Ile kosztuje wyprawienie wesela? Kalkulujemy koszty

Planowanie ślubu oraz wesela to bardzo ciężkie zadanie, z którym musi zmierzyć się każda para narzeczonych. Przygotowania niekiedy mogą potrwać nawet dwa lata. Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się, o co pytać na sali weselnej, musimy zdać sobie sprawę z kosztów, jakie poniesiemy. Dzięki temu będziemy w stanie zaplanować swój budżet oraz zastanowić się, jak oszczędzić na weselu. W tym artykule postaramy się więc obliczyć, ile kosztuje wyprawienie wesela. Sprawdź!

Ile kosztuje ślub?

Opłaty administracyjne

Pary, które chcą zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, nieraz decydują się jedynie na ceremonię w Urzędzie Stanu Cywilnego lub kościele oraz skromny obiad dla najbliższych, po zakończeniu głównej uroczystości. Zawarcie małżeństwa jest bowiem o wiele tańsze, niż zorganizowanie hucznej zabawy po zaślubinach. Za ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego zapłacimy ok. 80-100 złotych. Udając się do parafii, najczęściej nie mamy jednak ściśle określonych cen za zawarcie sakramentu małżeństwa. Ksiądz pobiera od nas jedynie ofiarę, czyli tzw. „co łaska”. Większość par ofiaruje wtedy od 200 do nawet 800 złotych. Wszystko zależy oczywiście od naszych możliwości finansowych.

Obrączki

Na ceremonii zaślubin, niezależnie od miejsca, w którym się odbywają, nie może zabraknąć obrączek dla nowożeńców. Pary najczęściej decydują się na złote bądź srebrne symbole małżeństwa. Ich ceny są więc bardzo zróżnicowane. Za komplet najprostszych srebrnych obrączek zapłacimy od 200 zł wzwyż. Złote grawerowane pierścionki będą kosztowały jednak znacznie więcej. Średnia cena to ok. 1000 złotych.

Oprawa muzyczna oraz dekoracje

Aby wspominać dzień ślubu przez całe życie, warto zdecydować się również na specjalną oprawę muzyczną w kościele bądź po wyjściu z USC. Najczęściej zapłacimy za nią ok. 300 złotych. Dodatkowo nie może zabraknąć pięknych dekoracji. Ozdobienie kościoła pochłania przeważnie znacznie większą ilość pieniędzy, niż umieszczenie ozdób w budynku państwowym. Za przyozdobienie parafii najczęściej musimy zapłacić między 200 a nawet 1000 złotych. Wszystko zależy oczywiście od użytych materiałów oraz cennika osoby, której powierzymy takie zadanie. Dekoracje w USC wyniosą nas natomiast do 200-400 złotych.

Stroje i wygląd nowożeńców

W dniu ślubu każda Para Młoda chce wyglądać wyjątkowo. Należy więc zadbać o piękne stroje dla nowożeńców. Ubranie Pana Młodego będzie oczywiście o wiele tańsze, jednak i tak będzie to dość wysoka kwota. Przede wszystkim warto kupić elegancki garnitur bądź frak. Ceny takich kompletów ślubnych oscylują w granicach 600-1500 złotych. Do tego należy pamiętać o koszuli (ok. 100 zł), muszce bądź krawacie (ok. 50 zł) oraz wygodnych butach (ok. 300 zł).

Panna Młoda musi natomiast pamiętać o:

  • sukni ślubnej (od 200 zł za wypożyczenie do nawet kilku tysięcy za zakup),
  • welonie (ok. 100 zł),
  • butach (ok. 200-300 zł),
  • bieliźnie (ok. 400 zł),
  • biżuterii (ok. 200 zł).

Dodatkowo należy zadbać o piękną fryzurę oraz makijaż. U fryzjera zapłacimy na ogół ok. 200 złotych, natomiast u kosmetyczki oraz manicurzystki – ok. 150-300 zł. 

Ile kosztuje wyprawienie wesela?

