Przechowywanie ubrań – gdzie i jak trzymać swoją odzież?

O tym, jak należy dbać o ubrania, uczymy się w zasadzie od wieku przedszkolnego. Zazwyczaj już wtedy rodzice pokazują nam, jak prawidłowo składać ubrania lub zawiesić je na wieszaku. Dlatego przechowywanie ubrań nie wydaje się nam zwykle niczym skomplikowanym. Zaczynamy się nad tym zastanawiać dopiero wtedy, gdy pojawiają się na nich przetarcia czy nieestetyczne zaciągnięcia. Z problemami musimy zmierzyć się też wówczas, gdy mamy do dyspozycji niewielkie mieszkanie, w którym postawienie dodatkowej szafy jest niemożliwe. A przecież z każdym rokiem ubrań mamy więcej i więcej… Takim kłopotom można jednak zaradzić. Wystarczy nieco odświeżyć swoją wiedzę na temat tego, jak układać ciuchy w szafie oraz poznać pomysły na przechowywanie ubrań z wykorzystaniem innych przestrzeni, niekoniecznie w tym meblu. Wbrew pozorom możliwości jest całkiem sporo. Przygotowaliśmy więc kilka porad, które ułatwią Ci przechowywanie ubrań.

Przechowywanie ubrań w szafie – szukamy odpowiedniego miejsca

Najbardziej odpowiednim miejscem do przechowywania ubrań wykonanych z różnych materiałów, takich jak chociażby welur, bawełna czy poliester, pozostaje szafa. A najbardziej klasycznym przykładem takich mebli – szafy wolnostojące. Dużym powodzeniem cieszą się przede wszystkim modele Ikea – przechowywanie ubrań w meblach tego producenta na dobre wpisało się już w aranżację wielu polskich mieszkań.

Zazwyczaj szafa wolnostojąca zajmuje miejsce w sypialni. Jeśli dysponujemy tam dużą przestrzenią, warto ustawić ją przy tej samej ścianie, na której znajdują się drzwi. Z estetycznego punktu widzenia po ich otwarciu wzrok lepiej bowiem kierować na łóżko, a nie na szafę. Ustawianie takiego mebla bezpośrednio przy posłaniu także może nieco zaburzyć ład w sypialni, ponieważ w ten sposób optycznie zmniejszymy pomieszczenie.

Jeśli w naszej sypialni jest mało miejsca, warto przemyśleć ustawienie szafy wolnostojącej w przedpokoju, a nawet salonie. Jeżeli będzie dobrze dopasowana kompozycyjnie do wnętrza, stanie się oryginalnym wyróżnikiem całego mieszkania. Przy szafach na wymiar przeznaczonych do zabudowy pola manewru nie mamy – decyzję o jej ustawieniu podejmujemy bowiem jeszcze przed rozpoczęciem aranżacji wnętrza. Niemniej umieszczenie takiego mebla w korytarzu może pozwolić na efektywne wykorzystanie przestrzeni. Warto to rozważyć szczególnie w mniejszych mieszkaniach, w których pokoje są zbyt małe na takie konstrukcje.

Jak dbać o ubrania w szafie?

By ubrania w szafie nie niszczały, trzeba je odpowiednio układać i dbać o wnętrze tej przestrzeni. Od czasu do czasu warto przeprowadzić generalne porządki, czyszcząc wilgotną szmatką wewnętrzne ściany szafy, drążek na wieszaki oraz półki. By to zrobić, musimy wyciągnąć z szafy wszystkie ubrania.. To doskonały moment, by zrobić ich generalny przegląd. Część z pewnością okaże się już nieprzydatna. Jeśli są w dobrym stanie, można je rozdać członkom rodziny, przekazać akcjom charytatywnym, wystawić na portalu aukcyjnym czy wykorzystać jeszcze na kilka innych sposobów, o których pisaliśmy w artykule https://lubie.com.pl/co-zrobic-ze-starymi-ubraniami-recykling-odziezy/.

