Pierogi to jedne z najbardziej ulubionych dań wszystkich Polaków. Szczególnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to na wigilijnym stole gości właśnie to danie. Oczywiście różnią się one wyglądem, a także farszem, który mają w środku. Jesteśmy znani z dobrych pierogów, ale nie tylko Polska z nich słynie.
Na całym świecie można spotkać wiele odmian pierogów. Różnią się farszem, wykonaniem ciasta, sposobem, w jaki są zawijane, a także kształtem. Dlatego dzisiaj zabierzemy Cię w krótką podróż dookoła świat i pokażemy inne rodzaje tego właśnie dania.
Jesteś ciekawy, jak podawane są pierogi w Korei, Indii, czy Hiszpanii? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Pokażemy Ci najsłynniejsze pierogi z wielu krajów!
1. Korea – mandu
Mandu to koreański pierożki, które najczęściej mają kształt naszych polskich uszek lub pomarszczonych półksiężyców.
Są to pierożki, które bardzo często robi się na parze. Jednak można je także gotować, smażyć oraz dodawać do zupy. Są podobne do japońskich pierogów gyoza.
Jeśli chodzi o farsz, to najczęstszym składnikiem jest popularne w Korei kimchi. Kimchi to fermentowana kapusta i warzywa. Ma ostry smak i podaje się je w wielu daniach tej kuchni.
W wersji wegetariańskiej nadzienie przygotowuje się z tofu oraz grzybków.
Pierożki mandu je się (jak na kraje azjatyckie przystało) pałeczkami. Bardzo często serwuje się je w drewnianych naczyniach, w których były gotowane na parze.
Aby w poprawić smak dania, podaje się je razem z sosem sojowym, który jest niezwykle popularny i często używany w krajach azjatyckich. Wlewa się go do małego osobnego naczynia. Pierożek macza się w sosie.
2. Hiszpania – empanada
Empanada to pierogi, które wywodzą się z Hiszpanii. Ich nazwa oznacza ‘faszerowane ciasto’. Jest to pierożek, który wykonany jest z ciasta podobnego do ciasta chlebowego lub francuskiego.
Jeśli chodzi o farsz, to najczęściej w tym kraju spotyka się mięsny farsz z serem lub warzywami.
Pierogi z Hiszpanii nie są takie jak w Polsce. U nas najpopularniejsze są pierogi gotowane, a w Hiszpanii są one smażone w oleju lub pieczone na blasze. Dzięki temu są chrupiące.
Kształtem przypominają nasze pierogi, a ich końce są dociskane widelcem, przez co tworzy się piękny wzór.
Potrawa jest bardzo często podawana jako danie główne. Jednak stanowi także idealny dodatek do różnego rodzaju sałatek, czy dipów. Będąc w tym państwie, na pewno musisz spróbować tego popularnego przysmaku.
3. Indie – samosa
Samosa to indyjskie pierożki, które na pewno zaciekawią niejedną osobę swoim kształtem, ponieważ są trójkątne.
Smaży się je na głębokim oleju, dlatego też są chrupkie i doskonale smakują na ciepło.
Najczęściej samos nadziewa się mięsem, warzywami lub serem panir, który jest bardzo często używany w kuchni indyjskiej. Farsz mocno się przyprawia, aby miał doskonały smak i aromat.
Najważniejsze jednak w przygotowaniu pierogów samosy jest ciasto. Należy je robić zgodnie z przepisem i podanym proporcjami. W tym przypadku ważny jest nawet sposób, w jaki wyrabia się ciasto, które powinno być cienie.
Danie to przybyło do Indii z Azji Środkowej w XIII wieku i od tamtej pory króluje na stołach w wielu domach i dalej zaskakuje wielu turystów z całego świata.
4. Gruzja – chinkali
Chinkali to gruzińskie pierogi, które mają charakterystyczny kształt, przez co łatwo je rozpoznać. Są one formowane w formie zakręconej sakiewki.
Ciasto na chinkali jest bardzo proste w przygotowaniu, ponieważ wystarczą do tego dwa składniki: mąka i woda.
Różnią się od wszystkich wcześniej wymienionych rodzajów pierogów, ponieważ w środku zawierają bulion, który po nagryzieniu sączy się z wnętrza. Dlatego też należy go jeść ostrożnie i przy użyciu rąk.
Ważne jest, aby umiejętnie nadgryźć pieroga z boku i wypić bulion, który się w nim znajduje. Potem należy zjeść ciasto.
Bardzo często taką potrawę podaje się w towarzystwie zimnej, gęstej śmietany.
5. Grecja – tiropitakia
Tiropikata to pierożki prosto z kraju Zeusa, czyli z Grecji. Wykonuje się je z ciasta filo. Filo, to bardzo cienkie ciasto, które zrobione jest z mąki, oleju i wody. Dzięki takim składnikom jest ono elastyczne.
Jeśli chodzi o farsz, to najczęściej używa się sera, jednak popularne jest także nadzienie serowo-jajeczne.
Przygotowany farsz należy włożyć do ciasta i zawinąć tak, aby powstał trójkąt. Następnie wkłada się je do piekarnika. Dzięki takiemu przygotowaniu pierożek jest chrupiący i doskonale smakuje podawany na ciepło.
6. Nepal – momo
Momo to pierogi pochodzące z Nepalu. Można je porównać do wcześniej wspomnianych chinkali z Gruzji, ponieważ także mają kształt sakiewki.
Ciasto robi się w bardzo prosty sposób. Należy przygotować białą mąkę, a także wodę. Czasami dodaje się sody oczyszczonej lub drożdży.
Tradycyjne nadzienie, to oczywiście farsz mięsny najczęściej wieprzowy, kozi lub drobiowy. Popularnym farsze są także ostre warzywa.
Pierogi momo gotuje się, a następnie podaje z ostrymi sosami, które przygotowuje się w osobnych małych miseczkach. Można je także odsmażyć na patelni.
7. Chiny – wonton
Wonton to pierogi, które pochodzą z Chin. Można je podawać smażone lub gotowane na parze. Jeśli ktoś przygotowuje to danie drugim sposobem, to robi to w specjalnym drewnianym naczyniu.
Ciasto na pierogi jest bardzo proste w przygotowaniu, ponieważ wystarczy mąka, woda i sól.
Jeśli chodzi o farsz, to głównym składnikiem jest wieprzowina lub wołowina. Dodaje się także warzywa oraz krewetki.
To danie podawane jest w towarzystwie sosu sojowego lub sezamowego. Sprawiają, że pierożki są lepsze i mają intensywny smak.
Wonton dodaje się bardzo często do zupy. Jest ona przygotowana z mielonej wieprzowiny, dymki, kapusty pekińskiej oraz imbiru.
Takie danie jest sycąca i na pewno spełni oczekiwania wielu osób i przypadnie do gustu wielu turystom.
Oczywiście, na całym świecie jest jeszcze wiele innych rodzajów pierogów. W tym artykule wymieniliśmy tylko kilka z nich. Jednak warto zagłębić się bardziej w ten temat i poznać także potrawy z innych zakątków kuli ziemskiej. Oczywiście każde pierogi są unikalne i wyjątkowe. Jeśli jesteś fanem tej potrawy, to na pewno ich skosztujesz, odwiedzając któryś z tych krajów.