Rolety dzień noc w pigułce – rodzaje, zastosowanie, ciekawostki

Wybór odpowiednich osłon okiennych do mieszkania zazwyczaj jest niezwykle trudny. Wiele rodzajów rolet dostępnych na rynku nie ułatwia podjęcia decyzji dotyczącej tego, które osłony spiszą się najlepiej. Dużą popularnością cieszą się klasycznie prezentujące się rolety zaciemniające oraz rolety rzymskie, głównie z uwagi na swój nietypowy i elegancki wygląd. Pod względem funkcjonalności zdecydowanie przegrywają batalię z roletami dzień noc. Przypominające zebrę rolety okienne wciąż są chętnie wybierane przez konsumentów. Nie da się ukryć, że roleta dzień noc zamontowana przy przeszkleniu prezentuje się bardzo szykownie i uniwersalnie. Nie każdy jednak wie, że tego typu osłona okienna występuje w kilku rodzajach. Zastanawiasz się czy warto w nią zainwestować? Chcesz poznać więcej ciekawostek dotyczących rolety dzień noc? Jeśli pragniesz uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania, koniecznie zapoznaj się z treścią przygotowanego przez nas artykułu.

Roleta dzień i noc – co wpłynęło na fenomen tej osłony okiennej?

Zanim na rynku pojawiły się rolety dzień noc, w większości mieszkań montowane były klasyczne rolety zaciemniające, którymi można było zasłonić całe przeszklenie, a także jego większą lub mniejszą część. Ich wygląd nie był nadzwyczajny. Wykonane z jednolitej tkaniny, miały jak najlepiej spełniać swoją funkcję, a niekoniecznie ładnie się prezentować. Klasyczne osłony okienne straciły swoją popularność w momencie, gdy opracowano rolety dzień noc na zamówienie i te wytwarzane w określonych wymiarach.

Jakie czynniki wpłynęły na taki stan rzeczy? Otóż, jak już wcześniej wspomnieliśmy, klasyczna roleta pozwalała na ograniczenie dostępu światła zewnętrznego poprzez opuszczanie lub podnoszenie tkaniny, tak aby materiał przysłaniał taką powierzchnię przeszklenia, jaką chcemy. Rolety dzień noc działają w zupełnie inny sposób. Zostały wykonane z szerokich poziomych pasów, przypominających zebrę (gdyż pasy zaciemniające są ułożone naprzemiennie z tymi transparentnymi). Tego typu osłony okienne pozwalają nie tylko na zasłonięcie okna od góry do dołu, ale dzięki obecności pasów o różnej przepuszczalności światła, możemy także ustawić je w taki sposób, by ograniczyć częściowo wpadanie naturalnego światła dziennego do pomieszczenia lub całkowicie zasłonić okno.

Chcesz poznać najpopularniejsze rośliny doniczkowe 2020? Sprawdź nasz artykuł!

Rolety dzień noc – ochrona przed słońcem i nie tylko

Podstawową rolą rolety dzień noc jest oczywiście ograniczenie wpadających do wnętrza pomieszczenia promieni słonecznych. Obecność naprzemiennie ułożonych pasów o różnej przepuszczalności światła jest niezwykle wygodna, ponieważ pozwala zredukować ilość naturalnego światła dziennego przedostającego się do mieszkania bądź całkowicie zaciemnić pomieszczenie. Dodatkowo, montując w przeszkleniach takie osłony nie musimy obawiać się, że ciekawscy sąsiedzi będą nas podglądać przechodząc obok naszych okien. Wystarczy jedynie opuścić roletę tak, by zakryła całe przeszklenie, i wymarzona prywatność zostanie nam zapewniona do momentu odsłonięcia okna.

Takie działanie zapewni nam także swego rodzaju ochronę przed złodziejami. Jeśli nie będą mogli zajrzeć do wnętrza mieszkania przez szybę i zweryfikować, czy znajdują się tam jakieś cenne przedmioty, raczej nie zaryzykują włamania się do naszego mieszkania. Zwłaszcza, że nie będą mogli sprawdzić, czy w lokum znajduje się alarm. Roleta dzień noc może także świetnie spisać się latem, kiedy promienie słoneczne wpadające do środka nie tylko oślepiają nasz wzrok, ale także wpływają na podwyższenie się temperatury we wnętrzach. Wówczas, zasłaniając przeszklenia przy pomocy osłon, możemy sprawić, że w mieszkaniu nie będzie ani za gorąco, ani za zimno.

Roleta dzień noc – poznajmy wszystkie jej rodzaje

Dawniej w sklepach oferujących rolety dzień noc dostępne były produkty tego typu wyłącznie w wersji przygotowywanej na zamówienie lub w gotowych wymiarach. Ich montaż był możliwy jedynie na ramie okiennej, na co niewiele osób chciało się zdecydować. Zazwyczaj pierwsze modele rolet dzień noc były tak konstruowane, że często spadały z ramy okiennej, co sprawiało, że wielu konsumentów nie było zadowolonych z zakupu. Obecnie na rynku jest dostępnych kilka różnych rodzajów tego typu osłon. Różnią się one przede wszystkim sposobem montażu, który został ulepszony i znacznie lepiej opracowany, aby zapewnić konsumentom komfort ich użytkowania. Jakie rolety dzień noc mamy do wyboru?

