Ile gram ma łyżka – ten, kto nie używa wagi kuchennej, musi poznać odpowiedź. Nie jest ona jednak tak prosta, jak wskazują powszechnie dostępne przeliczniki. W kuchni można się bardzo zdziwić odmierzając łyżką – zwłaszcza jeśli przepis wymaga precyzji, lub chcesz liczyć kalorie na oko. Oto, ile gram ma łyżka stołowa – przeczytaj i zapamiętaj, bo proporcje w kuchni to podstawa udanego przepisu!
Ile g ma łyżka w uśrednieniu?
W kuchni polskiej przyjęło się, że łyżka stołowa ma pojemność 15 ml, czyli 15 gramów. Taką wartość powszechnie przyjmują osoby odmierzające proporcje wyłącznie przy użyciu sztućca.
Mowa tu o najbardziej przeciętnej łyżce, jaka znajduje się w każdym polskim domu. Standardy zostały wytyczone jeszcze przez nasze babcie, a świat kulinarny stale nawiązuje do tego ideału.
Czy jednak zawsze właśnie taka ilość produktu mieści się na łyżce? Niestety nie!
Kiedy można uniwersalnie zastosować ten przelicznik?
Przyjęcie, że 1 łyżka to 15 gramów produktu sprawdza się uniwersalnie w przypadku cieczy o gęstości wody. Można w ten sposób trafnie obliczyć ilość oleju, bulionu, rozpuszczonego masła, zupy czy soku. Na przeciętnej łyżce zmieści się 15 ml cieczy, co dla tych płynów równa się 15 gramów.
Mierzenie na łyżki w przepisach – praktyczna wskazówka
Wiele przepisów kulinarnych posługuje się przeliczaniem na łyżki, zamiast podawać gramatury. Kiedy widzisz w przepisie dodaj łyżkę mleka, to oznacza, że masz dodać 15 gramów mleka. Ni mniej, ni więcej.
Zamiast faktycznie łapać za łyżkę kuchenną, odmierz dokładnie taką ilość i nawet upewnij się co do gramatury używając wagi kuchennej. W dalszej części przeczytasz o najważniejszych problemach odmierzania łyżką.
Ile gram ma łyżka stołowa różnych produktów?
Gdy odmierzamy łyżką produkty o innej gęstości i formie, łyżka przestaje oznaczać 15 gramów. Gramatura mieszcząca się na łyżce zależy od gęstości i konsystencji produktu. Przyjmuje się, że poniższe popularne produkty mieszczą się na łyżce w ilości:
- mąka – 12 gramów,
- soli – 19 gramów,
- cukru w kryształkach – 13 gramów,
- cukru pudru – 13 gramów,
- miodu – 25 gramów,
- kakao – 8 gramów,
- płatków owsianych – 10 gramów,
- masła twardego – 10 gramów,
- śmietany 12% – 18 gramów,
- śmietany 18% – 15 gramów,
- śmietany 30% – 10 gramów.
Czytając przepisy kulinarne kieruj się poradą wskazaną powyżej – przeliczaj ilość podaną w łyżkach na gramy według najpopularniejszych przeliczników. Gdy autor każe użyć łyżki mąki, użyj jej 12 gramów. W recepturze jest łyżka miodu? Wrzucaj 25 gramów słodkiego przysmaku.
Oczywiście, jeśli przepis nie wymaga ogromnej precyzji, kilka gramów nie zrobi różnicy, dużo także można zmierzyć na smak (np. ilość kakao do kremu czekoladowego). Jeśli jednak przepis jest zaawansowany i niepewny (np. beza), precyzja musi być bezwzględna. W razie wątpliwości nie wahaj się poszukać innego przepisu, w którym gramatury zostały dokładnie rozpisane.
Ile gram ma łyżka masła, Nutelli czy serka?
Największą pułapką łyżki (na którą nacinają się zwłaszcza osoby na diecie odchudzającej, które nie używają wagi kuchennej), jest złe odmierzanie porcji produktów do smarowania. Zwykle są one bardzo gęste. Masło orzechowe, krem czekoladowy, margaryna, miody, sery kanapkowe – można ich nałożyć na łyżkę znacznie więcej, niż sugerowałaby jej objętość, bo po prostu się na niej utrzymają.
To, ile g ma łyżka gęstego produktu do smarowania zależy tak naprawdę wyłącznie od hojności odmierzającego. Łyżka masła orzechowego może mieć 10 gramów, jak i 25 gramów – w przepisie czy kaloryczności jest to gigantyczna różnica.
By móc sugerować się miarami, należy zawsze nakładać taką porcję, by nie tworzyła górki. Jednak nawet to nie gwarantuje precyzyjnego odmierzenia ilości, ponieważ…
Łyżka łyżce nierówna
Trzeba mieć na uwadze, że ciągle mówimy o przeciętnej łyżce, a w sklepach są także te wykraczające poza standardy babcinej szuflady. Mamy stołowe łyżki głębokie, w których zmieści się więcej płynu, jak i ścięte na czubku, mieszczące nieco mniej niż przepisowe 15 mililitrów.
Jeśli chcesz wierzyć w to ile gram ma łyżka, do odmierzania używaj tylko konkretnego, najpopularniejszego wariantu. Możesz użyć wagi kuchennej na różnych produktach, by upewnić się, że sztuciec ma dokładnie taką pojemność, jak zakładasz.
Jest jeszcze lepsza opcja – łyżki-miarki. Na rynku utensyliów znajdziesz łyżki z zaznaczonymi miarami i mini-wagą elektryczną. W taki przyrząd warto się zaopatrzyć, gdy nie lubisz korzystać z wagi kuchennej. Kosztuje niewiele, służy przez lata, a raz na zawsze rozwiązuje problem tego, ile gram ma łyżka. Ta informacja zostanie jasno wyświetlona. Obowiązkowe akcesorium nowoczesnego kucharza i kucharki!
Ile g ma łyżka? Powszechnie przyjmuje się, że 15 gramów, odpowiadające standardowej 15-mililitrowej pojemności. Można to jednak zastosować tylko względem produktów płynnych o gęstości wody, odmierzając standardową łyżką. Jeżeli łyżka ma nieco inną formę, bądź nakładasz produkt o innej gęstości, odmierzanie w ten sposób zawiedzie. Do trafnego mierzenia gramatur najlepiej sprawdzają się praktyczne łyżki ze wbudowaną wagą.
Łyżka autora przepisu kulinarnego może być zupełnie inna, niż ta znajdująca się w Twojej szufladzie. Kieruj się przelicznikiem cieczy łyżka = 15 gramów, a dla popularnych produktów o innej gęstości sprawdzaj przeliczniki na bieżąco.