Jak prać ręczniki? Poznaj najważniejsze zasady!

Prawidłowe pranie ręczników to nie tylko kwestia higieny, ale także klucz do utrzymania ich miękkości, świeżości i trwałości. Niestety, materiał z czasem może stać się szorstki i nieprzyjemny. Dowiedz się, jak prać ręczniki i jakich błędów należy się wystrzegać. Zapraszamy do lektury!

Czy trzeba prać nowe ręczniki?

Nowe ręczniki zwykle są zabezpieczone środkami chemicznymi. Oprócz tego, mogą występować na nich resztki barwników.

Nowy ręcznik warto namoczyć w zimnej wodzie przed pierwszym praniem. Czas powinien wynosić około 24 godziny. Ta czynność powoduje, że ręcznik będzie lepiej chłonął wilgoć. Pozbędziemy się też resztek substancji chemicznych.

Jak prać ręczniki w pralce?

Jak prać ręczniki, żeby nadal były miękkie i absorbujące wilgoć? Pierwszym krokiem jest odpowiednia segregacja. Ręczniki należy zawsze prać osobno, bez towarzystwa ubrań. Łatwo o zniszczenia – ciuchy zwykle mają ozdoby, zamki, klamry, które mogą zniszczyć włókna ręczników. Z drugiej strony, włókna z ręczników mogą się osadzić na ubraniach. Są one ciężkie do usunięcia.

Pranie ręczników warto rozpocząć od odpowiedniego doboru programu na pralce. Najlepiej sprawdzi się opcja przeznaczona do ręczników, lecz jeśli takiej nie ma, można na spokojnie wybrać tryb dla delikatnych tkanin. Staraj się unikać programów ekologicznych. Używane są wtedy niewielkie ilości wody, przez co ręczniki mogą stać się bardzo sztywne.

Ważnym aspektem prania ręczników jest odpowiednie załadowanie pralki – bęben powinien być do połowy pusty. Przeładowanie może pogorszyć jakość prania, ponieważ może to ograniczyć wchłanianie wody ze środkami piorącymi.

Jak prać ręczniki, żeby nie były szorstkie? Warto zrezygnować z wirowania. Materiał się wtedy bardzo zużywa, tkanina się zbija i powstają nieestetyczne zagniecenia.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Przede wszystkim przestrzegaj instrukcji, które są zamieszczone na metce. Zwykle temperatura wynosi 40℃ lub 60℃. Pranie ręczników w wyższej temperaturze niż jest zalecana może spowodować utratę sprężystości materiału. Kolorowe ręczniki warto prać w temperaturach z dolnej granicy tego przedziału, ponieważ nie wyblakną tak szybko.

Ręczniki wykonane z bambusa czy weluru zwykle powinny być prane w temperaturze nie wyższej niż 50 stopni. Bawełnę i frotte można już na spokojnie prać w 50-60 stopniach. Jak prać ręczniki z mikrofibry? Przede wszystkim zobacz na metkę, lecz zaleca się aby ta temperatura była niska – 30 stopni to bezpieczna opcja.

Pranie w temperaturze 90℃ zwykle nie jest polecane, lecz istnieje kilka przypadków, kiedy jest dozwolone. Pierwszy z nich to choroba – po przebytej infekcji dobrze jest wyprać wcześniej używane ręczniki w wysokiej temperaturze. Innym sposobem jest zastosowanie płynu antybakteryjnego. Drugim przypadkiem są ręczniki dla niemowlaków – bardzo ważne jest wyeliminowanie drobnoustrojów, które mogą być zagrożeniem dla najmłodszych.

Pranie ręczników – jakie detergenty wybrać?

Odradzamy proszki do prania. Ręczniki składają się z bardzo dużej ilości włókien. Drobinki proszku mogą osadzać i w rezultacie być bardzo ciężkie do wypłukania. Dobrą alternatywą jest zakup kapsułek lub żeli. Warto pamiętać, żeby ostrożnie dozować produkty do prania. Więcej nie znaczy lepiej.

Pamiętaj, żeby unikać produktów typu 3w1, ponieważ mogą one zawierać płyn zmiękczający. Jest on niekorzystny dla stanu ręczników, ponieważ redukuje higroskopijność, czyli zdolność do wchłaniania wody.

Dobrze jest też zrezygnować także z płynu do płukania. Pokrywa on materiał cienką warstwą, która zatrzymuje wchłanianie wody.

Jak prać ręczniki domowymi sposobami? Jeśli nie chcesz używać chemii, możesz spróbować szklankę octu. Powinna być dodana do przegródki na płyn do płukania. Pomaga to w rozluźnianiu i zmiękczaniu włókien. Wiele osób również poleca dodawanie sody oczyszczonej (pół szklanki) zamiast detergentu.

Jak prać ręczniki? Praktyczne porady
Jak prać ręczniki? Infografika przedstawia podstawowe zasady, które zapewniają miękkość materiału oraz dbają o odpowiedni poziom chłonięcia wody.

Jak suszyć ręczniki?

Pranie ręczników jest tak samo ważne jak ich suszenie. Niewłaściwe podejście może skutkować gorszą zdolnością do wchłaniania wody i nieprzyjemnym zapachem. Pamiętaj, żeby zawsze po kąpieli rozwieszać ręczniki do całkowitego wyschnięcia.

Najlepszym sposobem jest użycie suszarki bębnowej, chociaż jest to rzadko spotykane urządzenie w polskich domach.

Alternatywą jest suszenie ich na świeżym powietrzu lub w domu. Wybrane pomieszczenie powinno mieć dobrą wentylację. Wiele osób suszy ręczniki na słońcu. W przypadku białych ręczników, zapewnia to dezynfekcję i dodatkowe rozjaśnienie materiału. Nadmierna ekspozycja na światło może jednak być przyczyną szorstkości w dotyku materiału. Dodatkowo, promienie słoneczne mogą spowodować szybsze wypłowienie koloru.

Przy rozwieszaniu prania należy pamiętać, żeby w miarę możliwości uniknąć zagnieceń. Pozaginane ręczniki mogą znacznie wydłużyć proces schnięcia.

Pranie ręczników – jak często to robić?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – jak najczęściej. Wilgotna łazienka to perfekcyjne warunki do rozwoju pleśni i bakterii. Zwykle zaleca się, żeby ręczniki były prane dwa razy tygodniu. Częstotliwość tą można zwiększyć w kilku przypadkach:

Jak prać ręczniki? Podsumowanie

Nowe ręczniki mogą być zabezpieczone środkami chemicznymi, dlatego zaleca się ich namaczanie przed pierwszym praniem, co pomaga pozbyć się resztek substancji chemicznych, a także poprawia ich zdolność do absorpcji wilgoci.

Jak prać ręczniki? Należy przestrzegać podstawowych zasad: