poszczególne z nich przyjmować w odpowiednich dawkach. Nadmiary i niedobory nigdy nie są bowiem dobre dla naszego organizmu. Za każdym razem zwracajmy również uwagę na to, by sięgać po środki dedykowane dla ciężarnych. Dlaczego wspominamy o tym po raz kolejny? To niezwykle ważne – dlatego!