Szycie sukienek dla dziewczynek – jak się do tego zabrać

W pewnym wieku, dziewczynki zaczynają prosić swoje mamy, aby te uszyły im wyjątkową sukienkę, w której będą mogły wyglądać jak księżniczki. Dla sporej części mam nie jest to żadne wyzwanie, inne z kolei odeślą córkę do babci, która na pewno potrafi stworzyć takie cuda. Co natomiast powinna zrobić osoba, która nigdy nie zajmowała się szyciem, a chce sprawić przyjemność córce? Przedstawiamy najważniejsze elementy, które powinna posiadać początkująca krawcowa w swoim domu, aby uszyć swojej pociesze piękną sukienkę.

Jaką maszynę do szycia wybrać?

Do podstawowych czynności, takich jak skracanie spodni, przyszywanie łat, czy zszywanie materiałów, warto wybrać taką maszynę, która posiada te najbardziej podstawowe ściegi: prosty, zygzakowy, kryty, overlock czy cerujący. Pozwoli to z łatwością dobrać odpowiedni jego rodzaj do materiału, na którym przyjdzie nam pracować.

Jakich materiałów i przyborów potrzebujesz?

Wszystko zależy od rodzaju sukienki, którą chcemy uszyć, jednak standardowymi przyborami będą: tkanina albo dzianina, wstawki, silikonowe tasiemki, ołówek, papier do odrysowania wykroju, nici do szycia, naostrzone nożyczki (warto wybrać krawieckie), igły i szpilki oraz (dobrze jeśli posiadasz) żelazko z generatorem pary. Jeśli takiego nie mamy, wystarczyć powinno również klasyczne.

Jak zebrać wykrój?

Wystarczy, że wybierzemy sukienkę, na której chcemy się wzorować i to ją odrysujemy. Możemy oczywiście korzystać ze specjalistycznych magazynów, które prezentują wiele możliwych wykrojów, jednak na samym początku przygody z szyciem wystarczy stworzenie go z posiadanych już materiałów. Warto zaznaczyć i wyciąć również miejsce na kark. Rękawy odrysowujemy osobno, one będą przyszywane do sukienki.

Krojenie materiału

Gdy mamy już przygotowany wykrój, przystępujemy do krojenia materiału. Należy zawsze pozostawić pewien zapas (kilka milimetrów do nawet półtora centymetra w zależności od maszyny), który pozwoli nam później spokojnie połączyć ze sobą poszczególne części. Starajmy się wykonywać tę czynność starannie, jednak nie panikujmy, gdy zobaczymy delikatne zakrzywienie – tych wszystkich niedoskonałości nie będzie widać po zszyciu materiału.

Najlepsze na koniec

Najprzyjemniejszym etapem tworzenia jest połączenie wszystkich materiałów w jedną całość. Do tego posłuży nam nasza maszyna do szycia. Dobierzmy odpowiednie nici, ważne żeby były solidne – dziecko dysponuje bardzo dużym zakresem ruchów, szkoda aby cała praca poszła na marne przez niskiej jakości nici.

Wprowadzanie poprawek

Jeśli wszystko jest już gotowe, pozwólmy dziecku przymierzyć gotową sukienkę. Jeśli okaże się za duża lub za mała, konieczne będzie delikatne rozprucie nici i przeszycie w bardziej odpowiednim miejscu. Między innymi temu służy przygotowany wcześniej margines. W mieszkaniu można postawić manekin krawiecki na którym łatwiej będzie nam wprowadzać kosmetyczne zmiany, gdy naszej pociechy nie będzie z nami.

Lubisz majsterkować? Przeczytaj nasz kolejny artykuł: Narzędzie wielofunkcyjne do domowego warsztatu. Czy warto je kupić?