Less waste w szafie i garderobie – jak ograniczyć tekstylne „odpadki”?

Większość kobiet nie umie odmówić sobie zakupu nowego ubrania. Regularnie przybywająca odzież w końcu przestaje mieścić się w naszej szafie. Wtedy najczęściej przychodzi czas na wielkie sprzątanie garderoby. Aby jednak dbać o środowisko, warto robić zakupy z głową i ograniczyć do minimum tekstylne odpadki. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić zasadę less waste do swojej garderoby.

Less waste w szafie – 5 najlepszych trików

Trik nr 1 – kupuj z głową

Udając się na zakupy, warto zachować umiar oraz trzeźwe myślenie. Przed podejściem do kasy należy zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy kolejnej pary spodni bądź setnej czarnej koszulki. Nie warto również łapać się na promocje i duże przeceny. Kupując impulsywnie, często wybieramy zły rozmiar lub nieodpowiedni kolor. Takie ubrania gromadzą się później w szafie, a po jakimś czasie wyrzucamy je do kosza. W ten sposób marnujemy pieniądze i materiały, a dodatkowo produkujemy duże ilości odpadów, dociążając tym samym planetę.

Trik nr 2 – dobra jakość

Jeśli jesteśmy już zmuszone, aby nabyć nowe ubrania, warto wybierać wysokiej jakości materiały. Dzięki temu będą one służyły przez znacznie dłuższy czas i nie ulegną szybkiemu zniszczeniu czy zmechaceniu. Tanie i sztuczne tekstylia wcale nie przyczyniają się do oszczędzania pieniędzy oraz planety. Do ich wyprodukowania potrzeba bowiem dużej ilość wody oraz prądu. Dodatkowo, po kilku tygodniach wyglądają mało estetycznie i lądują w koszu. Zdecydowanie lepiej jest więc kupić ubranie wykonane z wysokiej jakości materiału, nawet jeśli jest ono kilkukrotnie droższe niż jego syntetyczny zamiennik.

Trik nr 3 – przerabiaj

Ubrania, które już nam się znudziły, wcale nie muszą zostać wyrzucone. Wystarczy nieco kreatywności, by stworzyć z nich coś całkowicie nowego. Warto chwycić za igłę oraz nitkę i zacząć działać. Dzięki temu będziemy w posiadaniu czegoś bardzo oryginalnego i niebanalnego. Dodatkowo, nie powiększymy sterty zbędnych ubrań i ochronimy w ten sposób planetę. Aby znaleźć wiele ciekawych inspiracji, wystarczy przejrzeć sieć. W krótkich filmikach instruktażowych, można zobaczyć multum kreatywnych pomysłów.

Trik nr 4 – second hand

Dla niektórych z nas second hand jest modowym rajem. Można bowiem znaleźć w nim mnóstwo ubrań, których nie sposób szukać w wielkich galeriach handlowych. Nic więc dziwnego, że w ciągu kilku ostatnich lat przybywa osób, które zaglądają do sklepów z odzieżą używaną. Kupując tekstylia w ciucholandach, dajemy im szansę na drugie życie. Dzięki temu nie zostaną wyrzucone czy zniszczone. Dodatkowo ograniczamy w ten sposób zakupy w wielkich centrach handlowych, a nasza planeta jest nieco odciążana.

Trik nr 5 – podziel się

Robiąc przegląd szafy, warto od razu zastanowić się, czy niechciana przez nas rzecz nie ucieszy kogoś innego. Wystarczy, że np.:

  • podarujemy nieco odzieży osobom potrzebującym,
  • oddamy ubrania przyjaciółce, mamie czy komukolwiek innemu,
  • sprzedamy swoje ciuszki za pośrednictwem Internetu.

Sposobów jest naprawdę wiele, dlatego przed generalnym sprzątaniem, warto najpierw dokładnie przemyśleć, co zrobić, by ubrania nie wylądowały w koszu. Mimo to dalej posiadasz bardzo dużą ilość sukienek, koszulek i dodatków? Ich przechowywanie staje się coraz cięższe? Sprawdź w takim razie nasze wskazówki na to, gdzie i jak trzymać swoją odzież – https://lubie.com.pl/przechowywanie-ubran-gdzie-i-jak-trzymac-swoja-odziez/!