Masaż sprawia, że w organizmie dochodzi do rozwoju reakcji o charakterze ogólnym i miejscowym. Podczas masowania i stosowania różnych technik zachodzą zmiany w tkankach miękkich, a także w poszczególnych układach. Jedno jest pewne – masaż przynosi szereg korzyści organizmowi, zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej.
Każda technika masowania przebiega jednak inaczej i ma inny wpływ na ciało. Poznajmy je!
Masaż klasyczny – najbardziej popularny typ zabiegu
Do wyboru mamy różne rodzaje masaży, które mają za zadanie oddziaływać na całe ciało bądź na poszczególne jego części. To, który typ masażu wybierzemy zależy przede wszystkim od naszych oczekiwań, ale i wieku, płci, aktualnych dolegliwości czy też chorób, z jakimi się zmagamy. Pod uwagę musimy brać zarówno wskazania, jak i przeciwwskazania, pamiętając o tym, aby swoje ciało i zdrowie powierzać w ręce doświadczonych i wykształconych osób. Masażystów z doświadczeniem i wiedzą można poszukać za pomocą wyszukiwarki https://gabinetymasazu.pl/.
Warto wiedzieć, że najpowszechniej stosowany jest masaż klasyczny, podczas którego masażyści stawiają na kilka tradycyjnych technik. Jakie to techniki i na czym polega każda z nich?
Głaskanie – najpowszechniej stosowane
W masażu najbardziej znane jest głaskanie. Podczas tej techniki nie dochodzi do przesuwania tkanek masowanych. Głaskanie rozpoczyna i kończy masaż, a jeśli nie pozwalają na to dolegliwości bólowe, zajmuje ono zdecydowaną większość czasu przeznaczonego na masaż.
Rozcieranie – bezpośredni wpływ na tkanki
Gdy masażysta wykonuje ruchy kolisto-posuwiste wraz z tkanką masowaną, na ciele tworzy się fałd skórny. W ten sposób dochodzi do rozciągania i rozcierania tkanek, co jest tożsame z nazwą kolejnej stosowanej techniki. Ma ona na celu zadziałać leczniczo na tkanki, a także rozgrzewająco.
Ugniatanie – praca z układem autonomicznym
Kolejna technika, która zajmuje sporą część każdego zabiegu masażu, to ugniatanie. Podczas ugniatania chwytane są pojedynczo masowane mięśnie bądź cała ich grupa. Płynne ruchy ugniatania wpływają na pobudzenie mięśni, przyspieszenie regeneracji, a także zwiększenie elastyczności w ścięgnach i tkance mięśniowej.
Wyciskanie – pobudzające i oczyszczające
W trakcie wyciskania stosowanego w masażu, dochodzi do skuteczniejszego wydalania szkodliwych produktów przemiany materii, a także do pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego. Charakterystyczne są tu jednostajne lub pulsacyjne ruchy, które mają jednakowe nasilenie.
Oklepywanie – energiczne uderzanie
Kolejna technika to oklepywanie, która polega na energicznym uderzaniu w tkankę masowaną. Jej celem jest poprawa odżywienia tkanek, pobudzenie mięśni, przyspieszenie przemiany materii oraz działanie uspokajające na ośrodkowy układ nerwowy.
Wibracja – pobudzenie nerwów i mięśni
W technice wibracji wykorzystuje się własne ręce lub specjalną aparaturę. Kluczowe jest tu wprawienie tkanek masowanych w drgania. Celem jest obniżenie napięcia mięśniowego, uzyskanie działania przeciwbólowego czy też uspokajającego/pobudzającego (w zależności od metody wibracji).
Wstrząsanie – na zakończenie masażu
Masaż klasyczny zwykle kończy wstrząsanie, podczas którego za pomocą rąk przekazywane są drgania mechaniczne. Tą drogą dochodzi do rozluźnienia, obniżenia napięcia, a także sprawniejszego przepływu krwi.
Każdy ruch masażysty ma zatem ogromne znaczenie, nie jest przypadkowy, a kolejność podejmowania poszczególnych technik wpływa na efekt masażu.