Naturalne środki czyszczące i piorące, dzięki którym zadbamy o środowisko

Podczas codziennego prania czy sprzątania zużywamy ogromną ilość różnego typu detergentów. Udając się do sklepu, rzadko widzimy ekologiczne środki czystości czy proszki do prania. Warto jednak wiedzieć, że chemiczne preparaty bardzo silnie zanieczyszczają nasze środowisko. W trosce o planetę lepiej więc zdecydować się na naturalne bądź domowej roboty środki czyszczące oraz piorące. Jednak jakie? Sprawdź!

Naturalne i ekologiczne pranie

Domowy proszek do prania

Plama z trawy na spodniach czy plama z tuszu do rzęs na ulubionej białej koszuli bywają utrapieniem wielu z nas. Jak się jednak okazuje, wystarczy wykazać się sprytem i wykorzystać do ich wywabienia naturalne produkty. Jednym z najlepszych preparatów jest domowej roboty proszek do prania. Jego przygotowanie zajmuje dosłownie kilka minut, a cena produktów składowych jest o wiele niższa niż sklepowego chemicznego detergentu. Aby wykonać taki preparat wystarczy wymieszać ze sobą w równych proporcjach sodę kalcynowaną, nadwęglan sodu oraz boraks. Środki te dostaniemy w każdym sklepie chemicznym oraz w Internecie. Ich ceny nie przekraczają 5-10 złotych za kilogram. Jesteśmy więc w stanie wyprodukować 3 kg domowego proszku za 20-30 zł. Podczas jednego prania zużyjemy jedynie 50 g substancji, czyli mniej więcej 4 płaskie łyżki stołowe.

Taki preparat poradzi sobie z większością plam. Oczywiście niektóre z nich mogą być trudne do usunięcia, dlatego konieczne będzie wtedy np. kilkukrotne wypranie odzieży. Warto jednak pamiętać, że chemiczne detergenty również nie zawsze dopierają ubrania tak, jakbyśmy chcieli.

Źródło: https://zielonyzagonek.pl/jak-zrobic-proszek-do-prania-ekosprzatanie/

Płyn do płukania w wersji DIY

Przygotowanie domowego płynu do płukania jest jeszcze łatwiejsze. Wystarczy bowiem wlać do naczynia bądź szklanego pojemnika litr octu oraz małą buteleczkę ulubionego olejku eterycznego. Taka mieszanka sprawi, że pranie będzie przyjemne w dotyku i przestanie się elektryzować. Nie należy jednak obawiać się o dosyć intensywny zapach odzieży. Ocet bardzo szybko wyparuje, a olejek zapachowy nada tkaninom naszą ulubioną woń. Do jednego prania najlepiej dolać ok. 2 łyżek takiego domowego płynu.

Orzechy do prania

Osoby zmagające się z licznymi alergiami powinny natomiast wypróbować ekologiczne orzechy piorące. Jest to bowiem naturalny antyalergiczny produkt wykazujący działanie antybakteryjne. Wystarczy, że wrzucimy kilka sztuk do pralki i gotowe. W momencie ocierania się orzechów o tkaninę powstaje bowiem piana, dzięki której wszelkie plamy znikają, a na odzieży nie pozostaje żaden zapach. Kilogram orzechów piorących kosztuje ok. 20-30 złotych. Na jedno pranie zużyjemy jedynie 5-6 sztuk.

Ciekawostka: orzechy do prania mogą posłużyć także jako środek do mycia naczyń, preparat owadobójczy czy środek do sprzątania.

Źródło: http://paleostrefa.pl/orzechy-piorace-i-soda-czyli-pucowanie-bez-chemii-infografika.html

Naturalne odplamiacze

Chyba każda kobieta chociaż raz w życiu zastanawiała się, jak usunąć podkład z ubrania. Aby wywabić ciężkie zabrudzenia wystarczy posypać materiał sodą oczyszczoną lub kwaskiem cytrynowym bądź polać tkaninę octem i sokiem z cytryny. Nie trzeba więc szukać specjalistycznych produktów. Większość naturalnych składników odplamiających znajduje się bowiem w naszej kuchni.

Naturalne i ekologiczne sprzątanie

Ocet

Ocet to roztwór, który poradzi sobie nie tylko z plamami na odzieży, ale także i z innymi zabrudzeniami. W połączeniu z wodą sprawdzi się jako płyn do szyb. Dzięki takiej miksturze szklane powierzchnie pozostaną bez smug, a dodatkowo zabezpieczymy je przed osadzaniem się na nich pary wodnej. Ocet znajduje też swoje zastosowanie jako preparat do czyszczenia płytek oraz fug.

Źródło: https://www.urzadzamy.pl/przedpokoj/domowe-porzadki/ocet-ekologiczne-sprzatanie-czyszczenie-octem-kilka-pomyslow-na-porzadki,82_14399.html

Soda oczyszczona

Sodę oczyszczoną warto natomiast używać do usuwania tłustych plam. Wystarczy wymieszać ją z odrobiną wody, tak aby powstała gęsta pasta. Mieszankę należy jedynie zaaplikować na zabrudzenie, chwilę odczekać, a następnie całą powierzchnię przetrzeć szmatką. Soda poradzi sobie także z przypalonym piekarnikiem czy mikrofalówką. Z jej pomocą jesteśmy w stanie usunąć również osad powstający na armaturze łazienkowej oraz kuchennym zlewie.

Kwasek cytrynowy

Właściwości kwasku cytrynowego docenimy najbardziej w momencie, gdy na bębnie naszej pralki pojawi się trudna do usunięcia maź. Wystarczy, że wymieszamy go z octem, umieścimy w komorze na proszek oraz wewnątrz urządzenia, a następnie włączymy krótki program prania. Wszelkie zanieczyszczenia zostaną usunięte, a my będziemy mogli cieszyć się idealnie czystymi i pachnącymi ubraniami.