Joga – dlaczego warto ją praktykować? Poznaj 5 powodów

Joga zaskarbiła sobie miejsce w sercach wielu osób, które chcą łączyć ćwiczenie ciała oraz umysłu. Jej popularność stale rośnie, dzięki czemu jest łatwiej zarówno znaleźć stacjonarną szkołę jogi, jak i swojego ulubionego nauczyciela w sieci.

W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, dlaczego warto ćwiczyć jogę. Nieważne czy dopiero planujesz zacząć, czy masz już za sobą pierwsze praktyki, nasze powody z pewnością zmotywują Cię do rozwinięcia swojego zainteresowania tą formą aktywności ciała i ducha.

Joga – dlaczego warto ją praktykować?

Wiele osób podchodzi sceptycznie do praktykowania jogi. Zupełnie niepotrzebnie. To bardzo bezpieczna forma aktywności, która pozwala zadbać o siebie kompleksowo, a do tego potrafi pozytywnie wpłynąć na organizm.

Zdecydowanie warto przyjrzeć się jej bliżej, a zacząć można od zapoznania się z naszym wpisem. Spokój, siła, a może uważność – czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co dokładnie możesz zyskać, decydując się na regularne praktykowanie jogi.

Wzmocnienie całego organizmu

Chociaż mogłoby się wydawać, że te spokojne ćwiczenia na macie nie są w ogóle męczące ani nie wymagają określonego poziomu sprawności fizycznej, jest wręcz przeciwnie. Joga opiera się na asanach. Te pozycje wykonywane są w taki sposób, aby angażowały równomiernie jedną i drugą stronę ciała.

Asany wyglądają prosto tylko zewnątrz. Sytuacja zmienia się wtedy, kiedy musimy wykonać je samodzielnie. Wytrzymanie określonego czasu w danej pozycji wcale nie jest takie łatwe.

Angażowanie wielu grup mięśniowych jednocześnie, tak aby zapewnić ciału równowagę, pozwala je wzmocnić. Za tym idzie zwiększenie siły i to, że z upływem czasu regularna praktyka pozwoli na wykonywanie coraz bardziej wymagających asan.

Joga potrafi więc także pozytywnie wpłynąć na wygląd sylwetki. Wiele zależy od tego, na jaki typ praktyki się zdecydujesz. Jeśli będzie to yoga dynamiczna, to możesz spodziewać się całkiem mocno widocznych efektów. Jeśli chcesz schudnąć, zwróć uwagę także na hot jogę, która odbywa się w bardzo gorącym pomieszczeniu.

Na plaży, w lesie, a może w parku? Jogę można ćwiczyć wszędzie!

Bycie tu i teraz

Jak już wspomnieliśmy, joga ma także niezwykle pozytywny wpływ na umysł. A często zapominamy, że o niego powinniśmy dbać tak samo, jak o swoje ciało. Podczas praktyki będziesz skupiać się na tym, co jest tu i teraz. Wszystkie problemy, niepowodzenia oraz kwestie, które Cię nurtują, będziesz mogła zostawić przed drzwiami sali do praktyki.

Nie oznacza to jednak, że joga jest magicznym sposobem na to, abyś nie borykała się już z trudnymi myślami. Nie spowoduje także tego, że Twoje problemy i rozterki nagle znikną. Byłoby to piękne, jednak zdecydowanie zbyt proste. Musisz pamiętać, że praktyka jogi jest także formą uczenia się cierpliwości i akceptacji, poznawania możliwości swojego ciała i dawania sobie czasu na osiągnięcie wymarzonych efektów.

Joga jest więc idealnym sposobem na praktykowanie uważności. Skupiając się na oddechu i utrzymaniu następujących po sobie pozycji, możesz w pełni oddać się danej chwili. Skoncentrować się na teraźniejszości, uczuciach, które Ci towarzyszą, a odpuścić myśli, które w naturalny sposób pojawiają się w Twoim umyśle.

Harmonia i spokój

Co daje ćwiczenie jogi? Po praktyce jogi z pewnością poczujesz przyjemne rozluźnienie, a Twój umysł będzie zrelaksowany. Jest to ogromna zaleta jogi, która wzmacnia się wraz z regularną praktyka. Mięśnie są mniej lub bardziej zmęczone, ale Twój mózg będzie czuł się, jak po długiej sesji medytacji (szczególnie po wyjątkowo relaksującej kończącej praktykę savasanie!).

Joga może pozytywnie wpłynąć także na osoby, które odczuwają negatywny wpływ stresu na swój organizm. Często jest polecana w zaburzeniach lękowych i depresji jako wsparcie terapii, jednak przed rozpoczęciem praktyki warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Praktyka jogi również wspomóc organizm podczas okresu, o czym więcej piszę w artykule: https://lubie.com.pl/joga-podczas-okresu-czego-unikac-podczas-praktyki-a-jakie-pozycje-sa-wskazane/.

Praktyka w każdych warunkach i dla każdego

Joga ma niejedno oblicze. Dzięki temu istnieje możliwość idealnego dopasowania intensywności i zaawansowania praktyki do swoich możliwości. Większość pozycji ma swoje łatwiejsze wersje lub odpowiedniki. Sprawia to, że joga jest formą aktywności, która może być uprawiana w zasadzie przez osoby w każdym wieku.

Być może kojarzysz zdjęcia osób w podeszłym wieku, które wykonują zaawansowane pozycje z jogi. Regularna praktyka pozwala osiągnąć takie efekty, jednak zaczęcie w tym wieku także jest możliwe (jednak od zdecydowanie prostszych asan).

Joga może być także formą rehabilitacji czy delikatnej aktywności fizycznej dla kobiet w ciąży. Warto jednak, aby wtedy praktyka była prowadzona przez doświadczonego nauczyciela.

Jogę możesz praktykować w domu, w studiu pod okiem nauczyciela, ale także na trawie przed domem czy w lesie. Tutaj nie ma ograniczeń i i to od Ciebie zależy, gdzie chcesz zabrać ze sobą praktykę.

Jeśli planujesz ćwiczyć w domu, musisz wiedzieć, że joga nie wymaga dodatkowych akcesoriów. Warto zainwestować w matę, która będzie miała odpowiednią grubość oraz antypoślizgowość, jednak nawet ona nie jest konieczna na początku. Jeśli chodzi o inne dodatki, takie jak paski czy klocki, z powodzeniem mogą zastąpić je przedmioty, które posiadasz w domu. Do rozpoczęcia praktykowania jogi są więc tak naprawdę tylko chęci.

Sposób na lepsze poznanie siebie

Kolejnym powodem na to, dlaczego warto ćwiczyć jogę, jest to, że podczas praktyki będziesz mogła poznać siebie lepiej. Przyjrzeć się swoim słabościom, zauważyć rzeczy, nad którymi musisz popracować. Jednocześnie z pewnością dostrzeżesz elementy, w których jesteś dobra. Bycie sama ze sobą podczas praktyki z pewnością nauczy Cię wielu rzeczy.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy warto ćwiczyć jogę, zacznij. Być może blokuje Cię jakieś wewnętrzne przekonanie, któremu będziesz miała okazję przyjrzeć się bliżej podczas praktyki.