Joga w domu – jak zacząć domową praktykę jogi?

Joga w domu ma wiele zalet. Bo czy jest coś lepszego niż praktyka w weekendowy poranek w piżamie, chwilę po wstaniu z łóżka? Albo relaksacja po całym dniu bez konieczności jechania na zajęcia? Wątpię! A jeśli lubisz praktykować w samotności i być wtedy w swoim świecie, bez towarzystwa, joga w domu to w zasadzie jedyna opcja, która Ci na to pozwoli. Jednocześnie zapamiętaj, że nie musi ona być gorsza czy dająca mniej zadowalające efekty niż ta pod czujnym okiem nauczyciela.

Ponieważ coraz więcej osób decyduje się na tę formę praktykowania jogi, przygotowałam dla Ciebie praktyczne wskazówki, dzięki którym możesz zrobić to i Ty. Niech joga w domu przestanie mieć przed Tobą jakiekolwiek tajemnice – zaczynajmy!

Joga w domu – o czym musisz wiedzieć?

Pierwszą kwestią, nad którą musisz się zastanowić, jest to, w jaki sposób posiądziesz podstawową wiedzę o praktyce jogi. Tego niestety nie uda ci się uniknąć, gdyż niezwykle ważne jest zbudowanie fundamentów, zanim przejdziesz do bardziej zaawansowanych sekwencji i asan.

Budowa podstaw z nauczycielem na lekcjach stacjonarnych

Unikając podstaw, istnieje duża szansa, że nie będziesz wykonywać poprawnie wszystkich pozycji i w efekcie możesz nabawić się kontuzji. Dodatkowo nieprawidłowo wykonywane pozycje nie przyniosą Ci zamierzonych efektów, wśród których mogą znaleźć się: wzmocnienie ciała, zbudowanie mięśni czy poprawa rozciągliwości.

Bardzo dobrym pomysłem na początek jest skorzystanie z kursu lub kilku lekcji dla początkujących. Dzięki temu będziesz miała możliwość odbycia praktyki pod okiem doświadczonego nauczyciela, który od razu będzie mógł skorygować ewentualne błędy.

Nauczyciel jogi podpowie Ci także, na co szczególnie powinnaś zwracać uwagę, a jakie ruchy podczas bycia w określonych pozycjach są zakazane. Przykładowo podczas pozycji świecy nie wolno ruszać głową – dowiedziałam się tego na kursie dla początkujących, natomiast nigdy podczas korzystania z praktyk dostępnych online, np. na Youtubie, nikt nie zwrócił na to uwagi. Widzisz więc, jak bardzo istotne jest posiadanie solidnych fundamentów.

Nauka jogi online, czyli joga w domu od samego początku

A jak nauczyć się jogi w domu? Jeśli w twoim mieście nie ma szkoły jogi i nie ma nauczyciela, który udziela indywidualnych lekcji, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skorzystała z możliwości, jakie daje nam internet. Wielu nauczycieli oferuje kursy dla początkujących w formie online, dostępne które są dostępne jako gotowe nagrania. Jest to duży plus, ponieważ możesz otworzyć je w dowolnym dogodnym dla siebie czasie.

Drugą możliwością są lekcje przez internet, ale na żywo. W taki sposób możesz uruchomić kamerę, aby nauczyciel Cię widział. Oczywiście nie zastąpi to kontaktu na żywo, natomiast jest jego godną namiastką. Nauczyciel będzie mógł zwrócić uwagę na popełniane przez Ciebie błędy i od razu je skorygować, abyś nie popełniała ich w przyszłości, praktykując samodzielnie.

Zwracam uwagę na kwestie praktykowania z nauczycielem lub wzięcia udziału w kursie na początku swojej jogowej drogi, ponieważ dziś joga jest bardzo szeroko dostępna. W efekcie wiele osób rzuca się od razu na głęboką wodę. Zaczynają od bardzo zaawansowanych pozycji, do których ich ciało nie jest przygotowane. Niewątpliwie każdy może ćwiczyć jogę w domu, jednak jeżeli tylko masz taką możliwość, polecam Ci choć kilkukrotnie poćwiczyć pod okiem nauczyciela.

