Zero waste – co to jest?

W ciągu kilku ostatnich lat bardzo zmieniło się nasze nastawienie do ekologii. Coraz więcej osób stara się bowiem żyć w zgodzie z naturą i dbać o naturalne środowisko. Niektórzy zaczynają od najprostszych czynności, dzięki którym są w stanie ratować naszą planetę, inni natomiast zmieniają niemalże całe swoje życie. Wśród najpopularniejszych eco trendów prym wiedzie ostatnio metoda całkowitego zredukowania ilości wytwarzanych przez człowieka odpadów. W tym artykule odpowiemy więc na pytanie: zero waste – co to tak naprawdę jest?

Zero waste – co to za metoda?

Zero waste to ekologiczny styl życia. Osoby, które zdecydowały się wieść swoje życie, wedle jego zasad, starają się zredukować do zera ilość wytwarzanych przez siebie śmieci. Na początku najczęściej zaczynają oni od stopniowego ograniczania produkcji odpadów. Stosując metodę „małych kroczków” jesteśmy bowiem w stanie przyzwyczaić się do nowego stylu życia i nauczyć się podstawowych zasad, dzięki którym będzie znacznie łatwiej całkowicie zaprzestać produkować śmieci lub ograniczyć je do niezbędnego minimum.

Chcąc wprowadzić zero waste do naszego życia, warto zacząć chociażby od zabierania ze sobą do sklepu reklamówki wielorazowego użytku czy kupowania warzyw i owoców „luzem” i nie pakowania ich do foliowego woreczka. Już dzięki tym dwóm prostym zasadom, jesteśmy w stanie zadbać o planetę i ograniczyć ilość wytwarzanych przez gospodarstwo domowe śmieci.

Zero waste – zasady 5R

Wprowadzając w swoje życie metodę zero waste, należy pamiętać o jej pięciu głównych zasadach, zwanych 5R lub 5 eRek. Oto one:

Początkowo wprowadzenie tych zasad może okazać się bardzo ciężkie. Z czasem jednak zaczynamy się do nich przyzwyczajać i stają się one naszymi codziennymi nawykami.

Zero waste – dodatkowe 2R

Niektórzy uważają, że do podstawowych zasad 5R można dodać również kolejne dwie. Pierwszą z nich jest repair – naprawiaj. W skrócie oznacza to, że gdy coś ulegnie zniszczeniu, zrób wszystko, by naprawić tą rzecz, a nie wyrzucić ją do śmieci. Wystarczy zacząć np. od przerabiania swoich starych ubrań czy sklejania uszkodzonych przedmiotów. Druga dodatkowa zasada to remember – pamiętaj. Oznacza ona, że cały czas musisz myśleć o naturalnym środowisku. Analizuj więc każdy swój wybór i zastanów się, w jakim stopniu wpływa on na naszą planetę oraz pamiętaj o wszystkich zasadach zero waste.