Rozmiary kołder – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Wybór idealnej kołdry to nie lada wyzwanie. W końcu kupując nową pościel, należy brać pod uwagę kilka niezwykle ważnych aspektów. Zdecydowanie najważniejsza jest jej sezonowość, rodzaj zastosowanego wypełnienia czy także poszycia. Do tego istotne bywają także rozmiary kołder. 

W końcu to od nich zależy Twój komfort snu, a także to, jak dokładnie otulisz się swoim okryciem. Chcesz więc dowiedzieć się wszystkiego, co najważniejsze na temat wielkości pościeli? W takim razie zapraszam do lektury tego artykułu!

Ogólna zasada, którą należy się kierować, wybierając rozmiary kołdry

Wybierając rozmiary kołdry, warto pamiętać o jednej, a właściwie dwóch niezwykle ważnych zasadach. 

Pierwsza z nich mówi, aby okrycie nigdy nie było mniejsze niż wielkość łóżka. Stawiając na za mały model, niestety nie wykorzystasz w pełni całej powierzchni swojego posłania. Do tego nie będziesz w stanie odpowiednio się nim okryć. Pościel takich samych wymiarów jak materac to zatem absolutne minimum. Pamiętając o tej zasadzie, na łóżko 180 cm należy wybrać kołdrę o wielkości minimum 180×200 cm. 

Warto jednak wiedzieć także, że wiele osób zaleca wybór kołdry w nieco większym rozmiarze. Poleca się do prawej i lewej krawędzi doliczyć przynajmniej 10-30 cm. Wtedy każdy będzie w stanie dokładnie owinąć się w swoje okrycie. Koniec w takiej sytuacji z chłodem czy koniecznością spania dodatkowo jeszcze pod kocem. Do tego jest to świetne rozwiązanie dla par. Nie ma wtedy mowy o podkradaniu sobie kołdry i sytuacji, kiedy to jedna z osób śpi niemalże całkowicie odkryta. 

Pamiętaj zatem, że najwyższy komfort snu zapewnisz sobie, doliczając kilka centymetrów. Wtedy na łóżko 180 cm spokojnie można wybrać model o szerokości od 200 do 240 cm. 

Oczywiście te dwie zasady warto zawsze brać pod uwagę. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każdy ma nieco inne preferencje. Trzeba zatem najpierw dokładnie zastanowić się, pod czym Tobie śpi się najlepiej. 

Jakie są rozmiary kołder?

Znając już dwie zasady, jakie powinny być idealne rozmiary kołder, warto poznać nieco bliżej wszystkie dostępne na polskim rynku opcje. Tych jest naprawdę dużo. Każdy, zarówno mały, jak i duży, znajdzie więc coś dla siebie. 

Kołdry są dostępne w rozmiarach od 90×120 do 200×220, a niekiedy nawet 240×260 (choć te ostatnie są już uważane za wymiary niestandardowe i są to największe propozycje, które możesz kupić). Kiedy sprawdzają się jednak poszczególne rozmiary?

Małe kołdry – rozmiary idealne dla dzieci

Najmniejsze rozmiary kołdry to oczywiście wszelkie propozycje dla dzieci śpiących jeszcze w łóżeczkach lub kołyskach. Świetnie sprawdzają się do 2-3 roku życia maluszka i mogą być używane od pierwszych dni. Są bowiem przebadane pod kątem bezpieczeństwa zastosowanych materiałów. 

Dla tych najmłodszych szkrabów rodzice najczęściej wybierają kołdry w rozmiarze 90×120 lub 100×135 cm. Takich też wymiarów są wszystkie urocze dziecięce pościele, więc spokojnie można uznać je za modele standardowe. Do tego idealnie pasują do niewielkich łóżeczek. 

Z czasem jednak maluch oczywiście wyrośnie z takiej kołdry. Wtedy warto od razu przerzucić się na okrycie 140×200. To będzie wyśmienite już na klasyczne łóżko o szerokości od 80 do 140 cm. Spokojnie posłuży Twojej pociesze nawet do osiągnięcia przez nią wieku nastoletniego. W tym rozmiarze znajdziesz wiele ciekawych pościeli dla starszaków oraz nastolatków. Zawsze będziesz w stanie dopasować wzory czy kolory do aktualnego wieku pociechy. Jest więc to jedna z najlepszych opcji. 

Średniej wielkości kołdry dla osób śpiących w pojedynkę

Teraz nadszedł czas na średniej wielkości kołdry. Rozmiary od 140×200 do 180×200 najczęściej wybierane są oczywiście przez osoby dorosłe śpiące w pojedynkę. 

Tę najmniejszą opcję poleca się głównie dla wszystkich osób o dość drobnej posturze ciała, śpiących solo na łóżkach do szerokości 140×200. Zapewnia odpowiednie okrycie, ale też nie będzie zbyt ciężka i duża. Nie powinna więc spadać czy wręcz przytłaczać podczas wypoczynku. 

160×200 to z kolei jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Takie opcje są wybierane zarówno przez osoby śpiące w pojedynkę, jak i niektóre pary. Najlepiej sprawdzają się jednak dla wypoczywających solo na materacu do tej samej szerokości. 

Kołdry 180×200 goszczą natomiast dość często w sypialniach singli lubiących dokładnie okrywać się nocą – tworząc wręcz coś w rodzaju kokonu. Świetnie sprawdzają się na łóżkach od szerokości 120 do 180 cm. Trzeba jednak pamiętać, że jest to nieco mniej popularny rozmiar, dlatego też możesz mieć nieco ograniczony wybór pościeli. 

Duże kołdry dla par i wielbicieli sporej pościeli

Na koniec omówię te największe kołdry. Rozmiary 180×200 do 200×220, czy niekiedy nawet największe dostępne na rynku okrycia 240×260 to modele, po które sięgają przede wszystkim pary. 

Pierwszy z wymiarów dobrze sprawdza się na małych małżeńskich łóżkach o szerokości od 120 do 180 cm. Uwielbiają go pary, które preferują spanie dość blisko siebie. Trzeba jednak pamiętać, że takie modele nie będą odpowiednie wtedy, gdy każda z osób lubi dokładnie okrywać się pościelą. 

Wtedy o wiele lepszym wyborem będą kołdry 200×200, które znajdziesz na https://sklep.kz.com.pl/category/koldry-200×200. Z ich pomocą każdy będzie mieć dla siebie odpowiednią ilość okrycia. Okażą się niezastąpione na zdecydowanie najpopularniejszych łóżkach 160×200 lub 180×200. 

Jeśli natomiast któraś z osób jest dość wysoka, wtedy warto postawić na kołdrę 200×220. Dodatkowe 20 cm długości zadba o to, aby nikomu nie doskwierał problem zimnych stóp nocą. Taka ilość okrycia będzie w stanie dokładnie otulić całe ciało.

Największe modele 240×260 to rzadkość, ale warto o nich pamiętać w sytuacji, gdy sypialniane łóżko jest naprawdę pokaźnych rozmiarów. Z racji niewielkiego wyboru okryć i pasujących na nie pościeli, pary decydują się wtedy jednak najczęściej na dwa osobne komplety pościeli. Wystarczy postawić na dwie kołdry 140×200 lub 160×200 i gotowe!

Jak zatem widzisz, do wyboru masz wiele różnych rozmiarów kołder. Postaraj się je dopasować do wielkości swojego łóżka, tego, czy śpisz solo, czy parze, a także osobistych preferencji. Wtedy każda noc stanie się niezwykle komfortowa i będzie sprzyjać efektywnemu wypoczynkowi.