Wielka moc siemienia lnianego

Warto docenić te malutkie nasionka. Są małe, ale mają wielką moc. Wśród całej żywności na świecie nie ma innego, tak bogatego w składniki odżywcze produktu. Stosowane są od dawna, nie tylko ze względu na właściwości lecznicze, ale też kosmetyczne. To nasze lokalne super food. Warte włączenia do codziennej diety.

Skład, który ma kosmiczne moce.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Skład chemiczny ziarenek to przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe. Stanowią one około 85% wartości wszystkich składników. Ziarna lnu zawierają wyjątkowo korzystny stosunek kwasów omega-3 do omega- 6. Dzięki temu siemię działa antybakteryjnie i antyzapalnie. To głównie za sprawą kwasu a-linolenowego. Organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć go sam. Uzyskuje go z pożywienia. Ziarenka lnu są więc doskonałym źródłem tego kwasu.

Błonnik

Siemię lniane to również dużo błonnika: celulozy, ligniny, pektyny, śluzy i gumy. Zarówno rozpuszczalny błonnik, jak i nierozpuszczalny, które występują w składzie, czynią siemię lniane produktem bardzo sprzyjającym redukcji złego cholesterolu. Stabilizują też poziom cukru we krwi. Błonnik zawarty w ziarnie wpływa korzystnie na funkcjonowanie jelit i przyspiesza przemianę materii.

Białko

W składzie występuje także wysokowartościowe białko. Jego wartość waha się na poziomie około 25%. Jest ono łatwo przyswajalne. Są to głównie proteiny, które wspierają regenerację całego organizmu.

Witaminy

Głównie występującą jest witamina E oraz witaminy z grupy B (B1 i B6). Obecne są też witaminy: C i K. Wszystkie one pomagają zwalczać oznaki starzenia się skóry i wspierają cały system nerwowy. Wysoka zawartość kwasu foliowego wzmacnia z kolei układ rozrodczy.

Pierwiastki

Magnez, wapń, żelazo, cynk i kobalt poprawiają pamięć, służą koncentracji i dbają o układ odpornościowy.

Śluzy

Siemię lniane posiada w sobie dużo śluzu. Na skutek kontaktu z wodą włókna pęcznieją, tworząc pewnego rodzaju żel. Wspiera on układ pokarmowy. Poprawia również wchłanianie składników w jelicie cienkim. Chroni ściany żołądka przed dużą zawartością kwasu solnego i zmniejsza stany zapalne.

Lecytyna

Chroni układ krążeniowy i wpływa na poprawę pamięci.

siemie lniane mielone

Małe ziarenka wielkim remedium są.

Ziarna lnu mają szerokie spectrum pozytywnego oddziaływania na nasz organizm. Ich cenne właściwości wykorzystuje się przy następujących schorzeniach:

1. Zapaleniach błony śluzowej jamy ustnej i gardła

Siemię jest dobre ból gardła i kaszel. Jeżeli chory boryka się z tak zwanym suchym kaszlem, warto sięgnąć po ziarna lnu. Działają one łagodząco na podrażnienia i nawilżająco na śluzówkę. Nauczyciele, mówcy, aktorzy, śpiewacy bardzo często sięgają po to remedium, by wspierać swoje gardło.

2. Chorobach układu pokarmowego np. wrzodów żołądka i dwunastnicy

Siemię lniane działa w tym przypadku osłonowo. Chroni przed zapaleniami, tworząc naturalną barierę ochronną błon śluzowych całego układu pokarmowego. Jest doskonałym remedium przy nadkwasocie i łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego.

3. Dolegliwościach skórnych np. czyraki, owrzodzenia, ropnie

Zmniejsza owrzodzenia i stany zapalane skóry. Leczy ropnie i zmniejsza czyraki. Dzięki tym właściwościom obecnie testuje się opatrunki na bazie lnu genetycznie modyfikowanego. Zauważono, że ich stosowanie pomaga i wspiera odbudowywanie się naskórka. Łagodzi też ból powstały na skutek poparzeń i odleżyn. Przyspiesza gojenie się ran.

4. Przy zaparciach i problemach z wypróżnianiem się

Ziarna pomocne są przy wzdęciach, zaparciach, biegunkach, gdyż zapewniają prawidłową perystaltykę jelit. Łagodzą też objawy zespołu jelita drażliwego. To za sprawą dużej zawartości błonnika, który wykazuje właściwości wypróżniające.

5. Przy zaburzeniach gospodarki lipidowej i węglowodanowej

Siemię lniane hamuje rozwój cukrzycy i zdecydowanie łagodzi jej przebieg. Wysoki poziom błonnika w składzie nasion zapobiega gwałtownym skokom poziomu glukozy we krwi i skutkuje lepszą kontrolą glikemii po zjedzeniu posiłku.

6. Chorobach układu sercowo-naczyniowego

Kwasy omega -3 zawarte w siemieniu lnianym redukują ryzyko incydentów naczyniowo-sercowych. Zmniejszają możliwość pojawienia się zawału lub nagłej śmierci sercowej. Badania wykazują, że wdrożenie nasion lnu do diety gwałtownie redukuje markery zapalne aorty. Błonnik z kolei obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko pojawienia się miażdżycy, zakrzepicy, a nawet chorób naczyniowych mózgu. Po ujęciu siemienia w diecie zaobserwowano też stabilizację ciśnienia tętniczego.

siemie lniane na co

Dodatkowo pomaga w:

Już 2 lub 3 łyżki siemienia lnianego dziennie pozwalają cieszyć się jego korzystnymi właściwościami. Ten wspaniały suplement można spożywać w każdej postaci: całych ziaren lub zmielonych, napoju i proszku. Stosuje się go jako dodatek koktajli, wypieków, jogurtów i sałatek. Wpływa cudownie nie tylko na nasze zdrowie, ale urodę i samopoczucie.