Islandzka kuchnia jest stworzona dla każdego, kto kocha ryby oraz różnego rodzaju mięso. Dlaczego? Ponieważ to właśnie te dwa składniki, są najczęściej wykorzystywane do tworzenia cudownych, tradycyjnych potraw, które pochodzą z tego kraju.
Jest to kraj położony w północnej części świata, dlatego panuje tam zimny klimat, który uniemożliwia prawidłowe hodowanie warzyw czy owoców. Dlatego też mięso i ryby tam królują.
Jeśli tu jesteś, to na pewno chcesz się dowiedzieć, jakie dania oferuje kuchnia islandzka. Wyrusz z nami w podróż po tej niesamowitej, a nawet czasami ekstremalnej kuchni, którą oferuje ten nordycki kraj.
1. Hákarl
Jeśli nie boisz się próbować nowych i ekstremalnych smaków, to podczas swojego pobytu na Islandii, powinieneś spróbować Hakarl.
Na pewno zastanawiasz się, co to jest. Otóż jest to sfermentowane mięso rekina polarnego. Jest to jedna z tradycyjnych irlandzkich potraw.
Dlaczego sfermentowane? Świeże mięso rekina może być dla człowieka trujące, ponieważ zwierzę to nie posiada nerek. Dlatego też nadmiar kwasu mocznikowego, a także inne toksyczne substancje odkładają się w jego tkankach.
Dopiero po sfermentowaniu mięsa, jest ono zdatne do jedzenia i staje się miękkie. Taki proces wymaga czasu, dlatego dopiero jakieś 5-6 miesięcy po wyłowieniu mięso rekina nadaje się do jedzenia i staje się irlandzkim przysmakiem.
Jeśli chodzi o smak, to wyczuwalna jest woń amoniaku, a także ostry rybi zapach. Danie to jest także gorzkie.
Oczywiście nie wszyscy skusiliby się na ten irlandzki przysmak. Wielu wprawia w obrzydzenie. A ty? Spróbowałbyś sfermentowane mięso rekina, gdybyś miał taką szansę?
2. Skyr
Zapewne ta nazwa nie jest Ci obca, ponieważ możesz ją znaleźć nawet w polskich sklepach.
Skyr to nic innego, jak wyrób mleczarski, który jest w swojej konsystencji podobny do tradycyjnego jogurtu.
Tradycyjny irlandzki skyr produkuje się ze zsiadłego mleka, które najpierw jest pasteryzowane w wysokiej temperaturze, a następnie schładzane.
Taki jogurt jest bardzo zdrowy i warto go spożywać. Dlaczego? Otóż znajdziesz w nim potas, fosfor, magnez, wapń, a także witaminy B (B2, B3, a także B12).
Co więcej, pomaga on w biegunkach, zwiększa przyswajalność minerałów przez organizm, a także jest doskonałym źródłem białka i wapnia dla osób, które nie tolerują laktozy. Wszystko przez to, że jest on produktem fermentowanym.
3. Rúgbrauð
Na pewno trudno jest Ci rozszyfrować czym może być Rúgbrauð.
Jest to ciemny chleb żytni lub żytnio-pszenny, który jest tradycyjnym przysmakiem na Islandii.
Co jest specyficzne dla tego wypieku, to to, że jest on przygotowywany w okolicach gorących źródeł. Tam kopie się specjalne doły, do których wsadza się ciasto na chleb.
Ziemia w takich miejscach osiąga temperaturę ok. 100 stopni Celsjusza. Proces pieczenia takiego chleba szacuje się na około 12-24 godziny.
Jak można się domyśleć, nazywa się on chlebkiem wulkanicznym, ponieważ wypiekany jest przy gejzerach, które czerpią gorąco z lawy wulkanicznej.
4. Zupa krem z homara
Popularnym daniem na Islandii jest także zupa krem z homara. Z racji tego, że Islandia słynie z mięs, ryb, a także owoców morza, takiego dania nie mogło zabraknąć na naszej liście.
Taką zupę podaje się ze smażonymi ogonami homara, a także dodaje się trochę anyżu.
Zupa krem z homara jest niezwykle delikatna w smaku, a także pożywna. Można wyczuć słodko-słony smak.
Mięso z homarów jest niezwykle miękkie i rozpływa się w ustach. Podczas podróży po Islandii definitywnie warto spróbować tego dania.
5. Plokkfiskur
Przed nami kolejna islandzka nazwa, która na początku na pewno nic Ci nie mówi.
Otóż plokkfiskur, to nic innego jak puree z ryby.
Aby być bardziej precyzyjnym, należy dodać, że danie to nie zawiera tylko i wyłącznie ryby, ale także ziemniaki, mleko, mąkę i cebulę. Wszystko razem tworzy doskonały smak.
Odpowiednią konsystencję uzyskuje się poprzez mieszanie, aż do momentu, gdy wszystkie składniki się połączą i powstanie jednolita konsystencja.
Jako ciekawostkę można dodać, że danie to powstało po to, aby wykorzystać resztki, które pozostały z innych dań. Dlatego też można do tej potrawy użyć różnego rodzaju ryby, nie zależnie do gatunku. Najczęściej wykorzystuje się dorsza lub halibuta.
6. Islandzka zupa mięsna
Islandzka zupa mięsna jest idealna na zimne dni, ponieważ jest rozgrzewająca.
Do jej przygotowania wykorzystuje się baraninę lub jagnięcinę, a także warzywa – marchewka, ziemniaki, brukiew, cebula.
Wybiera się właśnie te dwa wcześniej wspomniane rodzaje mięs, ponieważ są one łatwe w przechowywaniu podczas zimy.
Jako ciekawostkę można dodać, że 22 października na Islandii w Reykjavíku obchodzone jest Święto Zupy. Tego dnia wszyscy udają się do centrum miasta, aby spróbować tej tradycyjnej mięsnej zupy.
Takie rzeczy tylko na Islandii, czyli chleb i jaja z gejzeru!
Jeśli jesteś na Islandii i chcesz zrobić coś ekstremalnego związanego z kulinariami, to przygotowanie chleba i jajek w gejzerze będzie doskonałym pomysłem.
Taka atrakcja jest dostępna w wielu miejscach na Islandii np. w Geothermal Park w Hveragerdi.
Aby przygotować jajka potrzebne będzie oczywiście gorące źródło (gejzer), sznurek, a także materiałowy worek, lub skarpeta.
Do worka lub skarpety należy włożyć jajka i zawiązać do sznurkiem, który będzie dość długi. Następnie należy wsadzić go do gejzera.
Proces ten nie trwa długo i już po kilku minutach jajka są gotowe do spożycia. W smaku nie wyczuwa się nic nadzwyczajnego, ponieważ nie odbiegają od tych gotowanych w normalnych warunkach.
Jeśli chodzi o chleb, to będzie można wyczuć siarkowy posmak, który nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak przebywając na Islandii, grzechem byłoby go nie spróbować.
Jak widzisz, kuchnia Islandzka różni się w wielu aspektach od naszej polskiej kuchni. Wielokrotnie w tym kraju można spotkać się z ekstremalnymi daniami, a także zapachem. Jednak przebywając tam, warto zapoznać się z kuchnią tego państwa i samemu ocenić poszczególne potrawy.