Jak usadzić gości na weselu i jakie ozdoby na stół weselny wybrać?

Zastanawianie się, jak usadzić gości na weselu spędza sen z powiek niejednej parze młodej. Wspaniałe przyjęcie to takie, na którym każdy gość dobrze się bawi – najlepiej w takim towarzystwie, jakie najbardziej mu odpowiada. Ozdoby na stół weselny są kolejnym przedmiotem zażartych dyskusji między nowożeńcami i ich pomocnikami. Podpowiadamy według jakich zasad zaaranżować salę na ten ważny dzień oraz jakie dekoracje na stoły drewniane sprawdzą się najlepiej.

Jak usadzać gości na weselu? Podstawowe zasady

Tym jak się usadza gości na weselu rządzi kilka żelaznych reguł. Po pierwsze, zwróćcie uwagę na relacje pomiędzy gośćmi – nikt nie chce siedzieć naprzeciwko osoby, z którą jest w konflikcie! Jeśli nie jesteście na bieżąco ze stosunkami towarzyskimi w rodzinie i gronie dalszych znajomych, czas zasięgnąć języka u lepiej zorientowanych bliskich. Nie rozdzielajcie życiowych partnerów, a singli nie sadzajcie pomiędzy zakochanymi parami – mogliby czuć się niekomfortowo. Krzesła drewniane powinny być również ustawione tak, aby każdy miał do swojej dyspozycji odpowiednią przestrzeń.

Jako element savoir-vivre przyjmuje się regułę przeplatania – mężczyźni i kobiety powinni siedzieć na zmianę. Jak usadzić gości weselnych przy prostokątnych stołach? Zasada jest taka, że zamykać je powinni mężczyźni.

Dostosuj układ miejsc do potrzeb gości. Osoby mające problemy z poruszaniem się nie powinny przeciskać się przez tłum, a seniorzy nie będą zachwyceni siedzeniem pod głośnikiem. Goście, dla których przewidziano osobne menu, dla wygody obsługi warto w miarę możliwości posadzić w jednym miejscu.

Układ stołów na wesele 

W najważniejszym dniu państwa młodych to oni powinni być w centrum – stół weselny pary młodej lokuje się naprzeciwko wejścia. W pobliżu niech zasiądzie najbliższa rodzina i przyjaciele. Im luźniejsze więzi z parą młodą, tym dalsze umiejscowienie stolika.

Co do usadzenia gości, na początek nowożeńcy muszą podjąć ważną decyzję – czy rodziny pary będą rozdzielone? Od tego zależy czy podzielimy salę na pół, czy postawimy na swobodniejsze ustawienie. Stół dla dzieci powinien być dobrze widoczny z każdego punktu sali – niech goście mają swoje pociechy na oku. 

Jakie stoły na wesele? Decydując o kształcie, weźcie pod uwagę wielkość sali – prostokątne stoły, ustawione w kształt U, V lub T pomieszczą więcej osób, zajmujące więcej miejsca okrągłe będą bardziej eleganckie. Właściciel sali najlepiej doradzi, jak ustawić stoły na wesele, by zapewnić obecnym swobodę ruchu. Kompozycje kwiatowe na stoły weselne planujcie dopiero gdy będziecie pewni wyboru.

Ozdoby na stół weselny – jakie wybrać?

Układ stołów na weselu już ustalony? Czas na aranżację! Stoły tematyczne na wesele to ciekawe urozmaicenie przyjęcia – trzeba dopracować je w każdym elemencie. Najpierw lepiej jednak wybrać kolor przewodni uroczystości. Jeśli ten jest już wybrany, można przejść do dekoracji!

Bukiety na stoły weselne

To jakie kwiaty na stoły weselne wybrać zależy od stylistyki przyjęcia. Na stół weselny boho najlepiej sprawdzą się luźne kompozycje z polnych roślin. Boho to lekkość i fantazja – jeżeli lubicie suszone rośliny, znajdzie się dla nich miejsce w tym stylu aranżacji. 

Dekorując stół weselny w stylu rustykalnym postawcie na skromność – niewielkie bukiety w stonowanych kolorach. Styl industrialny lubi zieleń w towarzystwie metalu, a glamour zachwyci miłośników przepychu – duże kwiaty w błyszczących wazonach szczególnie dobrze zaprezentują się na okrągłych stołach.

Numery na stoły weselne

Kwiaty na stoły weselne to nie wszystko – numery oraz winietki usprawnią organizację. Jeżeli nie chcecie robić ich samodzielnie, zlećcie stworzenie tych elementów doświadczonemu rękodzielnikowi, który nie od dzisiaj tworzy ozdoby weselne na stół. Te funkcjonalne elementy mogą być wspaniałymi dekoracjami.

Ozdoby na stół weselny – zrób to sam

Jak zrobić dekoracje na stół weselny? Puścić wodze fantazji! Styl wiejski dobrze uzupełniają proste świeczniki przyozdobione wstążkami lub sznurkiem. W roli wazonów mogą wystąpić słoiki, a jeśli potraficie haftować lub szydełkować, rustykalny stół to doskonałe miejsce na rękodzieło. Wybierając stylistykę glamour można zaszaleć z brokatowymi zdobieniami świeczników. Zamiast stawiać butelki na obrusie, rozważcie wykorzystanie drewnianych skrzynek.

Jeśli nie jesteście pewni jak opracować ozdoby na stół weselny, Internet kipi od propozycji. Teściowe oraz przyjaciółki panny młodej z pewnością także będą miały wiele do powiedzenia na temat tego, jak udekorować stoły na wesele

Stół weselny pary młodej – jak go wyposażyć i przystroić?

Nowożeńcy tradycyjnie siedzą razem z rodzicami, dziadkami i świadkami. Coraz częściej jednak zdarza się, że najważniejsza para ma osobny stolik – to umożliwia gościom łatwy dostęp do niej, nie ma również problemu z usadzeniem najbliższych – ważne zwłaszcza, gdy w tym gronie są rozwodnicy.

Ozdoby na stół ślubny przeznaczony dla nowożeńców muszą być szczególnie przemyślane. Nadmiar bibelotów w tak ,,ruchliwym” miejscu może być problematyczny – należy wziąć pod uwagę choćby rękawy sukni panny młodej, by w trakcie wymiany uścisków nie doszło do wypadku ze świeczką! Kompozycje kwiatowe na stoły weselne generalnie nie powinny przeszkadzać gościom, a tutaj dodatkowo nie mogą przysłaniać państwa młodych – postawcie na niskie bukiety. Oświetlenie niech podkreśla urodę świeżo upieczonej żony. By nikt nie miał wątpliwości, przy stole powinien zawisnąć napis – klasyczna fraza ,,Pan i Pani Młoda” to kolejne pole do popisu przy planowaniu dekoracji.

Na wspaniałym weselu dobrze bawi się każdy gość, dlatego na ich preferencje należy postawić planując rozkład miejsc. Upewnijcie się dwa razy, że każdy zaproszony poczuje się komfortowo przy swoim stole. 

Jeśli jednak chodzi o aranżację sali, trendy to tylko sugestie – to jak udekorować salę na wesele zależy tylko od gustu nowożeńców. Być może okaże się, że chcecie niestandardowego połączenia stylistyki rustykalnej z industrialną i w trakcie zastanawiania się co na wiejski stół na wesele zmienicie spontanicznie decyzję o wszystkich wazonach. Wszystkim wchodzącym na nowa drogę życzymy wszystkiego najlepszego – życia usłanego kwiatami tak pięknymi, jak te które zdecydujecie się postawić na stołach!