Zakup domu lub mieszkania to ogromny wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Szczególnie w młodym wieku bardzo ciężko zdobyć wystarczającą ilość środków, która wystarczyłaby na samodzielne utrzymanie się i nabycie własnego lokum. Obecnie można jednak ubiegać się o dofinansowanie. Mieszkanie dla Młodych to rządowy program, który istnieje od 2014 roku. Z jego pomocą można kupić swoje własne mieszkanie lub mały domek. Jakie warunki należy spełnić, by móc skorzystać z takiego świadczenia?
Zakup mieszkania lub domu z MdM
Program Mieszkanie dla Młodych to dofinansowanie z budżetu państwa, o które mogą ubiegać się osoby planujące zamieszkanie we własnym lokum. Pieniądze otrzymane w ten sposób można przeznaczyć na zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego bądź wtórnego. W tym przypadku można dostać nawet do 100 tys zł potrzebnych na nabycie nieruchomości.
Budowa domu a Mieszkanie dla Młodych
Budowa domu w programie Mieszkanie dla Młodych wygląda jednak nieco inaczej. Chcąc postawić obiekt od podstaw, państwo zwróci jedynie część podatku za niektóre zakupione materiały. W takiej sytuacji mowa jest więc o około 10-20 tys. złotych.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Wniosek o dofinansowanie w programie MdM może złożyć zarówno singiel, jak i osoba będąca w związku małżeńskim. Należy mieć jednak mniej niż 36 lat (w przypadku małżonków – młodsze z nich musi spełnić ten warunek) lub wychowywać minimum troje dzieci (wtedy nie musisz spełniać kryterium wieku). Warunkiem dostania pomocy od państwa jest wzięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu. Należy jednak pamiętać, że z programu mogą korzystać tylko te osoby, które nigdy wcześniej nie posiadały lokum na własność. Jedynym wyjątkiem jest posiadanie co najmniej trójki dzieci – w tym przypadku można ubiegać się o dofinansowanie zakupu kolejnego mieszkania, jednak świadczenie przysługuje jedynie raz.
Wysokość dofinansowania
Jeśli osoba ubiegająca się o dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych jest singlem lub jest w związku małżeńskim, jednak nie posiada dzieci dostaje wsparcie w wysokości 10% wartości nieruchomości. W sytuacji, gdy wnioskodawca wychowuje pociechy automatycznie dostaje wyższe świadczenie, które kształtuje się następująco:
- jedno dziecko – 15% wartości lokum,
- dwoje dzieci – 20% wartości lokum,
- troje lub więcej – 30% wartości lokum.
Należy pamiętać jednak, że dofinansowanie otrzymywane jest do 50 m². W przypadku większego metrażu, świadczenie obejmie jedynie wyznaczoną powierzchnię. Oznacza to więc, że decydując się na mieszkanie o wielkości 70 m² można dostać wsparcie do 50 m², pozostałe 20 m² nie będzie już nim objęte.
Najważniejsze warunki
Wielkość mieszkania, które chcemy zakupić nie może przekraczać 75 m², a domu – 100 m². Inaczej jest jednak w przypadku, gdy osoba wnioskująca wychowuje co najmniej troje dzieci. Wtedy powierzchnia obu nieruchomości może być większa o dodatkowe 10 m². Kredyt hipoteczny musi być zawarty na minimum 50% ceny danego lokum, a umowę z bankiem należy podpisać na co najmniej 15 lat. Obowiązkiem jest również to, by walutą pożyczki był polski złoty. Dofinansowanie otrzymuje się jako ostatnią transzę należności wobec dewelopera, spółdzielni mieszkaniowej czy sprzedającego.
Koniecznie pamiętaj również o tym, że:
- mieszkanie możesz sprzedać lub wynająć dopiero po upływie 5 lat od jego zakupu,
- w lokum nie możesz otworzyć lokalu użytkowego (np. gabinetu psychologicznego),
- przez 5 lat od daty zakupu nie możesz stać się właścicielem innej nieruchomości (chyba, że dostaniesz ją w spadku),
- przez pierwsze 5 lat nie możesz spłacić całego kredytu.
Wniosek o dofinansowanie dostępny jest we wszystkich bankach partnerskich, które współpracują programem Mieszkanie dla Młodych.