Zakazane hashtagi, czyli jak nie ograniczać swoich zasięgów na Instagramie

Zakazane hashtagi. Brzmi intrygująco? Jeśli działasz na Instagramie, to koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu. Informacje zawarte tekście pozwolą Ci uniknąć ograniczenia zasięgów postów oraz zbanowania profilu.

Wiele osób, które chcą zaistnieć na Instagramie, dodaje do swoich postów hashtagi. Jednak nie każdy wie, jak w poprawny sposób skomponować listę znaczników. Dobrze wybrane hashtagi sprawiają, że publikacje docierają do jak największej liczby użytkowników. Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowego pojęcia.

Czym jest hashtag?

Hashtag to inaczej słowo, wyrażenie poprzedzone znakiem hash #, nazywanym też kratką. Ich celem jest grupowanie i organizowanie treści tak, aby były lepiej przeszukiwalne. Bardzo często są one wykorzystywane w mediach społecznościowych, a szczególnie na Instagramie. Większość użytkowników stosuje te etykiety pod swoimi zdjęciami lub w swoich relacjach. Ze względu na specyfikę aplikacji są one kluczowe w odkrywaniu nowych treści i przyczyniają się do zwiększania ruchu na profilu. Statystyki z 2020 mówią, że jeden post zawiera średnio 10,7 hashtagów.

Zakazany? Zbanowany?

Od jakiegoś czasu Instagram szczególnie monitoruje oznaczenia przy opublikowanych treściach. Obecnie miesięczna liczba aktywnych użytkowników tej aplikacji na świecie wynosi ok. 1 miliard. Codziennie średnio do aplikacji trafia ponad 100 milionów zdjęć. Przy takiej lawinie treści Instagram zdecydował się na zakazanie pewnych hashtagów (ang. banned hashtags). Z czego to wynika? Z publikacji niecenzuralnych treści (nagość, przemoc itd.) albo takich, które stały się zbyt popularne i przez to nieużyteczne. Dodatkowo to krok w kierunku walki z fałszywymi kontami i aktywnościami. W ten sposób boty Instagrama mają za zadanie walczyć ze spamem. Co więcej, sami użytkownicy zgłaszając posty jako spam, przyczyniają się też do nadawania banów etykietom.

Zakazane hashtagi – Instagram. Jakie są konsekwencje ich użycia?

  1. Użycie przynajmniej jednego z nich powoduje, że cały post nie jest widoczny publicznie, dla użytkowników, którzy nie obserwują Twojego profilu.
  2. Zasięgi całego profilu mogą zostać ograniczone.
  3. Ich zastosowanie może skutkować shadowbanem (niewidoczną dla właściciela profilu blokadą widzialności jego publikowanych treści poza grupę osób obserwujących konto), a nawet całkowitym banem, czyli permanentnym zablokowaniem konta.

Należy zaznaczyć, że w tej sytuacji posty będą wyświetlać się tylko dla naszych obserwatorów, ale nie będą ich widzieć użytkownicy przeglądających posty według hashtagów. Konsekwencją tej sytuacji będzie znaczne utrudnienie promowania naszych treści i poszerzanie zasięgu profilu. Ciężko przewidzieć ile może potrwać blokada instagramowego konta. Mówi się o miesiącu, a nawet roku. Przez używanie niewłaściwych hashtagów możemy zostać zmuszeni do założenia nowego konta i budowania całego profilu od nowa.

Jak rozpoznać zbanowane hashtagi?

Każdy z nas ma możliwość sprawdzenia, które hashtagi są zakazane, a które nie. Istnieją dwa sposoby weryfikowania znaczników.

Pierwszy i najskuteczniejszy to użycie do tego aplikacji Instagram. Po otworzeniu programu dotknij na ekranie symbol lupy znajdującej się na dole po lewej stronie.

zbanowane hashtagi

Następnie kliknij szukaj, wybierz kategorię # i zacznij wpisywać słowa.

zakazane hashtagi lista

Wybierz hashtag i podświetl jego zawartość. Widać tu dwie kategorie postów najpopularniejsze i ostatnie.

zbanowane hastagi

Jeśli hashtag jest zablokowany, zobaczymy komunikat o treści: “Ostatnie posty z #(wymieniony hashtag) są obecnie ukryte, ponieważ członkowie społeczności zgłosili zawartość, która może być niezgodna z zasadami społeczności Instagramu”. Poniżej przykład obecnie zbanowanego hashtagu #instababy.

zakazane hashtagi 2020

Tutaj przykład hashtagu #coffee funkcjonującego rok temu jako zbanowany, teraz już nim nie jest.

