Narzędzie wielofunkcyjne do domowego warsztatu. Czy warto je kupić?

Lubisz majsterkować? W takim razie na pewno wiesz, że różnorakich maszyn i urządzeń w Twoim warsztacie nigdy za wiele. Jedyne ograniczenia to budżet i miejsce do ich przechowywania. W końcu gdzieś trzeba poupychać te wszystkie skrzynki z akcesoriami, wkrętarki, wiertarki czy zestawy kluczy nasadowych. Jeśli jednak myślisz, że żaden sklep z narzędziami nie ma już dla Ciebie tajemnic, warto, byś poznał również narzędzie wielofunkcyjne. Niektórym ta nazwa kojarzy się ze scyzorykiem z zestawem różnych końcówek, ale to coś znacznie bardziej przydatnego. Narzędzie wielofunkcyjne, nazywane również oscylacyjnym, to urządzenie, które może pomóc Ci w szeregu prac, a nawet być sposobem na oszczędności. Trzeba tylko odpowiednio dobrać je do swoich potrzeb i w pełni poznać jego możliwości. Czy zatem warto kupić je do warsztatu? Postanowiliśmy sprawdzić wady i zalety takiego rozwiązania w domowym zakątku majsterkowicza.

Budowa narzędzi wielofunkcyjnych

Jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie narzędzia wielofunkcyjnego warto wiedzieć, że to sprzęt jedyny w swoim rodzaju. Bez naszej pomocy to urządzenie samo niczego oczywiście nie wyczaruje, ale różni się budową i schematem działania od większości standardowych elektronarzędzi.

O wyjątkowości tego urządzenia decyduje jego tryb pracy oraz uniwersalność. Tą drugą cechą zajmiemy się w dalszej części artykułu, na razie zatrzymajmy się więc przy trybie pracy. Narzędzie wielofunkcyjne, a dokładniej jego wrzeciono, wykonuje ruchy oscylacyjne. Oznacza to, że działanie tego sprzętu opiera się na niewielkich wychyleniach końcówki przytwierdzonej do narzędzia w płaszczyźnie przód-tył. To zupełnie inny schemat działania niż popularne narzędzia, których przekładnie umożliwiają ruchy rotacyjne.

Taka budowa narzędzia wielofunkcyjnego sprawia, że nie trzeba przy nim szukać odpowiedniego kąta przed przyłożeniem do powierzchni. Można po prostu zbliżyć maszynę z zamontowaną końcówką roboczą i rozpocząć pracę. A samo szlifowanie czy wycinanie będzie w dodatku bardzo precyzyjne, bo wychylenia do przodu i do tyłu pozwalają na większą kontrolę ruchów niż w narzędziach rotacyjnych.

Dlaczego warto kupić narzędzie wielofunkcyjne do domowego warsztatu?

Czy jednak takie specyficzne urządzenie będzie mieć praktyczne zastosowanie w domowym warsztacie? W końcu w takich warunkach opieramy się na zestawie narzędzi, z których staramy się regularnie korzystać. Rzadko zapewne decydujesz się na zakup maszyny, której potem niemal w ogóle nie używasz. Z tego punktu widzenia najważniejsze są zatem praktyczne zalety, jakie posiada narzędzie wielofunkcyjne.

Uniwersalne zastosowanie

Pod tym względem jedną z najważniejszych cech urządzeń oscylacyjnych jest możliwość zastosowania go do wielu prac. Jego uniwersalność opiera się na wymiennych końcówkach, które można zamontować na wrzecionie urządzenia. Wśród nich znajdują się tarcze tnące, brzeszczoty różnej grubości, metalowe skrobaki, a także stopa szlifierska, do której można przytwierdzić papier ścierny.

Zestaw końcówek roboczych jest dołączany do każdego narzędzia wielofunkcyjnego. Warto jednak wybrać takie, w którym tych akcesoriów będzie jak najwięcej. W ten sposób oszczędzimy sobie czasu i pieniędzy na dobieranie dodatkowych końcówek, które będą do niego pasować. Ich odpowiedni zestaw uczyni jednak z narzędzia wielofunkcyjnego uniwersalnego pomocnika, który przyda się w szeregu prac. Będzie można nim przygotowywać powierzchnie do malowania, zdzierać pozostałości lakierów, ale również tapet oraz wykładzin. Oprócz szlifowania powierzchni narzędzie wielofunkcyjne pomoże Ci w przecinaniu elementów z drewna, PCW czy innego tworzywa, a twarde tarcze będą się nadawać nawet do kamiennych płytek. Urządzenie oscylacyjne jest też niezastąpione przy wycinaniu otworów, zwłaszcza w nieco bardziej miękkich materiałach.

narzędzie wielofunkcyjne
Źródło: https://sklep.powermat.pl/pl/narzedzie-wielofunkcyjne-renowator-szlifierka-pm-enw-1300-a.html

Wygoda użytkowania

Z uniwersalnym zastosowaniem narzędzi wielofunkcyjnych bezpośrednio wiąże się komfort w czasie pracy. Zamiast bowiem sięgać co chwilę po nowe narzędzia, wystarczy, że mamy w zasięgu odpowiednią końcówkę. Po jej wymianie możemy szybko i płynnie przejść na przykład od wycinania otworów do przecinania przedmiotów, a następnie szlifowania ich powierzchni. To zapewnia wygodę użytkowania. Sama wymiana końcówki również powinna przebiegać sprawnie. W wielu urządzeniach oscylacyjnych można to zrobić bez pomocy żadnych zewnętrznych narzędzi.