Szukasz ciekawych inspiracji wnętrzarskich? Zajrzyj na wnetrzadlaciebie.com!

Wolnowisząca – idealna na duże przeszklenia

Wolnowisząca roleta dzień noc najczęściej jest montowana na ścianie tuż nad wnęką okienną. W niektórych przypadkach można ją także przytwierdzić do sufitu. Taka praktyka jest najczęściej stosowana w sytuacji, gdy wnętrze mieszkania jest dość niskie, a okno sięga niemalże do sufitu. Dzięki takiemu sposobowi montażu z łatwością można osłonić całe przeszklenie. Pozwala to nie tylko na znakomite zapewnienie prywatności, ale także prezentuje się niezwykle efektownie. Dodatkowo, jest to rozwiązanie niemal idealne, jeśli okiennica jest wyposażona w listwy o niestandardowej szerokości, do których dopasowanie odpowiednich haczyków byłoby nie lada wyzwaniem. Wówczas, zamiast spędzać mnóstwo czasu na szukaniu haczyków, wystarczy zamontować roletę na ścianie i cieszyć się jej pięknym wyglądem. Wolnowiszące rolety dzień noc warto więc umieścić w salonie, w którym znajdują się zazwyczaj duże szyby. Będą się tam prezentować naprawdę spektakularnie.

Roleta w wersji mini – stworzona do zasłonięcia niewielkich okien

Coraz większą popularnością cieszą się rolety dzień noc w wersji mini. Dlaczego? Otóż można je przytwierdzić do ramy okiennej za pomocą haczyków lub przyssawek (najczęściej kupowanych w komplecie z roletą). Materiał takiej osłony znajduje się tuż przy szybie, co powoduje dokładne i szczelne zasłonięcie przeszklenia. Jeśli chcemy, by tkanina rolety nie zwisała swobodnie podczas otwierania lub uchylania szyby, możemy wybrać system wyposażony w żyłkę, która służy do utrzymania materiału, z jakiej wykonana jest roleta tuż przy samym przeszkleniu. Pozwoli nam to uniknąć obijania się osłony o ramę okienną w sytuacji, gdy będą występować silniejsze podmuchy wiatru. Taki system sprawdzi się znakomicie np. przy osłonie zamontowanej na drzwiach balkonowych. Zazwyczaj taka roleta jest dość długa, przez co podczas jej rozwijania oraz zwijania, bez systemu żyłkowego, materiał mógłby składać się krzywo.  

Rolety dzień noc w kasecie – dyskretna i elegancka osłona na ramie okiennej

Wiele osób rezygnuje z kupienia rolet dzień i noc z uwagi na to, że uważają one, iż system prowadnic, jaki jest zastosowany przy osłonie, nie prezentuje się zbyt estetycznie i elegancko. Jeśli więc tylko to powstrzymuje nas przed zakupem rolety dzień i noc, mamy świetną wiadomość! Obecnie można nabyć tego rodzaju osłonę okienną wyposażoną w kasetę, którą montuje się przy ramie okiennej. Zwijana roleta ukrywa się w efektownie wyglądającej ramie osłaniającej mechanizm, w jaki wyposażona jest osłona. Najczęściej przysłony tego typu montowane są do ramy okiennej w sposób bezinwazyjny. Bardzo często wykorzystuje się do tego haczyki lub po prostu przykleja się roletę do ramy. Nie da się ukryć, że roleta ukryta w kasecie prezentuje się naprawdę pięknie. Materiał, z jakiego jest wykonana, nie ulega zakurzeniu.

Rolety dzień noc w kasecie – montaż sufitowy? Dlaczego nie!

Oprócz klasycznych rolet dzień i noc montowanych do sufitu, obecnie możemy także nabyć osłony tego rodzaju w wersji wolnowiszącej. Świetnie będą się prezentowały, okrywając duże przeszklenia. Tkanina chowana w kasecie zamontowanej na suficie lub przy ścianie wygląda bardzo estetycznie i szykownie. Dodatkowo decydując się na rolety okienne tego typu, warto zwrócić uwagę na brak problemów dotyczących zahaczania rozwijanego materiału o klamkę otwierającą okno. Nie musimy się także martwić tym, że wnęka okienna będzie za wąska w stosunku do zakupionej przez nas rolety oraz ewentualnością, że listwy umieszczone przy ramie okna będą posiadały niestandardowe wymiary.

Podsumowanie

Rolety dzień noc podbiły serca wielu konsumentów nie tylko z uwagi na ich niebanalny wygląd. Duże znaczenie ma także ich znakomita funkcjonalność, pozwalająca na przysłonięcie dowolnej części okna w wybranym przez nas stopniu. Dodatkowo dostępność kilku rodzajów rolety dzień noc sprawia, że każdy może wybrać rozwiązanie, które będzie dla niego najwłaściwsze.