Plamy z kosmetyków, szczególnie wodoodpornych, bywają bardzo ciężkie do usunięcia. Podkład silnie wnika w strukturę różnych materiałów, tusz do rzęs natomiast szybko zastyga i zasycha. Podczas wykonywania codziennego makijażu często zdarza się jednak, że jakiś produkt pobrudzi meble. Jak reagować w takiej sytuacji i jak zniwelować plamy?
Szybka reakcja to podstawa
Gdy jakiś kosmetyk wyleje się na meble, należy od razu szybko zareagować i zetrzeć go z powierzchni blatu czy siedziska. Jak jednak wytrzeć produkt? Płynny kosmetyk najlepiej usunąć ręcznikiem papierowym, kładąc go na plamie i czekając aż całość wsiąknie w papier. Produkty o nieco gęstszej konsystencji warto natomiast zdjąć z powierzchni mebla przy pomocy np. noża, delikatnie zeskrobując resztki, tak by nie pozwolić im wchłonąć się w materiał.
Usuwanie plam z mebli nietapicerowanych
Plamy z kosmetyków, które powstały na meblach takich jak biuro, stół czy toaletka są dość łatwe do usunięcia. Najczęściej wystarczy przetrzeć blat wilgotną ściereczką, płynem do mycia szyb lub mleczkiem czyszczącym. Wodoodporne produkty szybko zejdą z mebli, jeśli użyjemy płynu micelarnego lub innego preparatu do demakijażu. Aby nie uszkodzić struktury mebli, należy pamiętać, by mocne szorowanie zostawić na bardzo ciężkie i uporczywe plamy.
Usuwanie plam z mebli tapicerowanych
Każda plama, która powstanie na meblach tapicerowanych jest ciężka do usunięcia. Jeśli kosmetyk wyleje się na fotel czy sofę, należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie wcierać go w materiał. Lepiej nałożyć na niego ręcznik papierowy lub ściereczkę i chwilę odczekać. W ten sposób zapobiegniemy przedostaniu się produktu do głębszych warstw materiału, a usunięcie plamy będzie łatwiejsze.
Plamy z cieni do oczu
Cienie do oczu można bardzo szybko usunąć z mebli tapicerowanych. Najczęściej wystarczy bowiem przyłożyć do nich wacik nasączony płynem micelarnym. W momencie, gdy są one jednak dość mocno napigmentowane, pomocny będzie czysty spirytus.
Plamy z kredki do oczu, eyelinera i tuszu
Plamy z ciemnej kredki do oczu, tuszu do rzęs bądź eyelinera najlepiej usuwa mieszanka delikatnego detergentu i wody destylowanej. Powstałą podczas mieszania pianę wystarczy nałożyć na zabrudzenie, przykryć bawełnianą ściereczką i chwilę odczekać. Jeśli kosmetyki te są wodoodporne, po raz kolejny przyda nam się spirytus lub czysty alkohol.
Plamy z lakieru do paznokci
Najczęściej, gdy na meble tapicerowane wyleje się lakier, od razu biegniemy po zmywacz i w ten sposób staramy się usunąć plamę. Sposób ten może być jednak mało skuteczny oraz spowodować uszkodzenie materiału. Zdecydowanie lepiej chwilę odczekać, aż produkt zaschnie i delikatnie zeskrobać go z powierzchni mebla używając np. tępej żyletki. Resztki należy zniwelować przykładając do nich ściereczkę nasączoną benzyną lakierniczą bądź spirytusem.
Plamy ze szminki
Szminka zejdzie z tapicerki jeśli najpierw delikatnie zdejmiemy jej nadmiar za pomocą ręcznika papierowego, a następnie nałożymy na nią pianę powstałą w procesie mieszania ciepłej wody z proszkiem do prania. Bąbelki delikatnie oczyszczą materiał, a po zabrudzeniu nie będzie już śladu. Ciemną lub zastygającą pomadkę można usunąć również wodą amoniakalną.
Plamy z podkładu
Podkład może bardzo silnie wsiąknąć w strukturę materiału. Aby go usunąć, należy najpierw przetrzeć plamę pięcioprocentowym roztworem kwasku cytrynowego, następnie użyć delikatnego rozpuszczalnika do tłustych plam, a na koniec nałożyć na zabrudzenie małą ilość płynu do czyszczenia dywanów bądź tapicerki.
Plamy z pudru, bronzera, różu i rozświetlacza
Plamy z kosmetyków sypki są bardzo łatwe do usunięcia. Najpierw należy delikatnie zdmuchnąć produkt z tapicerki, a następnie postępować tak samo jak w przypadku usuwania zabrudzeń z cieni do powiek.
Porada: Pamiętaj, że przed użyciem każdego z tych sposobów, warto zrobić próbę koloru w niewidocznym miejscu. Każdy materiał jest bowiem inny i może w różny sposób reagować na wymienione detergenty oraz środki oczyszczające.