Makijaż do pracy – inspiracje i pomysły na ponadczasowy make-up

W niektórych miejscach pracy obowiązuje ściśle określony dress code, w innych natomiast pracownicy mają niemalże pełną dowolność w wyborze stroju czy makijażu. Niezależnie od określonych, bądź nieokreślonych zasad, należy pamiętać o tym, by swoim wyglądem podkreślać profesjonalizm i wzbudzać zaufanie klientów czy też współpracowników. Jak więc zrobić makijaż do pracy, który wyeksponuje kobiece piękno, a jednocześnie nie będzie niestosowny i zbyt wyzywający?

Makijaż do pracy – podstawowe zasady

Malując się do pracy, należy pamiętać o tym, że im mniej, tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że powinnyśmy całkowicie zrezygnować z make-upu. Wystarczy jedynie zachować umiar. Najlepiej postawić na tuszowanie niedoskonałości i delikatne podkreślenie oka. Aby wyglądać profesjonalnie, należy ukryć wszystkie oznaki zmęczenia, czyli np. cienie i obrzęki. Idealnie poradzi sobie z nimi dobry kryjący korektor. Malując oko, warto zdecydować się na cienką delikatną kreskę wykonaną czarnym eyelinerem, cieliste cienie do powiek lub wydłużający tusz do rzęs. Kobiety, które mają skłonność do zaczerwienień, zmian trądzikowych lub pigmentacyjnych, powinny używać lekkiego podkładu, który sprawi, że cera nabierze równomiernego kolorytu. Jeśli natomiast skóra jest nieskazitelna nawet bez fluidu, wystarczy zaaplikować małą ilość kremu typu BB.

Makijaż do pracy – czego należy unikać?

Makijaż do pracy nie powinien być wyzywający ani zbyt mocny. Brokat i świecące połyskujące cienie należy zostawić na inne okazje. Malując usta, lepiej zrezygnować z ciemnych pomadek i krzykliwych czerwonych szminek. Rzęsy powinny być delikatne i naturalne – doczepiane kępki czy mocno wytuszowane i pogrubione włoski nie są więc najlepszym pomysłem. Konturując twarz, również należy uważać z ilością bronzera, różu czy rozświetlacza. Gruba i długa kreska wyrysowana eyelinerem potrafi ładnie podkreślić oko, jednak w pracy może zostać uznana za niestosowną.

Make-up no make-up – krok po kroku

Dobrym rozwiązaniem do pracy będzie tak zwany make-up no make-up. Jak go wykonać?

 1. Nałóż małą ilość podkładu bądź kremu BB, a korektorem zakryj niedoskonałości.
 2. Delikatnie przypudruj makijaż i nałóż na policzki róż w neutralnym odcieniu. Na kości policzkowe możesz zaaplikować małą ilość rozświetlacza.
 3. Powieki pomaluj subtelnym beżowym cieniem, a rzęsy wytuszuj czarną maskarą.
 4. Na usta nałóż jasny lekko różowy błyszczyk nawilżający.

W takim makijażu z pewnością będziemy wyglądać profesjonalnie oraz stosownie do sytuacji. Podkreślimy w ten sposób naturalne piękno oraz wdzięk.

Mocniejszy make up do pracy – krok po kroku

Niektóre kobiety źle się czują w lekkim makijażu. Jego mocniejsza wersja będzie wyglądać równie dobrze, o ile nie przesadzimy z ilością nakładanych kosmetyków. Jak więc go zrobić?

 1. Nałóż odpowiednią ilość podkładu oraz korektora, a następnie całość utrwal transparentnym pudrem.
 2. Delikatnie wykonturuj twarz bronzerem, policzki podkreśl różem, a kości policzkowe rozświetlaczem.
 3. Na powieki zaaplikuj bazę pod cienie, dzięki której makijaż oka utrzyma się cały dzień.
 4. W wewnętrznym kąciku oka nałóż jasny cień, następnie resztę ruchomej powieki pokryj beżem lub brązem.
 5. Na dolną powiekę nałóż perłowy beżowy cień.
 6. Tuż nad linią rzęs narysuj cienką kreskę eyelinerem – nie przesadzaj jednak z długością „ogonka”.
 7. Rzęsy wytuszuj czarną maskarą.
 8. Jeśli jest taka potrzeba, ułóż brwi bezbarwnym żelem bądź woskiem lub pomaluj je pomadą albo cieniem do brwi.
 9. Na usta nałóż pomadkę w odcieniu nude. I gotowe!

Każda kobieta wie, w jakich kolorach czuje się najlepiej. Można wykorzystać je, malując się do pracy, pod warunkiem, że nie są one zbyt mocne i kontrastujące.

Makijaż do pracy – czego należy się wystrzegać?

Każdy, nawet najdelikatniejszy makijaż, będzie wyglądał mało estetycznie jeśli:

 • cera po kilku godzinach będzie się mocno błyszczeć – w ciągu dnia należy więc zdjąć nadmiar sebum za pomocą bibułek matujących, a w razie potrzeby dołożyć małą ilość pudru matującego,
 • rzęsy będą posklejane,
 • tusz odbije się na dolnej lub górnej powiece,
 • na zębach pojawią się plamy ze szminki,
 • cienie zrolują się na powiece.

Podczas pracy kontrolujmy więc to, jak wyglądamy. Nie biegajmy jednak co chwilę do toalety z kosmetyczką pełną kosmetyków kolorowych. Jedna delikatna korekta w zupełności wystarczy.