Zmniejszenie liczby ubrań pomoże nam lepiej posortować je w szafie. W przypadku odzieży układanej na półkach warto przede wszystkim zrezygnować z bardzo wysokich stosów – wówczas dostęp do swetrów czy koszulek ustawionych u podstawy takich konstrukcji jest mocno utrudniony. Maksymalna wysokość nie powinna przekraczać 40 centymetrów: niższe stosy to również lepsza wentylacja odzieży. Jeśli poukładamy ubrania w kostkę, nawet przy tej wysokości pomieścimy na półkach sporo rzeczy. Przestrzeń pomogą też zorganizować specjalne separatory, które można ustawić na półkach, by oddzielić od siebie poszczególne stosy z ubraniami – w ten sposób odpowiemy na pytanie, jak przechowywać letnie ubrania obok zimowych, by ich nie pomieszać.

jak przechowywać ubrania w szafie

Jak przechowywać ubrania na wieszakach? Tutaj ponownie kluczowe będzie wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni na każdy element garderoby. Ubrania powinny bowiem wisieć luźno, w kilkucentymetrowych odstępach, ale już płaszcze, marynarki czy żakiety potrzebują nawet kilkunastu centymetrów przestrzeni. Kiedy będą umieszczone zbyt blisko siebie, będą się wzajemnie ocierać, mechacić i przecierać. Nie wspominając o tym, że po każdym wyciągnięciu z szafy trzeba je będzie prasować. Przechowywanie ubrań w szafie bez zagnieceń jest jednak możliwe – oprócz odpowiednich odstępów trzeba także pozapinać wszelkie guziki i zamki, a także wyprostować kołnierze ubrań.

Przechowywanie ubrań bez szafy – czy to możliwe?

Szafa jest miejscem, które większości z nas kojarzy się z ubraniami. Co jednak, kiedy chcemy lub musimy zrezygnować z takich mebli? Problemy sprawia przede wszystkim przechowywanie ubrań w małym mieszkaniu, w którym wstawienie kolejnej szafy nie jest możliwe. A zatem – jak przechowywać ubrania bez szafy?

Najprostszym rozwiązaniem będzie wolnostojący wieszak. To po prostu drążek na dwóch podstawach, na którym można umieścić ubrania, które powinny przebywać na wieszakach. Zajmuje mniej miejsca niż szafa, a pomieści niemal równie dużo ubrań. Najbardziej praktyczny okaże się wieszak na kółkach, który można przesuwać z miejsca na miejsce. Takie rozwiązanie pozwoli na dysponowanie przestrzenią w małym mieszkaniu na bieżąco – w razie potrzeby wieszakiem można wyjechać z sypialni na korytarz czy do innego pomieszczenia.

Wieszaki są praktycznym pomysłem, ale w ten sposób elementy naszej garderoby będą wystawione na ciągły widok – nie tylko nasz, ale również naszych gości. Co więc zrobić, gdy czujemy się niekomfortowo, stawiając na takie przechowywanie ubrań? Ikea i inne firmy mają w swojej ofercie specjalne parawany. Można rozstawić je wokół wieszaków, wprowadzając ciekawy i stylowy akcent kompozycyjny do wnętrza. To wciąż rozwiązanie zajmujące mniej miejsca niż szafa, a także zdecydowanie bardziej mobilne.

W dużych mieszkaniach i domach warto z kolei zdecydować się na jeszcze bardziej efektowne i funkcjonalne rozwiązanie, znajdując miejsce na garderobę. Taką przestrzeń można wydzielić z pokoju, ale równie dobrze choćby z korytarza. Półka na ścianie, rozpostarty pod sufitem wieszak i przesuwane drzwi, które oddzielą od reszty pomieszczenia przestrzeń dla ubrań – i gotowe. W garderobie dużo łatwiej utrzymać porządek, mamy tam także łatwiejszy dostęp do ubrań i lepszy przegląd wszystkich elementów naszego ubioru.

Jak przechowywać ubrania dziecięce oraz te, które, nie wymagają wieszaków?

Nie wszystkie ubrania trzeba jednak sytuować na wieszakach. Zresztą większość z nas ma tak rozbudowany zestaw spodni, koszulek i innych elementów garderoby, że jeden wolnostojący wieszak to zdecydowanie za mało. Rozwiązaniem mogą być półki umieszczone na ścianie. Świetnie nadają się szczególnie do przechowywania ciężkich swetrów czy bluz, które na wieszakach tylko niepotrzebnie się rozciągają i niszczeją. Umieszczenie ich na odsłoniętych półkach pozwoli także na ich lepszą wentylację niż wtedy, gdyby spoczywały na dnie szafy.

