Mech na ściany – zaaranżuj swoje wnętrza zielenią!

Aranżując wystrój wnętrz, często zwracamy uwagę na najnowsze trendy w projektowaniu. Chcemy, aby nasze mieszkanie wyglądało nowocześnie i przytulnie. Ostatnimi czasy popularny stał się mech na ściany. Tego typu dekoracja może przybierać różne formy, a jej posiadanie wiąże się z wieloma zaletami.

Jak pielęgnować mech na ścianie?

Myślisz, że ściana pokryta porostami wiąże się z nieustanną i skomplikowaną pielęgnacją? Nic bardziej mylnego. Mech chrobotek, który jest najpopularniejszym porostem stosowanym we wnętrzach, nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wymaga podlewania, gdyż pobiera wilgoć z powietrza, które zawiera jej ok. 40-60%. Zachowuje długotrwały świeży wygląd i zapach. Utrzymuje się w doskonałej kondycji nawet od 5-15 lat. Kolejną zaletą jest to, że nie wymaga podcinania, gdyż nie rozrasta się. Mech powinien znajdować się w miejscu, w którym promienie słoneczne nie padają na niego w sposób bezpośredni. Bardzo dobrze utrzymuje się w pomieszczeniach wilgotnych takich jak np. łazienka.

Jeśli masz bardzo nasłoneczniony pokój, ale wymarzyłeś sobie piękna aranżację z mchu przeczytaj artykuł – „Dlaczego rolety dzień noc są takim fenomenem?” i kontroluj ilość światła w Twoim pokoju!

Jakie są zalety zamieszczania mchu na ścianie?

Wnętrze, w którym znajduje się mech na ścianie wygląda zawsze nieziemsko pięknie i świeżo. Mech może przybierać różne formy: napisy, wzory lub obrazy w zależności od preferencji osób, które pragną mieć go w swoim domu. Dodatkowo, kolor zielony działa na człowieka uspokajająco. Oddziałuje również pozytywnie na poprawę koncentracji. Jest doskonały dla alergików, gdyż nie przyciąga kurzu oraz ma oczyszczający wpływ na powietrze. Wyróżnia się także odpornością na pleśń i grzyby.

Jakie miejsca są najlepsze dla mchu?

Proste w pielęgnacji żywe zielone ściany mają jednak swoje wymagania dotyczące przede wszystkim miejsca, w którym mogą zachować świeży wygląd przez lata. Powinny znajdować się w miejscu, które nie jest narażone na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, gdyż to mogłoby sprawić, że zielona ściana ulegnie zniszczeniu. Idealnie podkreślają wnętrze łazienki, w której nie ma okien. Gdzie nie powinno się umieszczać mchu na ścianie? Kuchnia może być dla niego miejscem problematycznym, z uwagi na wyziewy, z kuchenek gazowych, a tym samym ciepło, które emitują do powietrza. Z tego względu nie powinno się umieszczać mchu również w pobliżu kaloryferów lub kominków.