Świadomość, jaki masz typ cery, może Ci pomóc w codziennym życiu.
Mając takie informacje, dokładnie wiesz, na jakie kosmetyki zwracać uwagę. Dodatkowo oszczędzasz pieniądze, bo kupujesz tylko konkretne produkty. Przeznaczone do Twojego typu skóry.
Pokażę Ci, jak sprawdzisz typ swojej cery. Jest na to kilka sposobów.
Typy cery
Krótkie przypomnienie – wyróżniamy 4 typy cery:
- cera sucha – skóra jest matowa, szorstka i często napięta. Może swędzieć i piec.
- cera tłusta – przetłuszcza się i po kilku godzinach od wykonania pielęgnacji wygląda nieświeżo. Można zauważyć zaskórniki oraz błyszczenie, zwłaszcza w strefie T.
- cera mieszana – połączenie cery suchej z tłustą. Strefa T się błyszczy, a na skórze pojawiają się wypryski i zaskórniki. Pozostałe partie są podrażnione i przesuszone.
- cera normalna – skóra jest gładka, miękka i matowa. Nie przesusza się, ani nie przetłuszcza. Nie ma tu problemów z pieczeniem, swędzeniem, ściągnięciem czy zaczerwieniami. W skrócie – idealny typ cery.
Wyróżniamy też kilka podtypów cery:
- cerę wrażliwą – często zaczerwieniona skóra. Swędzi i puchnie. Reaguje na zmiany temperatur i czynniki zewnętrzne.
- cera trądzikowa – na jej powierzchni widać liczne grudki, zaskórniki i niedoskonałości. Ma skłonność do przetłuszczania się.
- cera naczynkowa – skóra cienka, wrażliwa i reagująca na czynniki atmosferyczne. Jej cechą charakterystyczną są rumieńce i tzw. pajączki (przez pękające naczynka krwionośne).
- cera dojrzała – skóra mało elastyczna, sucha. Widoczne zmarszczki.
To podstawowe typy cer. Przeprowadź test i sprawdź, jaki rodzaj cery masz!
Sposób 1: umyj i osusz
Najpopularniejszym i zarazem najłatwiejszym sposobem na poznanie swojego typu cery, jest po prostu jej umycie. Najlepiej produktem do oczyszczania, jak żel czy pianka.
Po umyciu osusz twarz ręcznikiem. Pamiętaj, żeby nie pocierać, ani nie aplikować żadnych kosmetyków. Skóra ma być czysta i sucha. Po kilku minutach podejdź do lustra. Pojawiły się zaczerwienienia? A może ściągnięcie? Zapisz, co widzisz. Po godzinie przyjrzyj się swojej twarzy jeszcze raz.
Jeżeli zauważyłaś na jej powierzchni sebum, to najprawdopodobniej masz skórę tłustą lub mieszaną.
Jeżeli jednak cera jest sucha, napięta i ściągnięta to najprawdopodobniej jesteś posiadaczką cery suchej.
Sposób 2: serum nawilżające
Do drugiej metody będziesz potrzebowała serum nawilżającego.
Ważne – koniecznie sprawdź, czy ma w składzie kwas hialuronowy. Ten składnik zatrzymuje wodę w skórze, a jest to ważne przy tym sposobie.
Co dalej? Podobnie, jak w sposobie pierwszym, umyj twarz. Tym razem jednak możesz zaaplikować tonik. Później nałóż serum. Pamiętaj – nie nakładaj kremu! Odczekaj około 2 godziny. Potem podejdź do lustra. Zapisz, co zauważyłaś.
Ten test na typ cery pomoże Ci określić, czy masz: cerę tłustą (z sebum i widocznym świeceniem), cerę mieszaną (z sebum w strefie T i suchymi policzki) czy cerę suchą (z widocznym przesuszeniem i ściągnięciem).
Sposób 3: uszczypnij się!
Ten sposób pomoże Ci ocenić poziom nawilżenia skóry i jej jędrność.
Umyj skórę, nie nakładaj kosmetyków pielęgnacyjnych. Test wykonaj na policzku. Złap skórę i się uszczypnij. Potem obserwuj.
Skóra stała się czerwona? Wróciła od razu do pierwotnego stanu? A może pojawił się ślad po uszczypnięciu? Zapisz, co widzisz.
Zdrowa skóra od razu wróci do swojego pierwotnego stanu. Nie będzie czerwona, ani nie pojawią się na niej żadne ślady. Im dłużej wraca do swojego stanu, tym większa pewność, że jest sucha lub odwodniona.
Po tym sposobie poznasz, jaki masz rodzaj cery. Test szczypania jest jednak najmniej dokładnym na rozpoznanie typu cery.
Sposób 4: wizyta u specjalisty
Domowe testy nie zawsze dadzą Ci wiarygodny i jednoznaczny wynik.
Chcesz być pewna, jaki typ cery posiadasz? Wybierz się na wizytę do dermatologa lub kosmetologa.
Specjalista, przy pomocy odpowiednich preparatów i narzędzi, odpowie na Twoje pytanie. Dodatkowo pomoże dobrać najlepsze dla Ciebie kosmetyki pielęgnacyjne.
To były 4 sposoby, dzięki którym dowiesz się, jaki typ cery posiadasz. Z doświadczenia wiem, że najlepszym z nich jest wizyta u specjalisty. Jednak 3 pozostałe testy na rodzaje cery, też mogą się okazać wystarczające. Jeżeli masz jakieś pytania – pisz śmiało. Bardzo chętnie na nie odpowiem!
Literatura:
- własne doświadczenia
- artykuły o typach cery w Internecie