Jak powstają żylaki na nogach?

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Nieestetycznie wyglądające żyły powodują duży dyskomfort i mogą być groźne dla naszego zdrowia, a nawet i życia. Warto więc dbać o prawidłowy przepływ krwi, tak aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takiego schorzenia. Aby jednak móc tego dokonać, warto wiedzieć jak powstają żylaki na nogach.

Czym właściwie są żylaki?

Żylaki kończyn dolnych to poszerzone, wydłużone i poskręcane żyły. Najczęściej jesteśmy w stanie zauważyć je gołym okiem. W początkowej fazie widzimy, że znajdujące się pod skórą naczynia krwionośne zaczynają się powiększać. Następnie zmieniają nieco swój kształt. Na ich powierzchni mogą tworzyć się delikatne zgrubienia. Najczęściej przyjmują także nieco inny niż do tej pory kolor. Żyły stają się fioletowe bądź sine.

Czy żylaki są dziedziczne?

Lekarze wielokrotnie podkreślają, że problem żylaków dotyczy głównie osób, które nie dbają o swoje zdrowie oraz odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Jak się jednak okazuje, schorzenie to ma również podłoże genetyczne. Żylaki są więc dziedziczne i mogą przechodzić na nas z pokolenia na pokolenie. Nie oznacza to jednak, że skoro nasi rodzice, dziadkowie czy pradziadkowie zmagali się z takim problemem, my również jesteśmy na niego „skazani”. Jeśli dołożymy wszelkich starań, by zminimalizować ryzyko wystąpienia żylaków, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapobiegniemy ich powstaniu.

Jak powstają żylaki na nogach?

Aby zrozumieć, jak powstają żylaki na nogach, warto wiedzieć jak przepływa krew w ludzkim organizmie. Najprościej mówiąc, tętnice transportują ten składnik do różnych komórek naszego ciała. By zachować odpowiedni balans, potrzebne są również żyły. Krew przepływa w nich jednak bardzo wolno, ponieważ musi płynąć ku górze, tak aby dostać się z powrotem do serca. Jest to możliwe dzięki zastawkom, czyli małym fałdom znajdującym się we wnętrzu żyły. Dzięki nim oraz odpowiedniemu ciśnieniu, ciecz nie cofa się, a ciągle „wspina” wprost do serca.

Żylaki powstają natomiast w momencie, gdy w naszych żyłach drastycznie wzrasta ciśnienie bądź zastawki nie pracują tak, jak powinny. Przez to krew zaczyna się cofać i uciskać ściany naczyń krwionośnych. Żyły rozszerzają się oraz poszerzają, a na naszych nogach powstają żylaki. Z czasem stają się coraz bardziej nabrzmiałe, aż w końcu są widoczne pod skórą. Przybierają wtedy formę sinej, zgrubiałej, a często także postrzępionej linii.

Czynniki odpowiedzialne za powstawanie żylaków

Jeśli chcemy zapobiec powstawaniu żylaków kończyn dolnych, warto znać czynniki, które w dużej mierze odpowiedzialne są za ich powstawanie. Przede wszystkim żylaki powstają częściej u osób rasy białej i to kobiety są na nie bardziej narażone. Mogą być spowodowane również przez:

Aby więc zminimalizować ryzyko wystąpienia żylaków, należy unikać wyżej wymienionych czynników torujących prawidłowy przepływ krwi w żyłach.

Jak leczyć żylaki na nogach?

Istnieje kilka różnych metod leczenia żylaków. Początkowe stadium jesteśmy w stanie zniwelować przy pomocy specjalistycznych maści oraz kremów, w których składnikiem wiodącym jest wyciąg z kasztanowca. Jeśli jednak nasze rozszerzone naczynia krwionośne są już w zaawansowanej fazie, musimy liczyć się z tym, że konieczne będzie usuwanie ich przy pomocy lasera bądź wykonanie zabiegu tzw. klejenia żył.

W kolejnym artykule przeczytasz porady dotyczące poprawy bezpieczeństwa na drodze: Ubrania odblaskowe i inne sposoby na zachowanie bezpieczeństwa na drodze po zmroku