Wynajem sali

Aby zorganizować niezapomniane wesele, należy oczywiście wynająć wymarzoną salę weselną. Większość par decyduje się na rezerwację domu weselnego. Warto jednak pamiętać, że taką uroczystość można zaplanować także w innych miejscach, np. na zamku. Oczywiście im bardziej luksusowy wystrój, tym przeważnie wynajem jest droższy. Mimo to musimy liczyć, że za wynajem sali weselnej zapłacimy między 100 a nawet 350 zł od osoby. W skład tak zwanego „talerzyka”, najczęściej wchodzi miejsce siedzące, kilka ciepłych posiłków oraz napoje ciepłe i zimne. Alkohol, tort czy dodatkowe przekąski liczone są osobno.

Catering

Sala wynajęta – teraz należy zająć się cateringiem. Pary, które organizują wesele w miejscu, gdzie znajduje się kuchnia, najczęściej mają w umowie informację na temat ilości posiłków wliczonych w cenę. Aby jednak gościom niczego nie zabrakło, najczęściej decydujemy się na dodatkowy szwedzki stół czy kącik z innymi przekąskami. Za każdy z nich zapłacimy od 500 do 1000 złotych. Do kosztów cateringu należy doliczyć również tort weselny (do 400 zł) oraz alkohol (wódka weselna – ok. 25 zł za 500 ml, wino – ok. 15 zł za 750 ml). Niektóre pary pragną mieć na swoim weselu również kącik barmański. Za taką „atrakcję” zapłacimy ok. 1000 zł.

Fotograf i kamerzysta

Każdy chce zapamiętać dzień swojego wesela na całe życie. Na przyjęciu nie może zabraknąć więc kamerzysty oraz fotografa. Najczęściej, podpisując umowę zauważymy zapis, do której godziny będziemy mogli liczyć na obecność artystów. Przeważnie pracują oni do godziny 2 w nocy. Ile zapłacimy za takie usługi? Kamerzysta policzy nam od 1000 do 1500 zł. Tak samo będzie w przypadku fotografa. Musimy jednak pamiętać, by ustalić z nim ilość zdjęć oraz stopień ich obróbki w programach graficznych. Dodatkowo możemy zapragnąć również wykonania albumu z pamiątkowymi zdjęciami oraz sesji po ślubie oraz weselu.

Zespół i wodzirej

Na weselu nie może zabraknąć również muzyki. Najczęściej pary decydują się na wynajem zespołu muzycznego bądź DJ. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od naszych preferencji, za oprawę muzyczną zapłacimy od 2000 do 4000 złotych. Wodzirej wyniesie nas natomiast ok. 1500 zł.

Porada: pamiętajmy, by wszystkim dodatkowym osobom z obsługi zapewnić ciepłe posiłki oraz napoje.

Samochód i dekoracje sali

Koszty wynajmu samochodu oraz zakupu dekoracji, którymi przyozdobimy salę, są zależne od naszych preferencji czy upodobań. Pojazd może nas bowiem wynieść nawet do kilku tysięcy. Pamiętajmy jednak, że do ślubu może zawieść nas także ktoś bliski. Wtedy znacznie zredukujemy koszty. Ceny dekoracji są różnorodne. Za ozdobienie całej sali weselnej musimy jednak zapłacić od 500 do 1500 zł.

Inne wydatki

Do kosztów weselnych należy doliczyć także kilka innych elementów. Będą to przede wszystkim zaproszenia dla gości. Dodatkowo pamiętajmy o chlebku na powitanie czy świeżych kwiatach. Musimy więc przewidzieć w swoim budżecie ok. 1000 zł, który przyda się właśnie na drobne elementy dodatkowe.

Podsumowanie

Organizując wesele, musimy liczyć się z naprawdę dużymi kosztami. Średnio za ślub oraz przyjęcie dla 100 osób zapłacimy ok. 30-40 tysięcy złotych. Musimy jednak wiedzieć, że im więcej „atrakcji”, tym drożej. Niektóre pary organizują bowiem wesela nawet za 100 tysięcy. Planując swój budżet oraz plan, zastanówmy się jednak, na czym możemy nieco zaoszczędzić bądź z czego zrezygnować. Niektóre wydatki są bowiem bardzo nieprzemyślane, a decyzje podejmujemy pod wpływem impulsu. Lepiej więc zachować rozwagę i zorganizować takie wesele, na które możemy sobie pozwolić finansowo.