Jak wypożyczyć rower miejski – Kraków

Dla niektórych rower to najważniejszy środek transportu. Oprócz rekreacyjnej jazdy umożliwia on również płynne i szybkie przemieszczanie się po mieście. W większych miastach, które szczególnie w godzinach szczytu są bardzo zakorkowane, coraz częściej powstają miejskie wypożyczalnie jednośladów. W Krakowie system Wavelo istnieje już kilka lat i cieszy się ogromną popularnością. Mieszkańcy codziennie korzystają z wypożyczalni oraz bardzo chwalą jej funkcjonowanie. Jednak jak wypożyczyć rower miejski i ile to kosztuje? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę!

Jak wypożyczyć rower miejski?

Najpierw rejestracja

Aby wypożyczyć rower miejski wystarczy ściągnąć na swój telefon komórkowy aplikację i założyć w systemie konto. Rejestracja jest bardzo szybka i prosta. W pierwszym kroku należy wybrać plan i wysokość abonamentu. Następnie zostaniemy poproszeni o podanie danych osobowych (imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu) oraz pinu, za pomocą którego będziemy odblokowywać rower miejski. Na koniec wystarczy wpisać numer swojej karty. Dzięki temu wszystkie płatności będą na bieżąco regulowane.

Pierwsze wypożyczenie roweru miejskiego

Pierwsze, a także każde kolejne wypożyczenie sprzętu jest niezwykle proste. Wystarczy uruchomić aplikację i wyszukać rower miejski lub stację na mapie. Następnie, gdy będziemy już przy jednośladzie, należy wpisać na znajdującym się z tyłu panelu swój numer konta oraz kod pin. Po zatwierdzeniu danych konieczne jest jednak jeszcze odblokowanie roweru. W tym celu należy zdjąć znajdującą się na nim blokadę i przymocować ją do uchwytu znajdującego się po lewej stronie. Po wykonaniu wszystkich tych czynności można ruszać w drogę.

Zwrot roweru

Po przejechaniu trasy rower należy zwrócić. W tym celu najlepiej zostawić go za darmo w oficjalnej stacji. Kończąc wypożyczenie w tym miejscu, należy włożyć wcześniej odpiętą blokadę do zaznaczonych na żółto otworów. Na ekranie jednośladu pojawi się wtedy komunikat „Dziękuję” oznaczający zakończenie transakcji. Sprzęt można zostawić również w dowolnym miejscu, jednak wtedy zostanie naliczona dodatkowa opłata w wysokości 3 złotych.

Koszty wypożyczenia roweru

Wypożyczenie roweru jest stosunkowo tanie, a plan można dostosować do swoich potrzeb. W ofercie znajdują się abonamenty:
• 60 minut dziennie za 20 zł miesięcznie (plus 0,05 zł za każdą dodatkową minutę wykraczającą poza plan taryfowy),
• 90 minut dziennie za 25 zł miesięcznie (plus 0,05 zł za dodatkowe minuty),
• 12 h na dzień za 29 zł (plus 0,10 zł za każdą kolejną minutę).

Możliwe jest również wypożyczenie roweru na minuty. Dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego zostały opracowane dodatkowe specjalne oferty, które warto sprawdzić na oficjalnej stronie wypożyczalni miejskiej.  

By zadbać o bezpieczeństwo w czasie jazdy, warto zwrócić uwagę na odzież odblaskową. Więcej informacji w kolejnym artykule: Kurtki odblaskowe czy bezrękawniki ostrzegawcze. Co sprawdzi się lepiej?