Joga – jak zacząć w domu? Praktyczne wskazówki

Znasz już podstawy, przejdźmy więc do tego, jak ćwiczyć jogę w domu. Zabrałam dla ciebie przydatne wskazówki, dzięki którym z pewnością polubisz praktykowanie na własnych warunkach.

Jak uprawiać jogę w domu, aby czuć się dobrze? Dobieraj rodzaje praktyk do swoich potrzeb i oczekiwań.

Stwórz plan

Od czego zacząć jogę w domu? Pierwszym krokiem do udanego praktykowania jest stworzenie planu. Nie obawiaj się, ponieważ nie musi on być sztywny i nie jest konieczne, abyś trzymała się go bardzo restrykcyjnie. Jednak plan lub jego zarys pozwoli Ci dodać nieco struktury do domowych ćwiczeń.

Kiedy nie musisz wychodzić na zajęcia i mówisz sobie że, włączysz jakąś praktykę z Youtube’a wieczorem, istnieje jakiś cień szansy, że się to nie wydarzy. Jeżeli nie układasz swoich praktyk sama, a korzystasz z gotowych filmów innych osób lubiących jogę czy nauczycieli, możesz w swoim planie umieścić konkretne praktyki ich autorstwa.

Co ważne, jeśli do tej pory nic ćwiczyłaś jogi ani razu, możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że nie każda praktyka jest taka sama i nie po każdej z nich będziesz czuła się identycznie. Oznacza to, że podobnie jak w przypadku każdego innego sportu – będą bardziej intensywne praktyki, jak i te bardziej spokojne, o relaksacyjnym charakterze.

Plan pozwoli Ci wziąć pod uwagę swoje cele i dopasować do nich typy praktyk. Odpowiednio ułożone treningi sprawią, że Twoje ciało będzie miało odpowiedni czas na regenerację po tych bardziej intensywnych. Unikniesz w ten sposób przetrenowania i będziesz mogła dodać do swojego planu potrzebną regenerację i rozciąganie.

Znajdź odpowiednie miejsce

Praktykowanie jogi w domu i ogólnie jakiekolwiek ćwiczenia mają to do siebie, że czasami ciężko jest się na nich skupić. Mogą wołać Cię naczynia, które wymagają umycia, pranie, które musisz powiesić na suszarce, lub obiad czekający na ugotowanie. Podczas jogi bardzo istotne jest, abyś skupiła się tylko na niej. To ważne dlatego, że jest ona nie tylko treningiem fizycznym, ale także odpoczynkiem, relaksem dla Twojego umysłu.

Joga w domu? Wystarczy mata, odpowiednia przestrzeń i wygodny strój!

Dlatego, jeżeli tylko masz taką możliwość, postaraj się wydzielić miejsce na praktykę. Idealnie byłoby, żeby Twoja mata leżała tam przez cały czas, tworząc dedykowaną przestrzeń tylko do jogi. Możesz umieścić tam rośliny, kadzidełka, lampę solną, świece lub inne elementy wystroju wnętrz, które będą wprawiać Cię w spokojny nastrój.

Oczywiście zdaję sobie jednak sprawę z tego, że nie każdy ma możliwość zaaranżowania takiego jogowego kącika. Dlatego w innych sytuacjach możesz po prostu znaleźć przestrzeń, w której będziesz dobrze się czuła. Najlepiej abyś nie patrzyła na wzywające Cię obowiązki czy inne rozpraszające elementy, tylko miała widok, np. na zewnątrz.

