Podróżowanie na własną rękę staje się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne. Powoli odchodzimy już od wycieczek oferowanych przez biura podróży i samodzielnie staramy się zorganizować cały wyjazd. Aby jednak wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, warto posłużyć się kilkoma aplikacjami na telefon, dzięki którym będzie łatwiej zaplanować podróż marzeń. Poznaj więc listę niezbędnych smartfonowych pomocników.
Podróż marzeń – najlepsze aplikacje na telefon
Pogoda o każdej porze dnia i nocy
Planując podróże w najróżniejsze i nawet najdalsze zakątki globu, zawsze warto mieć pod ręką aplikację pogodową. Dzięki niej przed wyjazdem będziemy wiedzieli, jakie ubrania ze sobą zabrać i na jakie warunki atmosferyczne się przygotować. Dodatkowo będąc już na miejscu, będziemy mogli śledzić zmiany pogody i dostosować do nich nasz plan dnia. Taka aplikacja jest bardzo pomocna także podczas planowania wycieczek objazdowych. Ważne jest jednak to, by móc dodać w niej kilka tzw. „ulubionych lokalizacji”. W ten sposób będziemy pewni, że nigdy nic nas nie ominie.
Przykładowe aplikacje: AccuWeather
Rezerwacja hoteli i miejsc noclegowych
Chyba każdy z nas zna popularne i często reklamowane aplikacje rezerwacyjne. Z ich pomocą możemy zaplanować nocleg, sprawdzić opinie o danym kurorcie oraz opłacić wszystkie koszty. Wygodny system sortowania wyników sprawi, że każdy znajdzie hotel dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli jednak nie lubimy klasycznych pokoi, warto zainstalować aplikację, która pozwala wynająć mieszkanie od prywatnej osoby. W ten sposób będziemy mogli poczuć się komfortowo oraz trochę jak w domu.
Przykładowe aplikacje: Booking, Airbnb
Rezerwacja biletów lotniczych
Każdy, kto choć raz rezerwował bilety lotnicze wie, jak szybko zmieniają się ich ceny. Aby więc znaleźć najlepszą ofertę, warto zainstalować aplikację, która pozwala na bieżąco śledzić koszty przelotu samolotem. W ten sposób jesteśmy w stanie szybko rozeznać się, jakie są średnie ceny biletów oraz wybrać najdogodniejszy termin. Dodatkowo ustawiając powiadomienia, nie ominiemy żadnej oferty, która mogłaby nas zaciekawić. Często trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Znalezienie okazyjnej ceny nie należy bowiem do najłatwiejszych.
Przykładowe aplikacje: Skyscanner
Lista zadań
Przed podróżą warto dokładnie zaplanować, co należy ze sobą zabrać oraz co będziemy robić na miejscu. Świetnym rozwiązaniem są więc aplikacje, w których możemy tworzyć listy zadań. W ten sposób będziemy mogli na bieżąco zapisywać, o jakich przedmiotach, ubraniach czy dokumentach nie możemy zapomnieć oraz jakie lokalizacje musimy koniecznie odwiedzić. Program ten będzie więc pomocny zarówno przed wylotem, jak i w trakcie wypoczynku. Jest on niezbędny szczególnie wtedy, gdy jesteśmy typem osoby zapominalskiej.
Przykładowe aplikacje: To do list
Atrakcje turystyczne
W Polsce aplikacje, w których opisane są atrakcje turystyczne danego regionu są mało popularne. Poza granicami naszego kraju są one dla wielu turystów klasycznym must have każdej podróży. Dzięki nim jesteśmy w stanie szybko zorientować się, jakie miejsca warto odwiedzić, jak dużo czasu należy przeznaczyć na zwiedzanie oraz w jaki sposób możemy dostać się do danej lokalizacji. W niektórych z nich możemy dodatkowo planować całą wycieczkę lub dodawać miejsca do tzw. „listy ulubionych”. Warto więc mieć taką aplikację w telefonie i już na kilka dni, bądź nawet tygodni przed wyjazdem rozeznać się, jak spędzimy wolny czas.
Przykładowe aplikacje: Google Trips
Inne ważne aplikacje podróżnicze
Wśród jednych z popularniejszych aplikacji pozwalających zaplanować podróż marzeń znajdują się również programy, dzięki którym jesteśmy w stanie:
- śledzić godziny w różnych częściach globu np. Miranda,
- sprawdzić, jak dotrzeć z jednej lokalizacji do drugiej np. Google Maps,
- wynająć samochód bądź zamówić transport np. Rentalcars,
- rozeznać się w lokalnej kuchni oraz poznać najlepsze restauracje np. TripAdvisor,
- przetłumaczyć komunikaty z danego języka, na język polski bądź angielski np. Google Translate,
- zapłacić kartą w każdej zagranicznej walucie, bez konieczności wymiany gotówki w kantorze czy opłacania dużych prowizji za transakcje bezgotówkowe np. Revolut.
Aplikacji podróżniczych jest naprawdę wiele. Każdy ma inne potrzeby, dlatego należy podejść do ich wyboru bardzo indywidualnie. Odpowiednio je dobierając, możemy być niemalże pewni, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik.