Minimalistyczna garderoba w trzech krokach

Stoisz przed lustrem i z przerażeniem stwierdzasz, że nie masz co na siebie włożyć. Zbliża się ważna impreza, a Ty jeszcze nie znalazłaś tej jednej, wymarzonej sukienki. A może twoja szafa jest tak przepełniona, że nie pamiętasz już, co się w niej znajduje. Jeśli tak, postaw na minimalistyczną garderobę.

O tym, że ideały występują, ale tylko w teorii, wiemy od dawna. Tak samo jest z garderobą. Instagramowe wnętrza są przepełnione inspiracjami na zaaranżowanie wyjątkowej garderoby. Nie istnieje jednak jedna uniwersalna recepta na minimalistyczną garderobę. Każda z nas ma inny gust i preferuje inny styl życia. I chociaż nie ma jednego „złotego” przepisu na idealną szafę, to jest sposób, aby taką sobie stworzyć. Stosując się do trzech podstawowych zasad, zbudujesz Swoją minimalistyczną szafę i pozbędziesz się nadmiaru rzeczy.

dobre wnętrze
Dobrze skomponowana garderoba będzie również ozdobą dla wnętrza.

Ulubione fasony i ubrania, czyli określ własny styl

Naczelną zasadą, bez której nie powstanie żadna minimalistyczna garderoba, jest określenie własnego stylu. To właśnie na tym będą opierały się Twoje stylizacje. Pomyśl, w czym najczęściej lubisz chodzić i w jakich fasonach czujesz się najlepiej. Może pracujesz w biurze i preferujesz klasyczny elegancki styl? A może wprost przeciwnie często nosisz sportowe stroje, bo jest Ci w nich wygodnie? Dla ułatwienia podpowiem, że najczęściej spotykanym stylem jest smart casual, czyli sportowa elegancja. Ciekawą opcją jest też tzw. łączenie stylów. Ostatnie trendy modowe wręcz zachęcają nas do tworzenia tego typu stylizacji. Łącząc ze sobą różne pozornie niepasujące do siebie ubrania i dodatki otrzymasz ciekawą, niebanalną stylizację z charakterem.

Minimalistyczna garderoba w nowoczesnym wydaniu dla kobiet
Warto wybrać się na przymiarki do sklepów w poszukiwaniu fasonów dla siebie.

Paleta barw i dobór kolorów

Drugim krokiem w budowaniu minimalistycznej szafy jest odpowiedni dobór kolorów. Istnieje podstawowa paleta barw, na której będą się opierać Twoje stylizacje. Bazowe kolory, czyli biel, czerń, szarość i granat to kolory, które doskonale komponują się z innymi. W zależności od Twojego typu urody, bazowe kolory mogą mieć zimną lub ciepłą barwę i tak np. ciepła uroda (wiosna, jesień) zdecydowanie lepiej wygląda w tzw. złamanej bieli, ecru czy kości słoniowej. Czysta biel to kolor, w którym dobrze prezentuje się chłodny typ urody jak np. zima.

Bazowe kolory można łączyć z innymi kolorami. Podczas tworzenia stylizacji najlepiej i najbezpieczniej jest trzymać się zasady trzech kolorów. Zasada ta sprawdza się w każdej stylizacji. Do bazowego koloru np. do czerni dobieramy kolor główny (kolor powinien być bardziej wyrazisty jak np. czerwień, fuksja lub fiolet) i dobieramy do niego kolor uzupełniający np. złoty lub srebrny. Kolory uzupełniające najlepiej wyglądają w dodatkach takich jak szale, chusty, nakrycia głowy oraz biżuteria. Dodatek kolorystyczny może też stanowić torebka lub obuwie.

Jeżeli jesteś osobą, która nie lubi akcentów kolorystycznych w swoich stylizacjach postaw na monochromatyczność. Mieszając ze sobą różne faktury i wzory materiałów (w tym samym kolorze), uzyskasz ciekawą stylizację, którą możesz podkreślić mocniejszym dodatkiem.

jak stworzyć garderobę	- minimalistyczna moda
Kompletując garderobę postaw na ubrania w kolorach, które się uzupełniają.

Prostota, klasyka i ponadczasowość

Minimalistyczna szafa cechuje się prostotą, klasyką i uniwersalnymi fasonami. Klasyczne (modne przez wiele lat) dobrze skrojone ubrania, z wysokiej jakości tkanin to must have w każdej minimalistycznej szafie. Proste koszule z kołnierzykiem, dobrej jakości jeansy, spodnie cygaretki, ołówkowa spódnica czy też „mała czarna” to ubrania, które nie wychodzą z mody pomimo upływu lat.

Kompletując swoją szafę postaw na prostotę i ponadczasowość. Dobierając garderobę, trzymaj się zasady im mniej, tym lepiej. Zrezygnuj z jaskrawych kolorów i wzorów, które w kolejnym sezonie nie będą już modne, zamiast tego postaw na jakość i uniwersalność. Wybierz ubrania w swoim stylu, ale pamiętaj, że mają posłużyć Ci przez długi czas. Dobierz fasony, w których czujesz się najlepiej, ale takie, które bez problemu zestawisz z innymi ubraniami z Twojej szafy. Pamiętaj też, że liczy się jakość, a nie ilość. Komponując klasyczną, minimalistyczną i prostą garderobę, będziesz miała stylizację na każdą okazję.

Dopiero urządzasz swoją garderobę? Sprawdź nasz artykuł o przechowywaniu ubrań!
https://lubie.com.pl/przechowywanie-ubran-gdzie-i-jak-trzymac-swoja-odziez/