Naturalne materiały wykończeniowe mocno trzymają się wśród popularnych trendów we wnętrzach polskich domów i mieszkań. Kamień, drewno, a nawet tak oryginalne produkty jak mech do domu to wyraz dobrego smaku, a jednocześnie stawiania na ekologiczne i przyjazne środowisku rozwiązania. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by zastosować je również w kuchni. Jak w tym pomieszczeniu najlepiej połączyć naturalny kamień i dekoracyjny mech w domu?
Kamień w kuchni – najpopularniejsze trendy
W kuchni kamień naturalny jest używany przede wszystkim na ścianach, blatach i podłogach. W przypadku tych ostatnich szczególną popularnością cieszy się granit. Podłoga pokryta tym materiałem będzie twarda i wodoodporna, a przy tym zapewni niezrównane efekty wizualne. Granit idealnie nadaje się też do tego, by wykonać z niego blaty. Trudno go poplamić, nie chłonie wody ani tłuszczu, nie zaszkodzą mu więc kuchenne wypadki.
Drugie życie w ostatnich latach zyskuje także marmur. Niegdyś był to materiał ekskluzywny, dostępny jedynie dla najbogatszych. Obecne, niższe ceny marmuru sprawiają, że na takie stylowe rozwiązanie stać zdecydowanie więcej osób. Trzeba jednak pamiętać, że marmur ma dość niską odporność na zarysowania i inne urazy mechaniczne.
Mech w kuchni – największe zalety
Mniej oczywistym, ale coraz częściej spotykanym w kuchniach materiałem jest również mech stabilizowany. To łatwa w utrzymaniu dekoracja, którą można ozdobić niemal każdą powierzchnię. Mech na ścianie w domu będzie zielonym akcentem w salonie, kuchni, a także w łazience. Profesjonalne firmy ułożą z paneli z mchu nawet skomplikowane wzory czy napisy, w niektórych pomieszczeniach świetnie wyglądać będzie także obraz z mchu.
Dekoracje wykonane z mchu ocieplają wnętrze, a wbrew pozorom nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki specjalnym substancjom stabilizującym mchu nie trzeba podlewać ani przycinać, nie potrzebuje nawet światła. W kuchni należy jedynie uważać, by nie umieszczać mchu bezpośrednio przy źródłach ciepła. Wówczas trudno zadbać o odpowiednią wilgotność, a gdy ta spadnie poniżej prawidłowej wartości – mech może zacząć się kruszyć.
Mech i kamień w kuchni – jak je połączyć?
Stawiając na naturalne materiały można sobie pozwolić na nieoczywiste połączenia. Taki efekt uzyskamy z pewnością wówczas, gdy w kuchni znajdziemy miejsce zarówno dla elementów wykonanych z kamienia, jak i mchu. Oba te materiały wywołują bowiem na ludziach przeciwstawne wrażenia. Kamień jest rozwiązaniem eleganckim i klasycznym, ale wnętrze z przewagą tego surowca będzie zimne. Z kolei mech to materiał zdecydowanie bardziej oryginalny, który pozwoli wprowadzić do pomieszczenia z kamiennymi elementami sporo ożywienia i nutkę ekstrawagancji, a zarazem wydatnie ociepli wnętrze.
Najczęściej spotykanym połączeniem jest pokrywanie mchem ściany za umywalką. Przed nią, obok baterii, można umieścić jasny kamienny blat. Warto zadbać w takim miejscu o dodatkowe źródła światła – niewielka lampka jeszcze mocniej potęguje oryginalny efekt.
Kamień i mech można zestawić również na jednej ścianie. Jeśli zdecydujemy się na wyłożenie dużej powierzchni ściany kamieniem, geometryczne figury z mchu pozwolą uniknąć przytłaczającego wrażenia jednolitej, zimnej powierzchni. Mchem można pokryć także kuchenne filary – wówczas będą wyglądać efektownie, jeśli połączymy je z kamienną podłogą.