Przechowywanie ubrań dziecięcych lub tych, które chcemy ukryć przed wzrokiem ciekawskich, również będzie możliwe bez szafy. Wtedy trzeba zaopatrzyć się w pudła i kartony. Wystarczy kilka minut poszukiwań w internecie, by odnaleźć designerskie pojemniki na odzież, które dobrze wkomponują się w wystrój naszej sypialni. Z kilku pudeł można też zrobić ciekawą, pionową konstrukcję, która urozmaici wnętrze. Mniej ozdobne kartony ukryjmy w pomieszczeniach, do których goście nie mają wstępu. Takie rozwiązanie dobrze nadaje się na odzież dla dzieci – gdy pociecha wyrośnie z kilku kompletów, po prostu usuwamy z mieszkania całe pudło ze zbyt małym zestawem.

Do przechowywania niektórych ubrań warto także wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem. W przypadku większości mebli jest ona na tyle duża, że pomieści znacznie więcej niż tylko pościel. To doskonała skrytka na przykład na bieliznę – można łatwo ją posortować, umieszczając w szufladzie pod łóżkiem niewielkie pudełka.

Pionowe przechowywanie ubrań – czy ma sens?

W mniejszych pomieszczeniach, zwłaszcza na poddaszu, gdzie ograniczeniem bywa skośny sufit, wybawieniem mogą być też różnego rodzaju komody. Umieszczanie ubrań w szufladach to popularne rozwiązanie. By jednak efektywnie wykorzystać te przestrzenie i poukładać tam coś więcej niż tylko bieliznę i koszulki, warto rozważyć pionowe przechowywanie ubrań.

przechowywanie ubrań bez szafy

Taki sposób składowania odzieży staje się coraz bardziej popularny. Zamiast umieszczać odpowiednio złożone ubranie na dnie szafy, ustawia się je pionowo przy jej ściance, obok kolejne i kolejne. W ten sposób znacznie wydajniej wykorzystamy miejsce w szufladzie – zmieści się w niej więcej sztuk odzieży niż wtedy, gdyby układać je poziomo, w stosach.

Pionowe układanie ubrań ma jednak więcej zalet, dlatego sprawdzi się nie tylko wtedy, gdy mamy problem z przestrzenią na odzież. Przy takim układzie możemy łatwiej ocenić zawartość szuflady, szybciej odszukamy potrzebne ubranie. Łatwiej będzie nam również zachować ład i porządek, wyciągnięcie jednej sztuki odzieży nie zaburzy bowiem kompozycji. Ubrania poukładane w ten sposób nie gniotą się też tak, jak te na stosach. Koszulki, bluzy, swetry czy bluzki świetnie odnajdą się w takim układzie.

Przechowywanie ubrań sezonowych – jak przechowywać ubrania na strychu lub w piwnicy?

Praktyką, która pomoże nam w lepszym zagospodarowaniu miejsca w szafach, na półkach czy w garderobie, będzie usunięcie z nich ubrań sezonowych. Przez większość roku nie używamy zimowych kurtek, czapek i szalików, jesienią i zimą nie przydają się nam również szorty czy letnie kreacje. Podobnie jak przechowywanie brudnych ubrań, tak i składowanie letnich oraz zimowych elementów odzieży w osobnych miejscach ułatwi nam zarządzanie garderobą. Dzięki temu wiosną czy jesienią, gdy wrócą do łask, szafa zostanie mocno odświeżona.

Jak przechowywać ubrania sezonowe? Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto wynieść je na strych lub do piwnicy. W takich miejscach nie trzeba silić się na specjalne wieszaki – najlepiej ułożyć ubrania w pudłach lub pojemnikach. Trzeba je tylko odpowiednio zabezpieczyć. By zdecydować, jak przechowywać ubrania w piwnicy lub na strychu, trzeba ocenić warunki panujące w tym pomieszczeniu. Jeśli jest suche i przewiewne, wystarczą plastikowe, a nawet tekstylne pudła na ubrania. Jeżeli jednak w piwnicy jest zimno i wilgotno, bezpieczniej będzie zapakować ubrania w worki próżniowe. Wówczas zyskamy pewność, że warunki otoczenia w żaden sposób nie będą na nie wpływać.

Autor:

Damian

Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuje się sportem i historią. Na co dzień zajmuje się mediami społecznościowymi i marketingiem.