Jak spalić kalorie? 10 codziennych czynności, które Ci w tym pomogą

To, ile energii spalamy dziennie, zależy od poziomu aktywności fizycznej. Jak spalić kalorie? Więcej się ruszać – aktywność nie musi jednak oznaczać uprawiania sportu. Dbanie o dom i swoje samopoczucie może być doskonałym treningiem! Przeczytaj, ile energii zużywają czynności ze stałego harmonogramu dnia.

1. Jak spalić kalorie? Wymieniając pościel!

Wymiana pościeli to wymagające zajęcie! Szacuje się, że godzina spędzona na przebieraniu kołder, poduszek i materaca, to od 150 do nawet 300 kalorii mniej. Im bardziej zaangażujesz się w wysiłek, tym więcej energii spali ta domowa czynność.

Spalanie kalorii - wymiana pościeli
Pościel Bawełniana 160×200. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Najbardziej wymagające są duże, ciężkie poszewki na kołdry. Aby sprawnie uporać się przebraniem kołder, trzeba się postarać! Jeszcze lepiej mieć wiele pięknych pościeli, spośród których trudno wybrać tę najlepszą… Kilkukrotne przebranie wyposażenia sypialni spali dodatkowe setki kalorii.

2. Jak spalić 200 kcal? Pościelić łóżko!

Po przebraniu kołder i poduszek czas na ścielenie łóżka. Zatem ile kalorii spalamy podczas codziennych czynności takich jak ścielenie łóżka? Otóż godzina spędzona na doskonaleniu aranżacji sypialni zużyje ponad 200 kalorii.

Spalanie kalorii - ścielanie łóżka
Szara narzuta dwustronna 120×200. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Jak spalić kalorie w jak największej ilości? Im więcej akcesoriów, tym więcej ścielenia, a więc i spalającego kalorie wysiłku fizycznego. Nie ograniczaj się wyłącznie do podstawowej pościeli – każde łóżko nakryj narzutą, a materace zabezpiecz miękkimi podkładami. 

Dzięki temu nie tylko zużyjesz dodatkowe kalorie, ale również zadbasz o wyposażenie łóżka. Narzuta i podkład to praktyczne akcesoria, chroniące przed zabrudzeniami, kurzem oraz promieniami słonecznymi odbarwiającymi materiały.

3. Jak spalić kalorie? Robiąc wielkie pranie ręczne

Podczas prania ręcznego, spalisz około przynajmniej 150 kalorii na godzinę. Im cięższe tekstylia i intensywniejsze pranie, tym więcej. Cały proces wielkiego prania może zużyć nawet 300 kalorii na 60 minut wysiłku – to tyle, ile dostarcza średni pączek.

Pranie - spalanie kalorii
Ręcznie możesz uprać nawet ręczniki kuchenne. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Pranie ręczne to wielokrotne płukanie, wyżymanie i przenoszenie mokrych, ciężkich tekstyliów na suszarkę. Wieszanie prania? Kolejne 200 kalorii na godzinę. W proces warto zaangażować wszystkich domowników – niech również potrenują! Pracy wystarczy dla wszystkich!

4. Prasowanie – jeszcze więcej spalonych kalorii

Kiedy tekstylia wyschną, czas na prasowanie i składanie. To wydatek energetyczny spalający na godzinę kolejne 150-200 kalorii zużyte w ciągu 60 minut. Później, wyprasowane akcesoria trzeba jeszcze roznieść po domu oraz ułożyć w szafkach – to dodatkowe 100 kalorii.

Prasowanie pościeli - spalanie kalorii
Pościel satynową po upraniu należy uprasować, aby doskonale się prezentowała. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Najwięcej kalorii zużyjesz podczas prasowania dużych tekstyliów. Aby dotrzeć we wszystkie zakamarki, niezbędne jest zaangażowanie całego ciała – nie tylko rąk. Jak spalić kalorie w ogromnej ilości? Wyprasować wszystkie pościele, które przez dłuższy czas pozostawały niedbale upchnięte w szafie!

5. Jak spalić 500 kcal w domu? Wieszając zasłony

Wieszanie zasłon to jedna z najbardziej wymagających domowych czynności. Godzina spędzona na rozwieszaniu firanek i zasłon spali – w zależności od ciężaru tekstyliów – od 300 do nawet 500 kalorii. To tyle, ile dostarcza tabliczka czekolady!

Wieszanie zasłon - spalanie kalorii
Zasłona 140×270 gotowa na taśmie. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Do wieszania zasłon koniecznie zaangażuj domowników. W ten sposób spalisz mniej kalorii, ale ta wymagająca czynność pójdzie Ci znacznie szybciej. Zaoszczędzoną energię zużyjesz na przyjemnym spacerze!

6. Jak spalić kalorie? Na spacerze z wózkiem

Spacery z dziećmi to magiczne chwile. Chociaż podczas nich spalanie kalorii nie jest najważniejsze, warto wiedzieć, że godzina spokojnego przemierzania okolicy to 150-300 kalorii mniej. 

