> Lifestyle > Jak wybrać pościel idealną? Dobra pościel to dobry sen!

Jak wybrać pościel idealną? Dobra pościel to dobry sen!

Sen w naszym życiu pełni bardzo ważną rolę. Pozwala wypocząć i zregenerować organizm. Do prawidłowego funkcjonowania człowiek potrzebuje odpowiedniej dawki snu. Liczy się jednak nie tylko jego ilość (długość), ale i jego jakość. Na dobry sen wpływa wiele czynników. Niezwykle ważny jest odpowiednio dobrany materac, a także ciche, dobrze przewietrzone i ciemne pomieszczenie. Niezwykle ważnym elementem tej układanki jest też pościel. Jak wybrać pościel, aby cieszyć się dobrym snem?

Jak wybrać pościel? Dobra poduszka


Ważną rolę pełni poduszka – jak wybrać poduszkę idealną?. Jej zasadniczą funkcją jest podpieranie kręgosłupa, szczególnie jego szyjnego odcinka. W trakcie leżenia na odpowiednio dobranej poduszce, nasz kręgosłup powinien pozostawać prosty, co zapobiega powstawaniu napięć w mięśniach. Jak wybrać pościel jeśli chodzi o rozmiar poduszki? Najlepsze są poduszki średniej wielkości, na których opierać się będzie wyłącznie nasza głowa. Jeśli budzimy się obolali, możemy spróbować poduszki ortopedycznej (ergonomicznej, anatomicznej). Lepsze (choć droższe) są te z pianki termoelastycznej. Te wykonane z pianki poliuretanowej bywają zbyt sztywne.

Jak wybrać kołdrę?Kołdry mogą być różne. Warto mieć więcej, niż jedną, inna bowiem dobrze sprawdzi się w lecie, inna będzie właściwa zimą. Ważne jest, abyśmy się pod kołdrą nie przegrzewali, ale też nie marzli. Jeżeli chodzi o wymiary, najlepiej zdecydować się na kołdrę odpowiadającą rozmiarowi łóżka lub nieco większą.
Tradycyjnie kołdry wypełnia się pierzem i puchem. Jak wybrać kołdrę dla zmarzlucha? Najcieplejsze, a przy tym lekkie kołdry, to kołdry puchowe. Są też kołdry półpuchowe, które wypełnione są mieszanką puchu i pierza (z przewagą tego drugiego) – tańsze od puchowych, ale wciąż zapewniające dobry sen. Domeną ciepłych kołder puchowych jest zima, ale istnieją też cieńsze kołdry puchowe, odpowiednie na letnie warunki.
Cenione są również kołdry wełniane. Są lekkie i elastyczne, a także dobrze przepuszczają powietrze, pozostając przy tym całkiem ciepłe. Wełna może pochodzić z owiec – merynosów australijskich lub wielbłądów.
Innym rodzajem wypełnienia jest jedwab. Takie kołdry dobrze grzeją i dobrze oddychają. Nie mają jednak tak dobrych właściwości termoizolacyjnych, stąd nadają się najlepiej jako kołdry letnie.
Jak wybrać pościel decydując się na kołdrę ze sztucznych materiałów? Popularne (również ze względu na przystępną cenę) są kołdry z syntetycznym wypełnieniem, zwykle włóknami poliestrowymi lub silikonowymi. Cena, to jednak nie jedyna zaleta kołder z wypełnieniem syntetycznym. Utrzymanie ich w czystości jest niebywale łatwe, dużo prostsze, niż w przypadku kołder z naturalnym wypełnieniem. Tego typu kołdry sprawdzają się najlepiej jako kołdry letnie, ale z powodzeniem mogą być także stosowane zimą, zwłaszcza w cieplejszych pomieszczeniach. To także dobre rozwiązanie dla alergików.
Jak wybrać kołdrę aby wystarczyła tylko jedna? Ciekawym rozwiązaniem, jakie stosują producenci, są kołdry spinane (dwuwarstwowe). Poprzez spięcie ze sobą dwóch kołder powstaje między nimi warstwa powietrza, która stanowi doskonałą termoizolację. Taka kołdra zapewni dobry sen w zimie, natomiast w lecie można korzystać tylko z jednej z kołder.

Jak wybrać pościel? Dobierz poszewki!


Odpowiednia poduszka i dobra kołdra to nie wszystko gdy pytamy jak wybrać pościel do łóżka. Ważne są również poszewki. Kluczowe znaczenie ma materiał, z którego są wykonane. Tu najbardziej cenione są naturalne materiały. Najbardziej popularna jest bawełna, szczególnie poszewki z kory, czyli bawełnianego materiału o charakterystycznej fakturze, sprawiającej, że poszewka taka obywa się bez prasowania. Poszewki bawełniane są też całkiem trwałe. Z bawełny lub wełny wytwarza się materiał zwany flanelą, który także może służyć za poszewkę. Sprawdza się zwłaszcza zimą, gdyż jest bardzo ciepły. Innym materiałem wykorzystywanym do produkcji poszewek jest len. Elegancji sypialni dodają poszewki jedwabne, czy satynowe. Sprawdzą się zwłaszcza latem, gdyż dają uczucie chłodu.
Podobnego rodzaju poszewki stosuje się w poduszkach. Dla nich dodatkowo produkuje się jeszcze poszewki z mikrowłókien, imitujących zamsz, co sprawia, że poduszka jest niezwykle przyjemna w dotyku. Wiesz już jak wybrać poduszkę – oblecz ją w piękną poszewkę!


Możliwości jest wiele – jak wybrać pościel doskonałą? Pościel i poszewki powinniśmy wybierać zgodnie z własnymi preferencjami i możliwościami finansowymi. Nie warto jednak iść na daleko idące kompromisy w kwestii jakości. Zamiast decydować się na opcje najtańsze, zastanówmy się, czego potrzebujemy i dopłaćmy nieco. Taka inwestycja się opłaci. Zdrowy, dobry sen jest wszak bezcenny.