Podkaszarki i kosy spalinowe – najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Kiedy zabieramy się za prace w ogrodzie, myślimy przede wszystkim o tym, by wykonać je skutecznie i sprawnie. Dlatego sięgamy po narzędzia, które pomagają zadbać o trawnik, grządki, drzewa i krzewy. Wśród takiego sprzętu bardzo ważne miejsce zajmują kosy spalinowe.

Czy jednak pamiętamy również o tym, by odpowiednio zabezpieczyć się na czas pracy tym narzędziem? Niestety, w ogródkach czy na działkach wciąż widać osoby, które rozpoczynają pracę kosą spalinową czy podkaszarką elektryczną bez żadnego sprzętu BHP. Do tego czasami dochodzi też brak zdrowego rozsądku czy nieuwaga. Przypominamy więc zasady, jakimi warto się kierować, by praca z kosą automatyczną była w pełni bezpieczna.

Ubrania i sprzęt BHP do pracy z podkaszarką

Największe zagrożenie w czasie pracy tego typu dotyczy twarzy, a zwłaszcza oczu. Nawet najbardziej wypielęgnowany przydomowy trawnik może bowiem kryć nieprzyjemne niespodzianki. Kosy spalinowe i podkaszarki mogą niespodziewanie trafić na kamyczki czy okruchy szkła, o innych drobnych śmieciach nie wspominając.

W takim wypadku odprysk może polecieć na twarz osoby obsługującej sprzęt. Jeśli trafi w niczym nie osłonięte oko, skutki mogą być tragiczne. Oczy może zresztą podrażnić nawet wzruszony żyłką kosy piasek. Dlatego obowiązkowym elementem wyposażenia każdego ogrodnika powinny być okulary ochronne. Muszą przylegać do twarzy, by kamyczki nie mogły dostać się do oczu przez żadne szczeliny.

By chronić się bardziej kompleksowo, można dodać do tego osłony na twarz. Do wyboru mamy różnego rodzaju osłony z siatki, często przyłbice połączone z kaskiem czy innym nakryciem głowy. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnego uderzenia w twarz. Pamiętajmy też o ochronie słuchu – warto zainwestować w profesjonalne nauszniki.

Kosy spalinowe – tylko w rękawicach i odpowiednich butach

Rękawice to podstawowy element wyposażenia każdego ogrodnika. W przypadku pracy z podkaszarką także trzeba je mieć na rękach. Wówczas należy jednak stawiać na modele z bardziej wytrzymałych materiałów niż najpopularniejsze rękawice z dzianiny. Zamiast nich warto wybrać na przykład rękawice skórzane. W ofertach profesjonalnych sklepów znajdziemy także specjalne rękawice antywibracyjne.

Praca, w której wykorzystujemy kosy spalinowe, wymaga także odpowiednich butów. Chodzi o stabilną pozycję w trakcie koszenia, ochronę przed odpryskującymi elementami, ale także podstawowe zabezpieczenie na wypadek styczności z głowicą kosy.

Producenci podkaszarek przekonują, że najlepszym wyborem jest obuwie ochronne z wysoką cholewką. Buty powinny posiadać antypoślizgowe podeszwy, a także wzmocnione noski – najlepiej okute blachą.

Strój roboczy do pracy z kosą

Oprócz elementów chroniących poszczególne partie ciała należy także pamiętać o podstawowym stroju roboczym. Ubrania powinny być dobrze dopasowane do sylwetki. Nie mogą krępować ruchów. Trzeba uważać na ubrania zbyt luźne, które mogą zaplątać się w gałęzie drzew czy też zostać wciągnięte przez kosę. Dla bezpieczeństwa na czas pracy z podkaszarką warto także zdjąć biżuterię.

Przy wyborze spodni roboczych warto poszukać modelu z dodatkowym ochraniaczem na biodro. Przy pracy z podkaszarką jej uchwyt często powoduje w tym miejscu otarcia i siniaki. Rozwiązaniem jest także zakup urządzenia ze specjalnym protektorem – takie modele można kupić na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-podkaszarki-elektryczne.

Kosy spalinowe – na co uważać w czasie pracy?

Odpowiedni strój to pierwszy krok w stronę bezpiecznego koszenia. Przygotowanie działki pod ogród czy też prace pielęgnacyjne wymagają jednak również rozwagi. Ważny jest sam transport urządzenia – kosy spalinowe powinno się nosić zawieszone na pasie roboczym, podtrzymując rękami wysięgnik. Ważne, by uważać na rozgrzane elementy kosy, a także uniknąć rozlania się paliwa.

Szczególną ostrożność trzeba zachować w upalne dni. Jeśli od dłuższego czasu nie padało, używanie kosy spalinowej może wywołać zagrożenie pożarowe. Wtedy należy zrezygnować z koszenia urządzeniem z metalowym ostrzem.

W czasie pracy trzeba zachować koncentrację. Dotyczy to zwłaszcza pracy w nierównym terenie. Uważajmy na pnie drzew i inne przeszkody, które mogą pojawić się na naszej drodze. W przypadku kos zasilanych paliwem niebezpieczne mogą być też spaliny, dlatego należy zwracać uwagę na odpowiedni przepływ powietrza – zwłaszcza, jeśli przez dłuższy czas pracujemy w jednym miejscu.