zakazane hashtagi

Źródło: https://jbanaszewska.com/zbanowane-hashtagi-2019

zakazane hashtagi instagram

Natomiast w 2020 roku Instagram zdecydował się zablokować hashtag #covid19. Chcąc wyświetlić ten znacznik, aplikacja w pierwszej kolejności pokazuje komunikat. Odsyła on do sprawdzania informacji na temat wirusa na oficjalnych kanałach komunikacyjnych Ministerstwa Zdrowia oraz zawiera hiperłącze do strony Ministerstwa.

zakazane hashtagi 2020

Po wybraniu opcji “wyświetl posty” widać, że hashtag został zablokowany. I tutaj też jest umieszczony odsyłacz do oficjalnej strony Ministerstwa Zdrowia.

zbanowane hashtagi

Drugim sposobem na sprawdzenie hashtagów pod kątem blokady jest użycie aplikacji BannedHashtags (https://iqhashtags.com/banned-hashtags). W oknie wpisujesz lub wklejasz hashtagi i klikasz sprawdź. Aplikacja nie jest idealna, nie ma gwarancji, że podane w niej informacje są aktualne. Mając to na uwadze, rekomendujemy jednak sprawdzanie hashtagów bezpośrednio w aplikacji. Wtedy będziesz mieć absolutną pewność, które znaczniki są zakazane. Przykładowo ten serwis nie pokazuje #covid19 jako zablokowanego znacznika.

zakazane hashtagi lista

Jeśli na swoim profilu znajdziemy zbanowany hashtag to usuńmy go jak najszybciej! Nie ma niestety skutecznych narzędzi, które automatycznie wykrywają zablokowane hashtagi. Jeśli zdjęć jest na tyle dużo to warto je zarchiwizować.

Shadowban. Jak sprawdzić czy go nie masz?

W celu sprawdzenia widoczności swojego profilu dla innych i tym samym wykluczenie shadowbana należy użyć do tego osobnego konta, nieobserwującego nas na Instagramie. Najpierw dodajemy nowego posta na swoim profilu z użyciem hashtagów. Następnie z innego konta na Instagramie wpisujemy w wyszukiwarkę hashtagów użytą przez nas frazę. Kiedy hashtag wyświetli się nam w aplikacji, wybieramy zakładkę ostatnie i szukamy naszego zdjęcia. Powinno być widoczne w tym miejscu. Jeśli go tam nie ma, to oznacza, że mamy shadowbana.

Uwaga! Pamiętaj, że niektóre hashtagi są bardzo popularne i liczba postów z ich użyciem jest ogromna i przybywa w zawrotnym tempie z minuty na minutę. Dlatego najlepiej zastosować tę metodę od razu po publikacji posta i uważnie przejrzeć listę publikacji lub użyć mniej popularnych znaczników.

Istnieją również zewnętrzne narzędzia do sprawdzenia profilu pod kątem otrzymania tymczasowej blokady. Przykładowo jest to Triberr: https://triberr.com/instagram-shadowban-tester. Jednak tak jak w przypadku zbanowanych hashtagów, strony zewnętrzne mają mniejszą skuteczność niż sprawdzenie wszystkiego na Instagramie. Mając to na uwadze, rekomendujemy wykluczanie shadowbana przy użyciu pierwszej zaprezentowanej przez nas metody.

Zbanowane hashtagi – lista

W sieci ciągle pojawiają się nowe listy zakazanych hashtagów, jednak najskuteczniej jest sprawdzić u źródła, czyli na Instagramie. Dlaczego? Blokowanie hashtagów jest procesem płynnym. Algorytm wyłapuje nowe, ale i odblokowuje stare hashtagi. W tej sytuacji najlepiej jest nie polegać na dostępnych w sieci listach, tylko samodzielnie sprawdzić każdy z nich w aplikacji, stosując wyżej zaprezentowany sposób. Przykładowo #books lub #coffee było kiedyś zbanowane, obecnie w lipcu 2020 roku jest w użyciu.

Zbanowane hashtagi 2020 – kluczowe kwestie

Prowadząc media społecznościowe, a w szczególności Instagrama, trzeba zwracać uwagę na znaczniki, które zamieszczamy pod udostępnionymi treściami. Unikajmy tych zablokowanych i zawsze sprawdzajmy je przed umieszczeniem publikacji w aplikacji pod kątem zbanowania. Najskuteczniejszym sposobem jest użycie wyszukiwarki hashtagów bezpośrednio w aplikacji Instagram. Takie działania uchronią nas przed ograniczeniem zasięgów i zablokowaniem konta na Instagramie.

Dowiedziałeś się już jakich hashtagów unikać na Instagramie i dlaczego. Teraz zobacz jak profesjonalnie prowadzić konto w tej aplikacji: Jak prowadzić firmowy Instagram? Niech Twój Instagram zyska na znaczeniu!