Wybierz odpowiedni strój

Chociaż mogłoby się wydawać, że joga w domu nie wymaga specjalnego stroju, i można ją praktykować nawet w piżamie czy normalnych codziennych ubraniach, uważam, że mimo wszystko warto zwrócić uwagę na odzież ubieraną do ćwiczeń. Nie oznacza to, że musisz od razu kupować nowe ubrania, a raczej mam na myśli to, że istotna jest przede wszystkim wygoda. Dlatego Twoja odzież nie musi być nowa, ale powinnaś czuć się w niej w pełni komfortowo. O ubraniach do jogi często mówi się, że powinny być niczym druga skóra. Ich zadaniem jest pozwalać Ci na swobodne wykonywanie asan, nie mogą w żaden sposób ograniczać twoich ruchów.

Do domowej praktyki i zanim odkryjesz, w czym ćwiczy Ci się najlepiej, możesz wykorzystać posiadane już ubrania. Przetestuj legginsy, luźniejsze dresy, bluzę lub obcisłą, bardzo dopasowaną koszulkę. Kiedy poznasz swoje preferencje, możesz zaopatrzyć się w nową odzież. Polecam Ci wybierać ubrania z naturalnych materiałów, takich jak: bawełna (najlepiej organiczna), tencel czy wiskoza.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o odpowiednim stroju do jogi, zajrzyj do artykułu: https://lubie.com.pl/odpowiedni-stroj-na-joge-sprawdz-jak-sie-ubrac-na-joge/, w którym znajdziesz dodatkowe informacje na ten temat!

A co z akcesoriami?

Joga w domu a akcesoria to temat, który wymaga głębszego przemyślenia. Akcesoria do jogi takie jak: kostki, paski czy koła niewątpliwie są bardzo przydatne. Pozwalają głębiej wchodzić w pozycje, mocniej się rozciągać i poprawiać osiągane efekty. Nie oznacza to jednak, że są one niezbędne, szczególnie na początku.

Inaczej sprawa ma się w przypadku maty do jogi. To ten jeden element, który przyda Ci się już od początku praktykowania. Oczywiście nie musisz od razu kupować maty za kilkaset złotych, aby mieć ją w gotowości na pierwszą praktykę.

Możesz na ćwiczyć na innej posiadanej już macie sportowej, na której nie będziesz się ślizgać, lub kupić tanią matę. Ta druga opcja świetnie sprawdzi się także w przyszłości podczas wyjazdów czy praktykowania jogi w terenie. Pamiętaj jednak, że praktykowanie bez maty jest po prostu niebezpieczne. Twoje dłonie i stopy potrzebują odpowiedniej stabilizacji, abyś się nie poślizgnęła i nie upadła. Dlatego nie zapomnij o tym akcesorium. Więcej o wyborze odpowiedniej maty do jogi przeczytasz w artykule: https://lubie.com.pl/jaka-mata-do-jogi-sprawdz-na-co-zwrocic-uwage-podczas-wyboru/.

Joga w domu – czy warto się na nią zdecydować?

Joga w domu, jak zacząć ją praktykować i co będziesz potrzebować na początek – te kwestie już wyjaśniłam. Nadal zastanawiasz się, czy warto się zdecydować na taki rodzaj praktyki? Pamiętaj, że przede wszystkim da Ci ona oszczędność – zarówno czasu, jak i pieniędzy. Po jodze w zaciszu własnego mieszkania szybko wskoczysz pod prysznic, a nie będziesz musiała przeznaczać kilkudziesięciu minut na powrót do domu. Jeśli zdecydujesz się korzystać z darmowych filmów, zaoszczędzisz także pieniądze, które musiałabyś wydać na karnet.

Jeśli chcesz praktykować we własnym tempie i na własnych warunkach, np. bezpośrednio przed snem, czy o innej porze, kiedy nie odbywają się żadne zajęcia, joga w domu będzie najlepszą opcją dla Ciebie. Spróbuj i przekonaj się sama, że warto!