Oszczędność pieniędzy i miejsca

Zakup uniwersalnego narzędzia to również możliwość wydatnych oszczędności. Skoro taka maszyna radzi sobie z wieloma zadaniami, można zrezygnować z niektórych bardziej wyspecjalizowanych urządzeń. Zakup kilku może przecież poważnie obciążyć kieszeń każdego majsterkowicza, podczas gdy tańsze narzędzia oscylacyjne można nabyć już za około 200 złotych. Z takim urządzeniem oszczędzisz również miejsce w warsztacie, które zajmowałoby kilka elektronarzędzi – teraz na półce będzie leżeć tylko jedno.

Praca w trudno dostępnych miejscach

Kolejna warta uwagi zaleta narzędzi wielofunkcyjnych to ich mobilność i łatwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc. Te urządzenia poradzą sobie bowiem na powierzchniach, na których klasyczne narzędzia będą mieć trudności. Oscylacyjny tryb pracy pozwala wyciąć otwór w gipsowej płycie czy wyszlifować powierzchnię bez demontażu całej konstrukcji i transportu poszczególnych elementów na warsztatowy stół. Największe możliwości w tej materii mają oczywiście urządzenia akumulatorowe, które nie są w żaden sposób ograniczone kablem.

Jeszcze bardziej szczegółowe informacje o narzędziach oscylacyjnych znajdziesz w kolejnym artykule: Narzędzie wielofunkcyjne i jego najważniejsze możliwości

Minusy związane z pracą narzędzi wielofunkcyjnych

Powodów, dla których warto wyposażyć domowy warsztat w urządzenie wielofunkcyjne, jest więc całkiem sporo. Przy okazji zakupu trzeba też jednak pamiętać o kilku minusach, które wiążą się z ich użytkowaniem.

Hałas w czasie pracy

Prace budowlane, remontowe czy nawet drobne naprawy niemal zawsze wiążą się ze sporym natężeniem dźwięków, które dla postronnej osoby mogą być mocno uciążliwe. W przypadku narzędzi wielofunkcyjnych poziom hałasu jest dość duży, co może w pewien sposób przeszkadzać w czasie drobnych prac. Nie jest to oczywiście przeszkoda nie do przeskoczenia, dźwięki można w pełni wyciszyć na przykład poprzez użycie ochronników słuchu, ale warto o tym pamiętać.

narzędzie wielofunkcyjne
Źródło zdjęcia: https://sklep.powermat.pl/pl/narzedzie-wielofunkcyjne-renowator-szlifierka-pm-enw-1300.html

Niewielka moc

Z racji budowy i ruchów oscylacyjnych narzędzia wielofunkcyjne nie dysponują mocą, która mogłaby zrobić duże wrażenie na majsterkowiczach. Pod tym kątem takie maszyny zazwyczaj przegrywają z wyspecjalizowanymi narzędziami. Szukając uniwersalnych urządzeń o większej mocy warto zatem sięgnąć po narzędzia oscylacyjne zasilane bezpośrednio z gniazda sieciowego, które najczęściej wypadają w tej kwestii lepiej niż narzędzia na akumulator.

Ograniczony zakres pracy

Oscylacyjny tryb ruchów, który jest wartością dodaną w trudno dostępnych miejscach, nakłada jednak na narzędzia wielofunkcyjne także pewne ograniczenia. Największym jest ograniczony zakres pracy. Ze względu na wychylenia do przodu i do tyłu do urządzeń oscylacyjnych nie można zamontować zbyt dużych tarcz, co w pewien sposób determinuje rodzaj prac, jakie możemy wykonać za ich pomocą.

Narzędzie wielofunkcyjne w domowym warsztacie: kupować czy nie?

Narzędzia wielofunkcyjne mają zatem sporo zalet, ale nie są pozbawione również drobnych wad. Ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie i możliwość pracy w miejscach, w których standardowe urządzenia nie są w stanie nam pomóc, warto poważnie rozważyć ich zakup. Oscylacyjna maszyna w domowym warsztacie to zupełnie nowe możliwości i wygoda pracy, z której każdy majsterkowicz będzie często korzystać. A przy okazji taki zakup nie opróżni do dna Twojej kieszeni.

Ciekawostki z różnych dziedzin życia, nie tylko o majsterkowaniu, znajdziesz na stronie zorganizowana.pl

Autor:
Damian
Copywriter Agencji Interaktywnej Intle. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.