Wieczorna rutyna przed snem – triki na dobry sen

Większości z nas zdarza się być bardzo sennym i ospałym w ciągu dnia. Kładąc się jednak wieczorem do łóżka, często kręcimy się z boku na bok, nie mogąc zasnąć. Jeśli taka sytuacja powtarza się niemalże każdego dnia, powinniśmy zdecydowanie zmienić swoje codzienne nawyki. Odpowiednia wieczorna rutyna wpłynie bowiem pozytywnie na jakość naszego snu, dzięki czemu rano obudzimy się wypoczęci i pełni energii. W tym artykule przedstawimy więc wam triki na dobry sen.

Wieczorna rutyna – sprawdzone triki

Trik nr 1 – ciepły prysznic przed snem

Problemy ze snem to zmora bardzo dużej ilości osób. Aby szybko zasnąć, przed pójściem do łóżka warto wziąć ciepły prysznic. Pozwoli on nam się wyciszyć oraz zrelaksować. Dodatkowo wysoka temperatura rozszerzy naczynia krwionośne, a co za tym idzie, tlen będzie transportowany przez krew znacznie szybciej. Należy jednak uważać, by woda nie była zbyt gorąca. Jej bardzo wysoka temperatura przyspieszy nasze procesy metaboliczne i w ten sposób rozbudzimy się.

Trik nr 2 – wietrzenie sypialni

Idąc pod prysznic, warto zostawić w swojej sypialni otwarte okno. Podczas naszej kąpieli pomieszczenie przewietrzy się, a temperatura w nim znacznie się obniży. Po wyjściu z łazienki, chłodne powietrze w sypialni zadziała na nas zbawiennie. Nasze procesy metaboliczne spowolnią, a my w ciągu kilku chwil poczujemy się senni i zaśniemy bez większych problemów.

Trik nr 3 – oderwanie się od ekranów i monitorów

Na około godzinę przed snem warto oderwać się od ekranów, czyli urządzeń takich jak telefon, komputer czy telewizor. Emitujące przez te sprzęty promieniowanie wpływa na nas bardzo negatywnie, a dodatkowo rozpraszamy się oraz rozbudzamy. Natłok bodźców sprawia bowiem, że przetwarzamy bardzo dużą ilość informacji i zapominamy o tym, że powinniśmy się odprężyć oraz przygotować do snu.

Trik nr 4 – zmiana światła na cieplejsze

Wieczorem warto również wyłączyć główne źródła światła i zastąpić je mniejszymi punktowymi lampkami. Niebieska barwa wpłynie jednak na nas podobnie, jak ekrany i monitory. Ważne jest więc to, by oświetlenie emitowało ciepłe, nieco żółte światło, które nas wyciszy i będzie mniej uciążliwe dla oczu. Dodatkowo, jeśli nie możemy rozstać się z naszym telefonem komórkowym, dobrze jest przełączyć go na tryb nocny. Ekran stanie się wtedy ciemniejszy i będzie emitował przyjemny żółty odcień.

Rolety mogą zaciemnić pokój, aby lepiej Ci się spało, dlatego przeczytaj tekst – Rolety dzień noc – poznaj kilka faktów, które sprawią, że umieścisz je w swoich oknach! i wyśpij się porządnie!

Trik nr 5 – herbatka przed zaśnięciem

Mając problemy z zasypianiem, warto zawsze przed snem pić melisę. Dzięki niej staniemy się spokojniejsi i bardziej wyciszeni. Pozbędziemy się dzięki niej również stresu oraz towarzyszącego mu napięcia. Dodatkowo, przy jej regularnym spożywaniu, nasze ciśnienie obniży się, co również wpłynie pozytywnie na jakość naszego snu.

Trik nr 6 – zakaz pracowania i myślenia

Na dwie godziny przed snem warto również zaprzestać wszystkich cięższych aktywności, takich jak praca czy domowe porządki. Wykonując je, nasz organizm pobudza się i nie ma czasu na wyciszenie. Pół godziny przed snem nie należy również zaprzątać swojej głowy rozmyślaniem i analizowaniem różnych sytuacji. Nasz umysł musi się oczyścić i przestać przetwarzać najróżniejsze informację. Dodatkowo, jeśli zasypiając nagle przypomni się nam coś ważnego, lepiej zapisać to na kartce i wrócić do tego rano, niż niepotrzebnie się rozbudzać.

Trik nr 7 – przygotowanie na kolejny dzień

Jeśli jesteśmy typem osoby, która nie lubi bezczynnie siedzieć i nic nie robić, to przed snem możemy wykonać bardzo proste czynności. Jedną z nich jest np. przygotowanie się na kolejny dzień. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by przyszykować sobie ubranie czy spakować się do pracy bądź na zajęcia. Jakość naszego snu w ten sposób zwiększy się, ponieważ zaśniemy pewni tego, że rano nie będziemy musieli w pośpiechu wykonywać tych właśnie czynności.

W sytuacji, gdy regularnie stosujemy się do wyżej wymienionych trików, a mimo wszystko nie możemy spać bądź jakość naszego snu nas nie zadowala, musimy koniecznie udać się do lekarza. Specjalista zdiagnozuje, w czym tkwi problem i dobierze odpowiednie leczenie, dzięki któremu nasze problemy znikną.