Spacer w wózkiem -spalanie kalorii
Aby maluszek nie zmarzł na spacerze okryj go kocykiem dla dzieci. Idealny dodatek do wózeczka. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Spacer z wózkiem spala nieco więcej kalorii niż spacer w takim samym tempie bez towarzystwa malucha. Kalorie są zużywane nie tylko na chodzenie, ale również na pchanie. Do tego dochodzi jeszcze wysiłek w postaci przygotowania malucha na spacer – dodatkowe 100 kalorii spalone jeszcze przed wyjściem z domu.

7. Jak spalić 500 kcal w domu? Podczas zabawy!

Jeśli Twoja pociecha jest już za duża na odpoczywanie w wózku, idźcie razem na plac zabaw. Huśtanie, kręcenie karuzelą i granie w berka z maluchami to sposób nie tylko na spalenie kalorii, ale przede wszystkim na stworzenie cudownych wspomnień! Zabawa w domu również jest doskonałym treningiem dla starszych członków rodziny. Zaangażuj się w dziecięce aktywności, a w piękny sposób spalisz setki kalorii.

Zabawa z dzieckiem w pokoju - spalanie kalorii
Dywanik sprawi, że zabawa będzie przyjemna i co najważniejsze bezpieczna. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Jak spalić kalorie? Odkrywając w sobie wewnętrzne dziecko. Układajcie klocki, budujcie bazy z poduszek, uzupełniajcie kolorowanki… Maluch będzie zachwycony, a rodzic zmęczony i szczęśliwy. Czy istnieje lepszy sposób na trening?

8. Jak spalić kalorie? W kąpieli!

Po intensywnym dniu czas na chwilę wyciszenia. Według naukowców z Loughborough University gorąca kąpiel w temperaturze 40 stopni Celsjusza spala 130-140 kalorii na godzinę. To tyle, co umiarkowane ćwiczenia w domowym zaciszu – a wystarczy tylko leżeć w wannie! 

Kąpiel - spalanie kalorii
Ręcznik kąpielowy doskonale sprawdzi się po relaksującej kąpieli. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Jak spalić 200 kcal? Zrobić sobie półtoragodzinną gorącą kąpiel. Dodaj do wody ulubioną sól, rozpyl olejek eteryczny, nałóż na włosy maskę nawilżającą… Ciesz się domowym SPA, spalającym nie tylko stres, ale również bardzo dużo kalorii. Po wszystkim owiń się miękkim ręcznikiem i przejdź do następnego etapu… treningu?

9. Czytanie pod kocem!

Odpoczynek na kanapie, z ulubioną lekturą, herbatą i ciepłym kocem jest daleko w rankingu prac wymagających energii. Trzeba jednak przyznać, że to jeden z najprzyjemniejszych sposób na spalanie kalorii  – a przecież właśnie przyjemność jest najważniejsza w codziennym życiu. 

Jak spalić 200 kcal? Przez około 2-2,5 godziny czytać na siedząco – a 2 godziny z wciągającą lekturą mijają jak z płatka. Z kolei 4 godziny czytania to 400 kalorii mniej… czyli tyle, ile spaliłabyś podczas 1 godziny joggingu. 

Gdy czytasz, mózg spala dodatkowe kalorie na pracę umysłową. Robiąc to w pozycji siedzącej, ciało wykorzystuje kalorie także na utrzymanie się w pionie.

czytanie pod kocem - spalanie kalorii
Ciepły i miękki koc doskonale sprawdzi się szczególnie w mroźniejsze wieczory. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Są takie dni, w których po prostu potrzebujemy odpoczynku – to zupełnie normalne. Potraktuj odpoczynek na sofie jako trening relaksu, potrzebny Twojej psychice. Ją też warto ćwiczyć!

10. Jak spalić 500 kcal w domu? Wysypiając się!

Spanie to kolejna przyjemna czynność, która wymusza od mózgu dodatkową aktywność. Tak! Czy wiedziałaś, że podczas nocnego wypoczynku, mózg pracuje na najwyższych obrotach? Jednym z objawów tej pracy są sny!

60 minut snu spala 50-70 kcal. Przelicz to przez liczbę godzin i… nie dziw się, że rano zawsze jesteś głodna! 

spanie - spalanie kalorii
Wyśpij się pod kołdrą antyalergiczną – spokojny sen masz zapewniony. Źródło: sklep internetowy Karo Warszwa.

To, ile kalorii dokładnie spali sen, zależy od wielu czynników. Wpływa na to m.in. ogólna jakość snu – im lepiej się wysypiasz, tym więcej kalorii zużywasz. Zadbaj o jakość nocnego wypoczynku komfortową kołdrą, pościelą przyjazną skórze, wietrzeniem pomieszczenia oraz stosowaniem technik relaksacyjnych przed snem. 

Jak spalić kalorie? Prace domowe skutecznie zastąpią klasyczny trening. Najlepiej jednak zaangażować do nich domowników, a energię wydać w ulubiony sposób – podczas zabawy i odpoczynku!